Aké terminály existujú a aké sú ich výhody?

Akceptácia platobných kariet je konkurenčná výhoda, ktorú nemožno poprieť. Niektorí zákazníci už so sebou hotovosť ani nenosia a zvykli si na pohodlné bezhotovostné platby aj za malé nákupy. Platobný terminál sa tak stal dôležitou výbavou nielen pokladní veľkých reťazcov, ale aj lokálnych obchodíkov a stánkov.

Aké terminály máte na výber, aké sú ich výhody a ktorý si zvoliť?

Ako si vybrať platobný terminál

Platobný terminál potrebujú všetci - v dnešnej dobe je možnosť platiť kartou samozrejmosťou a týka sa to nielen veľkých spoločností s obratom rádovo v desiatkach miliónov, ale aj menších podnikateľov s mesačným obratom len niekoľko tisíc eur.

S dopytom rastie aj ponuka a trh poskytuje platobné terminály rôzneho druhu. Preto môže byť niekedy ťažké sa v komplexnej ponuke vyznať. Pri výbere poskytovateľa platobného terminálu zvážte nasledovné:

● Cena terminálu

● Typ terminálu

● Je možné prepojiť terminál s pokladničným systémom?

● Je možné akceptovať elektronické stravenky?

● Aké platobné karty platobný terminál akceptuje?

● Kedy vám prídu peniaze na účet po tom, čo zákazník zaplatí?

● Je možné terminál odkúpiť alebo len prenajať?

Inšpirácia: Sprievodca výberom platobného terminálu.

Typy platobných terminálov

V dnešnej dobe sú platobné terminály, ktoré podporujú pohodlnú bezkontaktnú platbu, štandardom takmer v každom podniku. Podnikatelia sa môžu rozhodnúť medzi týmito základnými typmi terminálov:

● pultové

● prenosné

● mPOS

● smart (múdre) terminály

All in one platobný terminál

Pultový platobný terminál

Ide o neprenosný, napevno namontovaný prístroj, väčšinou pri pokladniach obchodov a supermarketov. Tento terminál prenáša informácie a komunikuje cez internetové pripojenie pobočky alebo cez SIM kartu. Pri týchto typoch je samozrejmosťou jeho prepojenie s pokladničným systémom. Sumy sa teda zobrazujú automaticky a všeobecne pracujú veľmi rýchlo. Prijímajú takmer všetky typy kariet, vrátane stravenkových, prepaid kariet, a pod.

Podľa toho aký podnik máte, je potrebné zvážiť neprenositeľnosť prístroja a či je takýto produkt pre vás vhodný. Ak máte pevnú pokladňu, s pultovým terminálom určite neoľutujete.

Tip: Viete, ako si vybrať platobný terminál pre váš podnik?

Prenosný platobný terminál

Tento terminál nemá pevné umiestnenie a je možné ho ľubovoľne prenášať v priestoroch prevádzky aj v teréne. Pripojenie zaisťuje SIM karta, Wi-fi alebo Bluetooth. Takéto riešenie je ideálne pre reštaurácie, kaviarne a podobné prevádzky, hlavne z toho dôvodu, že zákazníci môžu platiť kartou aj pri stoloch, čím odpadá nutnosť postávania v radoch pri pokladniach.

mPOS terminál

Tieto terminály sú skladnejšie a užívateľsky prívetivejšie než prenosné platobné terminály. Na jeho prevádzku nepotrebujete SIM kartu ani Wi-fi pripojenie. Komunikácia aj ovládanie prebieha po spárovaní s mobilnou aplikáciou a mobilné pripojenie tak umožňuje prijímať platby kdekoľvek.

Zariadenia sú vybavené pre väčšinu typov kariet a sú vhodné pre malé kamenné predajne, stánky aj živnostníkov, ktorí chcú zákazníkom umožniť rýchlu platbu kartou. Veľkou výhodou sú nízke obstarávacie náklady a malé rozmery.

Tip: Bezplatný platobný terminál.

Smart (múdre) terminály

Smart terminály sa vyznačujú najmä pokročilými operačnými systémami, ktorými pripomínajú skôr telefóny alebo tablety. Takýto platobný terminál si môžete ľubovoľne personalizovať a inštalovať doň rôzne aplikácie. Aplikácie môžu umožniť interakciu so zákazníkom, marketingové aktivity alebo formuláre na hodnotenie vašich služieb.

Tip: Viete, ako si vybaviť podnikateľský účet?

All-in-one

All-in-one je jednoducho povedané platobný terminál, pokladničný systém, tlačiareň a evidencia EET v jednom. Takýto pokladničný systém s platobným terminálom a tlačiarňou v jednom môže byť prínosom takmer pre každého, kto prevádzkuje akúkoľvek formu predaja. Hlavná výhoda je, že máte jediné zariadenie bez nutnosti pripojenia cez kábel, nič vás neobmedzuje a môžete ho jednoducho prenášať a používať v rôznych priestoroch.

Tip: Poznáte výhody all in one platobných terminálov?

Výhody platobných terminálov

Každý jeden z platobných terminálov má svoje špecifické výhody, tu je niekoľko z nich:

● Komfortný a rýchly spôsob prijímania platieb

● Komfort platieb kartou pre zákazníkov

● Nižšie náklady

● Menej práce s hotovosťou

● Viac spokojných zákazníkov

● Vyšší obrat a profit

● Rýchlosť zúčtovania transakcií

● Jednoduchosť v prehľade uskutočnených transakcií

● Možnosť prijímať obľúbené platobné karty zákazníkov (Visa, Mastercard, Diners Club, American Express, JCB, Union Pay)

● Možnosť prijímať platby aj mobilným telefónom (Android s funkcionalitou NFC, iCarte určený pre iPhone a pod.)

● Všetky informácie na jednom mieste – klientsky portál pre správu a prehľad transakcií

● Cez terminál je možné prijať od platiaceho zákazníka aj prepitné (určené pre reštaurácie)

● Moderných imidž

Tip: Máte okrem kamennej predajne alebo podniku aj eshop? Viete aké náležitosti potrebujete pre fungovanie eshopu?

Doplnkové služby

Mnoho platobných terminálov ponúka aj množstvo doplnkových služieb, čím môžete zvýšite konkurencieschopnosť a spokojnosť zákazníkov.

Cashback

Skvelou vymoženosťou je, že platobným terminálom môžete dokonca nahradiť bankomat a ponúknuť tak zákazníkovi výber hotovosti. Jednoducho do terminálu zadáte čiastku, ktorú si chce zákazník vybrať, jemu sa odpočíta z účtu v prospech toho vášho a vy mu rovnakú čiastku dáte z poklady.

Predautorizácia

Predautorizáciu ocenia hlavne hotely, ako spôsob zabezpečenia. Pri rezervácii alebo príchode sa čiastka na účte zákazníka zablokuje a po uplynutí určitej doby, sa peniaze buď strhnúť alebo uvoľnia.

Inšpirácia: Tipy, ako začať podnikať v dobe koronavírusu.

Stravenkové a benefitné karty

Väčšina zamestnancov dostáva od svojich zamestnávateľov, benefitné či stravenkové karty. Určite zvážte takýto typ služby pri výbere platobného terminálu.

Služba DCC

Ak ste o tejto službe ešte nepočuli, DCC (Dynamic Currency Conversion) je systém pre príjem platieb v cudzích menách. Vďaka tomu môžete svojim zákazníkom ponúknuť možnosť výberu meny, v ktorej si praje platbu zaplatiť. Skvelý doplnok najmä pre tých, ktorí majú veľa zákazníkov z cudziny.


Dominika Blchová
Obrázky: Pexels (Ivan Samkov, Karolina Grabowska, energepic.com)