5 rád pre začínajúcich podnikateľov

Každý deň sledujete portály, ktoré ponúkajú prácu, a stále nič? Niektoré ponuky vás zaujali a vedeli by ste si sami seba v takom zamestnaní predstaviť, ale pri pohľade na ponúkanú mzdu neveríte vlastným očiam? Stále častejšie skloňujete slovo podnikanie? Viete, čo všetko potrebujete vybaviť, aby bol váš podnikateľský štart bezpečný?

Urobte si prieskum

Základom úspešného podnikania je dobrý nápad. Presne viete, čo budete robiť, koho oslovíte a v čom bude vaše podnikanie iné. Ste si istý, že pred vami ešte nikto s takýmto nápadom neprišiel? Urobte si prieskum a pozrite si portfóliá spoločností, ktoré ponúkajú podobný tovar alebo služby, s akými chcete dieru do sveta urobiť vy. Poučte sa na chybách iných a pokúste sa im vyhnúť.

Vytvorte si podnikateľský plán

Podnikanie je náročné a zožerie veľa času. Zavrieť dvere po osemhodinovej pracovnej dobe a odísť domov s čistou hlavou sa vám asi nepodarí. O podnikaní budete rozmýšľať (takmer) stále. Dobre vypracovaný podnikateľský plán je vašou vstupenkou do sveta biznisu a pomôže vám lepšie zvládnuť najmä prvé podnikateľské roky. Nie je to len niekoľko papierov, ktoré potrebujete na to, aby ste dostali dotáciu z úradu práce. Podnikateľským plánom ukážete, že podnikanie beriete naozaj vážne, a pomôže vám získať investora alebo podnikateľský úver.

Význam podnikateľského plánu

Poskytuje všetky podstatné informácie o podniku, produkte, marketingových aktivitách, výrobe, personáli, nákladoch, výnosoch, výsledku hospodárenia.

Podnikateľský plán taktiež umožňuje vykonávať lepšie rozhodnutia v budúcnosti a viete si s ním pomôcť pri kontrole dosahovania stanovených cieľov.

Živnosť alebo eseročka?

Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Preštudujte si ich skôr, ako sa do podnikania pustíte, a poriadne zvážte, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia.

Živnosť

Rozhodli ste sa pre živnosť, lebo jej založenie je jednoduchšie? Potrebujete osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Živnosť si založíte osobne na odbore živnostenského podnikania alebo elektronicky. Vydanie osvedčenia pri voľnej živnosti stojí 5 €, pri viazanej a remeselnej živnosti zaň zaplatíte 15 €. Elektronické založenie živnosti vás v prípade voľnej živnosti nestojí nič a v prípade viazanej a remeselnej činnosti zaplatíte polovicu. Vaše podnikanie začína v deň ohlásenia živnosti. Osvedčenie si môžete vyzdvihnúť osobne alebo vám bude doručené poštou. Pri živnosti počítajte s tým, že v prípade ťažkostí a neplatenia odvodov a faktúr ručíte súkromným majetkom.

S.r.o.

Založenie eseročky je trochu náročnejšie časovo aj finančne. Potrebujete súhlas daňového úradu, list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu k nehnuteľnosti, v ktorej bude firma sídliť. Za zápis do obchodného registra zaplatíte 300 €, v prípade elektronického podania aj v tomto prípade ušetríte polovicu. Pri eseročke potrebujete preukázať aj základné imanie v sume 5000 €. Na vznik firmy si pri s.r.o. počkáte niekoľko týždňov. Výhodou eseročky je to, že ručíte len do výšky nesplateného vkladu. Neúspech firmy sa vášho súkromného majetku nedotkne.

Na výbere obchodného mena si dajte záležať

Budujete značku, ktorá vás bude reprezentovať na každom kroku. Výber obchodného mena nepodceňujte. Je fajn, ak si ho ľudia rýchlo zapamätajú a ak je hneď všetkým jasné, aký obchod alebo služba sa za ním skrýva. Presvedčte sa, či firma s podobným názvom už náhodou neexistuje, aby vám to neprinieslo viac škody ako osohu. Veľa odvážnych podnikateľov ide na trh s vlastnou kožou a za obchodné meno zvolí svoje priezvisko alebo jeho časť. V prípade neúspechu sa na vymyslený názov rýchlo zabudne. Priezvisko máte len jedno. Rozmyslite si, či ste ochotný podstúpiť toto riziko.

Založte si podnikateľský účet zadarmo

Samostatne zárobkovo činné osoby podnikateľský účet nepotrebujú a na podnikateľské účely väčšinou využívajú súkromné bankové konto. Šetria a nechcú banke platiť poplatok za vedenie účtu dvakrát. Prezradíme vám niekoľko dôvodov, prečo je lepšie založiť si podnikateľský účet.

  • Nemiešajú sa vám súkromné a firemné platby.
  • Číslo účtu hlásite daňovému úradu. Naozaj chcete, aby mali prehľad aj o tom, čo platíte v súkromí?
  • Prípadná exekúcia zablokuje prístup k celému účtu. Vaše súkromné finančné záležitosti nebudú nikoho zaujímať.
  • Účtovník vám účtuje každý pohyb na účte. Aj ten súkromný. Mesačný poplatok za vedenie účtu môže byť lacnejšou voľbou.

Banky podnikateľom ponúkajú výhodné typy podnikateľských účtov a balíkov služieb, za ktoré v rámci fungovania účtu neplatíte. Niektoré banky ponúkajú podnikateľský účet zadarmo. Drobný prieskum vám prezradí, ktorá banka takúto možnosť ponúka. Peniaze za poplatky za vedenie účtu môžete investovať aj výhodnejšie.

Získať podnikateľský účet zadarmo môže každý

Založenie podnikateľského účtu nevyžaduje nič špeciálne. Predložte doklad totožnosti a kópiu živnostenského listu nie staršiu ako 3 mesiace a nový účet vám otvoria na počkanie. Číslo účtu nezabudnite nahlásiť daňovému úradu a sociálnej a zdravotnej poisťovni. Máte na to celých 30 dní.