Ako sa stať úspešným podnikateľom podľa Michaela Bloomberga

Najlepším zdrojom ponaučení pre začínajúcich podnikataľov sú príbehy a názory ľudí, ktorí už v podnikaní niečo dosiahli. Dnes prinášame tipy od jedného z nich.

Súčasný starosta New Yorku a filantrop Mike Bloomberg je zakladateľom spoločnosti Bloomberg LP. Na základe svojich skúseností s budovaním firmy úplne od základov sformuloval päť tipov, ktoré sú podľa neho kľúčové pre úspech v podnikaní.

Prvý z nich určite neprekvapí. Podstupujte riziko! Základný prvok podnikania – vstup do neistoty. Tak ako mnohí, aj Mike bol k nemu v podstate prinútený, keď vo veku 39 rokov stratil jediné zamestnanie, ktoré kedy mal, a ktoré miloval. Nechcel však strácať čas obzeraním sa do minulosti. „Život je príliš krátky na to, aby sme sa vyhýbali zlyhaniam.“ Hneď na druhý deň podstúpil obrovské riziko a založil spoločnosť, o myšlienke ktorej si takmer všetci mysleli, že nemá nárok na úspech. Jeho víziou bolo poskytovať finančné informácie. Bolo to však v čase, keď ešte väčšina ľudí nepracovala s osobným počítačom. Dnes má Bloomberg LP 250 tisíc predplatiteľov a takmer 10 tisíc zamestnancov.

Aj šťastie hrá v biznise dôležitú rolu. Svojmu šťastiu však môžete ísť naproti. Pracujte tvrdo nech je to čokoľvek, čo robíte. S tvrdou prácou prichádzajú úspechy a nové príležitosti.

Hlavne v podnikaní k tomu však musíte pridať aj vytrvalosť. Biznis je plný prekážok a nie je to len kvôli vládam, ktoré nepripravujú podnikateľom práve najideálejšie podmienky. Biznis je miestom stretu záujmov, súťaže myšlienok. Bloombergovi trvalo tri roky, kým presvedčil svojho prvého klienta Merrill Lynch, aby si zadovážil 20 terminálov.

Neustále sa učte! Ďalšia poučka, ktorá by v dnešnom neustále sa meniacom svete mala byť samozrejmosťou a to nielen pre podnikateľov. Nehovorte stále, prečo sa to nedá. Nie je nič také mocné ako otvorená myseľ.

Posledná vec vás možno prekvapí. Áno, tento tip pochádza nielen od podnikateľa ale aj politika. Bloomberg sa však filantropii začal venovať dávno pred tým, ako sa stal starostom New Yorku. Svojich prvých päť dolárov venoval krátko po skončení štúdií svojej škole. Navyše, jeho odporúčanie o delení sa s ostatnými, možno chápať aj v širšom ako charitatívnom slova zmysle.

 

ek, Linked in
Foto: Wikimedia Commons