8 dôvodov, prečo sa oplatí učiť nemčinu a ako vám môže v pracovnom živote pomôcť

Viac než 100 miliónov rodených nemecky hovoriacich ľudí v Európe tvorí trh, ktorý nemôžeme prehliadať. Aj keď sa rozhodnete pracovať kdekoľvek, znalosť nemčiny vám bude pravdepodobne vždy predstavovať značnú výhodu. Veľké množstvo slovenských firiem sú pobočkami nemeckých centrál. Schopnosť dohovoriť sa s klientom priamo v jeho materinskom jazyku je dôležitá, pretože mnohí z nich preferujú svoj vlastný jazyk.

Po nemeckom jazyku je v súčasnosti čoraz väčší dopyt aj na Slovensku. Od osobného až po pracovný život vám štúdium nemčiny poskytne viac možností. Ak zvažujete nastaviť si nové ciele, tu je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí naučiť nemčinu.

1. Nemčina vo všeobecnosti zvyšuje vaše kariérne šance

Kto hovorí, že hovoriť po nemecky je užitočné iba pri dovolenke do Nemecka? S nemčinou môžete dostať príležitosť nielen pracovať v Nemecku či Európe, ale môžu sa vám naskytnúť príležitosti pracovať aj na Slovensku. Aj veľa spoločností na Slovensku hľadá odborníkov s dobrými znalosťami cudzích jazykov. Najmä kandidáti, ktorí majú technické znalosti a pokročilé jazykové znalosti, sú veľmi žiadaní a dobre platení.

2. Viac pracovných príležitostí

Pri mnohých zamestnaniach je efektívna komunikácia kľúčová. Predstavte si, že ste obchodný analytik a nedokážete správne pochopiť požiadavky klienta. Alebo by ste mali riadiť tím, no nedokážete mu vysvetliť, čo presne od neho očakávate. Počet pracovných miest, ktoré si vyžadujú, aby kandidáti hovorili po nemecky, stúpa. Čím viac si zlepšíte svoje jazykové znalosti, tým viac pracovných ponúk môžete získať.

Príjem navyše

Pracovné ponuky prekladateľov do nemčiny sú vyhľadávané viac ako kedykoľvek predtým. Takže by ste si dokonca mohli zabezpečiť príjem navyše ako prekladateľ a prekladať nemecké texty do iných jazykov alebo prekladať text zo slovenského jazyka do nemčiny. V každom prípade je to určite pre vás výhra.

3. Lepšie obchodné vzťahy

Ďalším dôvodom, prečo sa efektívne naučiť cudzie jazyky a aj nemčinu, je fakt, že existuje viac ako 1 000 nemeckých spoločností, ktoré sú svetovými lídrami v podnikaní a vo svete zamestnávajú viac ako 7 miliónov ľudí. Nemecko je ekonomická veľmoc a je domovom mnohých medzinárodných korporácií.

Schopnosť komunikovať s obchodnými partnermi a zainteresovanými stranami v ich jazyku výrazne zvýši váš profesionálny vzťah a zlepší komunikáciu. Aj keď úplne neovládate nemčinu, základná znalosť jazyka vám pomôže pochopiť obchodnú a komunikačnú kultúru spoločnosti a lepšie sa integrovať.

4. Nemčina je spoločným pracovným jazykom

Aj keď je pravda, že Nemci majú v priemere vysokú znalosť angličtiny, pracovným jazykom väčšiny spoločností je stále nemčina. To znamená, že ak sa rozhodnete pracovať pre nemeckú firmu, na všetky stretnutia, reporting a oficiálnu komunikáciu budete musieť používať nemčinu.

Ale ani v prípade nadnárodných spoločností, kde môže byť angličtina akceptovaná ako pracovný jazyk, sa nespoliehajte na to, že všetci zamestnanci budú hovoriť po anglicky. Tam, kde je Nemcom jednoduchšie sprostredkovať veci v nemčine, môžu ľahko aj nevedomky prejsť ihneď na svoj rodný jazyk.

5. Kultúrne porozumenie

Brána do inej kultúry vedie práve cez jej jazyk. Štúdium nemčiny vám môže poskytnúť nový pohľad na kultúru a spôsob života v nemecky hovoriacich krajinách. Učenie sa nemčiny vám tak dáva vynikajúcu príležitosť získať prístup k najnovším informáciám, vzdelávaniu a zábave. Okrem toho si môžete dopriať čítanie alebo počúvanie rôznych diel v pôvodnom jazyku. Základné jazykové znalosti vám umožnia porozumieť klasickej hudbe či literatúre na úplne novej úrovni.

Nemecký knižný trh je dokonca tretí najväčší na svete, hneď po čínskom a anglickom vydavateľskom priemysle. Učenie sa nemčiny vám dáva príležitosť oceniť majstrovské diela umelcov v ich pôvodnej podobe. Umožňuje vám preniknúť do častí svetového kultúrneho dedičstva priamym a nefiltrovaným spôsobom. Nebolo by skvelé vziať si niektoré z vašich obľúbených diel v nemčine a objaviť skutočný význam pôvodného textu?

6. Identifikácia podobností

Pokračujme vyvrátením mýtu, že nemčina je obzvlášť ťažká. Napriek všetkým vtipom, ktoré sa robia o tom, že je to nemožný jazyk, ak hovoríte po anglicky, v skutočnosti ste už dosť zvýhodnení. Je to preto, že nemčina a angličtina majú rovnaký germánsky koreň.

V dôsledku toho existuje mnoho slov, ktoré spolu úzko súvisia:

● Gut = good

● Willkommen = welcome

● Guten Morgen = good morning

● Kindergarten = kindergarden

● Finger = finger

● Haus = house

● blau = blue

● windig = windy

Okrem toho, na rozdiel od čínštiny, japončiny, kórejčiny, ruštiny alebo arabčiny, nie je tu žiadna nová abeceda, ktorú by ste sa museli naučiť, možno iba niekoľko písmen na pridanie.

Podobne sa základné frázy nemčiny a nemeckú gramatiku môžete naučiť aj online alebo pomocou rôznych aplikácií kedykoľvek - keď čakáte na autobus, sedíte vo vlaku alebo čakáte v rade v supermarkete.

7. Cestovanie

Ak radi cestujete do zahraničia, môžete svoje cesty maximálne využiť tak, že budete vedieť komunikovať v jazyku krajiny, ktorú navštívite. Nemčina je tretím najpoužívanejším jazykom v EÚ. Nemčinou sa hovorí nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku, Švajčiarsku, Belgicku, Luxembursku aj mnohých krajinách Európy.

8. Učenie je užitočné aj pre váš mozog

Je učenie sa nemčiny užitočné pre niečo viac ako len získavanie pracovných miest a cestovanie do Európy? Samozrejme. Keď študujete cudzí jazyk, zlepšujete si pamäť, schopnosť riešiť problémy aj kognitívne uvažovanie. Učenie dokonca môže oddialiť riziko mozgových komplikácií ako je demencia.

Viete, čo je arteterapia a ako vám môže pomôcť napríklad aj pri krátkodobej pamäti, sebavedomí a motivácií?

Práca v Nemecku

Dobré pracovné podmienky a ekonomická sila Nemecka stále priťahujú šikovných ľudí z celého sveta. Vedeli ste, že Nemecko je po USA ďalšou najobľúbenejšou krajinou na svete pre ľudí hľadajúcich prácu?

Našli ste skvelú ponuku voľných pracovných miest v Nemecku? Ako postupovať, ako sa o novú prácu uchádzať a čo treba predložiť?

Zhodnoťte svoje šance

V prvom rade si zhodnoťte, aké reálne sú vaše šance na získanie práce v Nemecku. Momentálne sú žiadaní najmä lekári, ošetrovatelia, inžinieri, mechatronici, IT špecialisti. Niektoré povolania nevyžadujú dokonalú znalosť jazyka, na iné však budete potrebovať ovládať nemčinu na určitej úrovni.

Nechajte si uznať kvalifikáciu

Pre mnohé pracovné pozície je nevyhnutné, a pre niektoré dokonca povinné, nechať si v Nemecku uznať svoj výučný list, vysvedčenie, diplomy a iné certifikácie získané v domovskej krajine. Vopred si overte, či to daná firma bude požadovať aj od vás.

Žiadosť o pracovné miesto

Pri uchádzaní sa o prácu v Nemecku je potrebná písomná žiadosť, životopis s fotkou, vysvedčenia, diplomy a referencie. Dbajte na to, aby ste mali všetko pripravené, preložené do nemčiny, aby požadovaná kvalifikácia bola splnená a obsiahnutá vo vašej žiadosti.

Doklady a víza

Ak ste slovenským občanom, víza pre prácu v Nemecku nebudete potrebovať. To platí pre občanov celej Európskej únie, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Nórska a Islandu.

Pre štátnych občanov z Austrálie, Izraela, Japonska, Kanady, Južnej Kórey, Nového Zélandu či USA je možné do Nemecka pricestovať bez víz a ostať tri mesiace. No ak chcete v Nemecku ostať pracovať, potrebujete požiadať o povolenie k pobytu pre zárobkovú činnosť.

Všetky ostatné krajiny potrebujú pre vstup na nemecký pracovný trh víza. O tie je možné požiadať až vtedy, keď bude osoba vedieť predložiť pracovnú zmluvu.

Pamätajte: Pracovné právo sa môže v jednotlivých krajinách líšiť. Ak ste sa teda rozhodli pre prácu v inej krajine, zoznámte sa s miestnym pracovným právom s predstihom.

Zdravotné poistenie

Zdravotné poistenie je v Nemecku povinné už od prvého dňa vášho pobytu. Čo najskôr sa teda informujte o tom, či vaše aktuálne zdravotné poistenie pokryje aj zdravotné výkony v Nemecku.

Ubytovanie

Ubytovanie je možné nájsť v hoteloch, penziónoch, ubytovniach, ale napr. aj na Airbnb. Pomoc pri hľadaní vhodného ubytovania vám môže poskytnúť aj váš zamestnávateľ, to všetko si však treba ujasniť vopred.

Prihlásenie na pobyt

V Nemecku platí prihlasovacia povinnosť a do dvoch týždňov je potrebné sa prihlásiť na príslušnom úrade obyvateľstva alebo občianskom úrade. Dohodnúť si treba termín a zobrať so sebou aj prihlasovacie tlačivo, platný pas alebo občiansky preukaz, nájomnú zmluvu, prípadne iné potvrdenie od ubytovateľa a ďalšie dokumenty.

Aklimatizácia

Po vašom príchode sa budete musieť aklimatizovať, zabývať sa, nájsť si nových priateľov, či zapojiť sa do rôznych športových alebo kultúrnych udalostí. Príchod si naplánujte o niekoľko dní, možno aj týždňov skôr, ako začnete v novej práci. Tak budete mať čas zvyknúť si na nové prostredie.

Na záver

Či už ste na pochybách, či chcete nemecký jazyk vyskúšať, alebo ak už sa učíte nemčinu a hľadáte istotu, že nestrácate čas, dúfame, že vám tento príspevok ukázal, prečo sa nemčinu oplatí naučiť.

Cudzie jazyky sú vo všeobecnosti veľmi dobré pre váš kariérny rast. Takže nestrácajte čas, prehlbujte svoje znalosti a rozširujte ich o nové slová a frázy. Kto vie, možno čoskoro zistíte, že učenie jazykov vám ide ako po masle a čo nevidieť sa pustíte do učenia sa nového cudzieho jazyka a na trhu práce v medzinárodnom prostredí sa o vás div nepopierajú.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Unsplash