Užitočné tipy, ako si postrážiť čas a úlohy

Pomaly sa nám blíži nový rok a s tým má veľa z nás spojené bilancovanie. Premýšľame, čo sme mohli uplynulý rok urobiť inak, v čom budeme ten ďalší rok lepší a poriadnejší a dosť často si dávame novoročné predsavzatia. Aj keď tým najčastejším je asi schudnúť, viac športovať či zdravšie jesť, mnoho z nás si dáva aj pracovné predsavzatia. Určite by stálo za to zamyslieť sa nad tým, či je naša práca efektívna. Či vieme dobre pracovať so svojim časom a či sa nám náhodou nestáva, že aj keď má naša pracovná doba viac ako osem hodín denne, neustále niečo nestíhame. Ak sa v tom poznávate, čítajte ďalej. Radi vám poradíme čo s tým.


Čo je to časový manažment?

Už ste sa stretli s pojmom časový manažment, poprípade manažment času či time management? Ide o pomerne novú disciplínu, ktorá nám má odpovedať na otázky, ako čo najefektívnejšie plánovať naše činnosti z hľadiska času. Vďaka time managementu zistíte, kde sa váš čas stráca a čo robíte zle. Prečo sa vám neustále nedarí odovzdávať úlohy načas a prečo bývate v práci o niekoľko hodín dlhšie, miesto toho, aby ste ich strávili so svojou rodinou.

Vedeli ste napr. že veľkým tzv. požieračom času sú porady? Veľa firiem si na pravidelných poradách zakladá, ale ak sa nad ich obsahom niekto hlbšie zamyslí zistí, že z hľadiska efektivity práce je to jedna z najhorších vecí. Často na porade sedí veľké množstvo ľudí a preberajú sa tam veci, ktoré sa ich ani netýkajú. A oni miesto toho, aby sa venovali niečomu, čo má zmysel, trávia hodiny mesačne zbytočným sedením.

Moderné technológie

Už ste niekedy počuli o Google kalendári alebo napr. aCalendar+ alebo Sunrise Calendar? Ide o aplikácie, online kalendáre vo vašom mobile či počítači. Vďaka nim si môžete pohodlne plánovať vaše aktivity, čo je prvý krok k tomu, aby ste pracovali efektívne s nestrácali čas zbytočnosťami. Len v prípade, kedy si dôkladne dopredu naplánujete vaše aktivity a tohto plánu sa striktne držíte, môžete dosiahnuť úspechu. Ak si totiž naplánujete svoje aktivity na určitú hodinu, je veľmi ľahké uvedomiť si, že sa nedržíte plánu a že v danej chvíli robíte niečo, čo nie je dôležité a mali by ste sa vrátiť k užitočnej práci.

Online aplikácie majú výhodu, že sa v nich dá ľahko prepisovať, aktivity sa veľmi často dajú farebne rozdeliť podľa ich druhov a majú, oproti fyzickým kalendárom, jeden obrovský plus. Na aktivity vás totiž sami upozornia. Riziko, že by ste na niečo zabudli je tak naozaj malé. Iba ak by sa vám vybil telefón, potom sa človek vie dostať do úzkych.


Klasické diáre

Naozaj sa môže stať, že ostanete bez mobilu a tým pádom aj bez kalendára. Preto je dobré mať v zálohe aj fyzický diár. Ten nemusí byť tak podrobný ako ten online. Stačí si do neho poznačiť najdôležitejšie aktivity a úkoly. Diáre môžu byť denné, ale aj týždňové či mesačné. Ak ich chcete kombinovať s online kalendárom, nebude zrejme potreba mať podrobný denný diár. Všetko ale závisí na vašich preferenciách. To isté platí aj o vzhľade diára. Je len na vás, či vám vyhovuje viac kožený, koženkový, papierová, látkový alebo plastový.