K pánskemu obleku nepatria iba košele, sako, nohavice a vhodné topánky, ale aj správne zvolený kabát. A to predovšetkým v zimnom období. Nákup kabáta môže byť zložitý, najmä vtedy, ak nemáte predstavu o látke, farbe, strihu či kvalite. Správny kabát je outfit sám o sebe. Je to kúsok, ktorý spája praktickosť a štýl ako nič iné vo vašom šatníku. Pozrime sa, ako si kabát správne vybrať a vhodne ho aj nosiť, aby ste sa nedopustili žiadneho "faux pas" a výsledný dojem bol čo najlepší.
Prečo kabát?
Kabát je módna klasika, ktorej korene siahajú až k prvej svetovej vojne. Vyjadruje nielen módny vkus majiteľa, ale funguje aj ako všestranný spoločník do každého počasia.
Pánsky kabát na zimu je investíciou do šatníka, vhodný na outdoorové aktivity, každodennú prácu, príležitostný pracovný pohovor, posedenie v bare, reštaurácii alebo kine. Hodí sa na rande, do divadla, svadby a iné spoločenské akcie. Niektoré sú neformálnejšie a nehodia sa ani ku každému oblečeniu, zatiaľ čo iné sú také formálne, že by ku džínsom vyzerali nevhodne. Kľúčom je vybrať si kabát so strihom, dĺžkou, látkou a štýlom, ktorý bude vhodný takmer na každú príležitosť.
Ako si vybrať kabát?
Čo je vlastne dobrý kabát? A ako si pre seba môžete vybrať ten najlepší?
1. Aký dlhý by mal byť kabát?
Kabát by mal tradične siahať pod kolená, ale ak ste nižší, vždy by ste si mali zvoliť kabát po kolená alebo o niečo kratší. To pomôže opticky predĺžiť trup a výšku. Ak ste vyšší muž, vyberte si kabát s dĺžkou po kolená alebo o niečo dlhší. Kabáty krátkej dĺžky nemusia byť vždy vhodnou voľbou pre extrémne poveternostné podmienky.
2. Vyberte si správnu látku
Keď si chcete kúpiť kabát, je dôležité vedieť, kedy a kde ho budete nosiť. Ak potrebujete kabát na jar namiesto zimy, bude to znamenať výber úplne inej látky. Pri kabátoch sa snažte voliť prírodné vlákna ako kašmír, vlna alebo alpaka. Kabát vyrobený zo 100% vlny je pravdepodobne tou najlepšou voľbou a udrží vás v teple.
Rôzne typy kabátových látok:
Vlna
Hľadáte niečo, čo vás veľmi zahreje? Vlna je prvotriedna voľba. Je to odolný materiál, ktorý vydrží veľmi dlho. Česaná vlna pekne vyzerá a nebude sa žmolkovať.
Kašmír
Kašmír je materiál luxusu, a to z dobrého dôvodu. Je taký ľahký a mäkký, že ho už nikdy nebudete chcieť vyzliecť. Kašmír je tiež teplejší než vlna. Je tu však aj nevýhoda. Kašmírový kabát môže byť drahší. Ak jemná tkanina nie je niečo, za čo chcete zaplatiť vysokú cenu, skúste zmes vlny/kašmíru.
Bavlna
Bavlna je vynikajúci materiál na ľahší kabát, napríklad na jar alebo prechodné obdobia. Na rozdiel od vlny a kašmíru je bavlna dobre umývateľná a ľahko sa udržiava.
Vlna z alpaky
Alpaka je ďalšou ponukou v kategórii prírodných vlákien. Je drahšia ako štandardná vlna, no zároveň neskutočne mäkká.
3. Investujte do kvality
Uprednostňujte kvalitu pred cenou. Kvalitný kabát vám môže pri správnej starostlivosť vydržať dlhšie a taktiež ušetríte peniaze na jeho opätovnú kúpu každú zimu. Pretože kabát je investícia, budete sa oň chcieť starať a zabezpečiť, aby mal čo najdlhšiu životnosť.
V nasledujúcich bodoch nájdete tipy, ako sa starať o oblečenie, aby vám vydržalo čo najdlhšie, teda konkrétne ako sa starať o váš kabát.
● Po nosení kabát prečešte mäkkou kefou, aby ste odstránili nečistoty.
● Zaveste kabát na pevný, široký vešiak, ktorý podopiera jeho ramená. Uistite sa, že kabát môže voľne visieť, aby látka mala možnosť uvoľniť prípadné záhyby a aby sa nepokrčila.
● Odstráňte prípadné škvrny hneď, ako k nim dôjde.
● Oplatí sa kabát čistiť aj chemicky, aspoň raz ročne na konci sezóny nosenia.
● Pre dlhodobé skladovanie, skladujte kabát v priedušnom vreci na odev. To ochráni materiál pred moľami a iným hmyzom.
4. Najlepšie vyzerá kabát, ktorý vám pristane
Najprv sa treba zamyslieť nad tým, ako budete kabát nosiť. Keď si ho skúšate, uistite sa, že máte na sebe maximálny počet vrstiev, ktoré si s ním budete obliekať. To znamená, že ho nebudete nosiť s tričkom, takže si ho vyskúšajte v obleku, svetri, športovej bunde atď. Potom zdvihnite ruky hore a do bokov, sadnite si, postavte sa, predkloňte sa. Ak je kabát tesný a neprimerane vás obmedzuje v pohybe, je príliš malý.
Ďalej zvážte aj tieto faktory:
● Sedenie na ramene je veľmi dôležité. Ramená by mali sedieť presne a mali by byť mierne priliehavé.
● Rukávy kabáta by mali zakrývať manžety košele a rukávy saka by mali mierne presahovať zápästnú kosť.
● Kabát by mal pekne visieť cez vaše boky.
5. Jednoradové vs. dvojradové – ktorý dizajn je dnes trendovejší a módnejší?
Dvojradový kabát je tradičnejší a formálnejší a vyzerá najlepšie s oblečením "na mieru" ako je napríklad oblek. Jednoradový kabát je univerzálnejší a možno ho nosiť k bežnému aj spoločenskému oblečeniu. Je klasickejší a všestrannejší a hodí sa k obleku, ale aj ležérnym odevom ako sveter a džínsy. Zatiaľ čo dvojradový kabát by sa mal nosiť zapnutý, jednoradový môžete nosiť otvorený pre neformálny vzhľad.
6. Farba
Ak je väčšina vašich kancelárskych oblekov čierna alebo tmavošedá, vyhnite sa kúpe čierneho kabáta, aby vaše outfity nezačali pôsobiť príliš nudne. Skúste zvážiť iné farby, ako je hnedá, béžová, ťavia alebo možno svetlošedá. Vytvorí príjemný farebný kontrast s vaším tmavým oblekom a urobí váš outfit zaujímavejším.
7. Extra príslušenstvo
Kabáty sú všestranné a je množstvo doplnkov, ktoré by sa k nemu hodili. Napríklad šatka alebo šál, ktorý dodá extra teplo, keď sú zimné dni drsné, kožené rukavice alebo klobúk a samozrejme, náramkové hodinky, ktoré idú pekne pod rukáv kabáta.
Navyše, malé doplnky, ako sú personalizované gombíky alebo odznaky, môžu pozdvihnúť celý váš vzhľad. Hoci tieto doplnky nie sú nevyhnutné, ich nosenie dodá vášmu celkovému vzhľadu ďalšie plusové body.
Kabát do mesta
Ak sa nechcete vzdať džínsov a pohodlných tenisiek do tzv. "street štýlu", teda mestského štýlu, najlepšie zapadne kabát v univerzálnej čiernej farbe, najmä ak ho skombinujete s farebným tričkom alebo tričkom s potlačou či výrazným logom. Nebojte sa kombinovať aj oblečenie rovnakej farby. Monochromatickou farebnou paletou dosiahnete čistý a sofistikovaný vzhľad. A okrem toho je "monochrome look" veľmi obľúbený.
Casual look
Béžová farba je typická skôr pre trenčkoty, ale ak sa chcete obliecť v ležérnom štýle, je to vhodná voľba. Skombinujete kabát napríklad s modernými chino nohavicami alebo džínsami a košeľou. Kabát nechajte rozopnutý. Ak sa vonku ochladí, oblečte si na košeľu sveter s farebným akcentom alebo kabát doplňte decentným šálom.
Formálny outfit
Ak sa chystáte na formálnejšie udalosti, siahnite po neutrálnejších farbách. Pod kabát zvoľte pánsku košeľu v bielej farbe, tmavšiu kravatu, čierne sako a čierne oblekové nohavice a lakované topánky. Do spoločnosti môžete zvoliť aj pánsku baretku a hrubý šál. S týmito jednoduchými módnymi doplnkami budete medzi kolegami vyzerať nielen profesionálne a sebavedomo, ale je to aj skvelý tip k vášmu sebarozvoju.
Kabát na chladné dni
S chladnými teplotami si poradíte vďaka vrstveniu oblečenia, ktoré môžete ukryť pod zapnutý kabát. K takémuto zimnému outfitu skombinujte čiapku, šál aj rukavice, najlepšie v tej istej farbe alebo odtieni.
Ako alternatívu si môžete vybrať aj nepremokavý športovo-elegantný kabát, ktorý vás ochráni v každom počasí.
Na záver..
Móda a štýl boli považované len za ženskú záležitosť, no s meniacou sa dobou si aj muži čoraz viac uvedomujú svoj štýl a vzhľad. Ak aj vy chcete vyzerať módne a štýlovo počas chladnejšieho obdobia, dúfame, že naše tipy vám k tomu pomôžu.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Unsplash, Unsplash