Ako spoznať syndróm vyhorenia a ako mu zabrániť?

Syndróm vyhorenia je stav psychického a fyzického vyčerpania, ktorý vám môže zobrať radosť z kariéry, priateľstiev a rodinných interakcií. K tomuto stresovému stavu môže viesť neustále vystavovanie sa stresovým situáciám či už v práci alebo v osobnom živote.

Syndróm vyhorenia však nie je vždy ľahké zistiť. S ohľadom na to sme zostavili sprievodcu, ktorý vám pomôže identifikovať príznaky vyhorenia a tiež spôsoby, ako mu predchádzať.

Čo je to syndróm vyhorenia?

Vyhorenie je stav emocionálneho, fyzického a psychického vyčerpania spôsobený nadmerným a dlhotrvajúcim stresom. Pri tomto stave ste emocionálne vyčerpaní a neschopní plniť neustále požiadavky. Ako stres pokračuje, začínate strácať záujem aj motiváciu. Syndróm vyhorenia znižuje produktivitu a výkonnosť v práci, takže sa cítite čoraz beznádejný a cynický.

Negatívne účinky syndrómu vyhorenia sa tým pádom môžu preniesť do všetkých oblastí života - vrátane vášho domova, práce alebo spoločenského života. Môže tiež spôsobiť škody na zdraví, ako napríklad, vysoký krvný tlak, väčšia náchylnosť na choroby a podobne.

Príznaky: Ste na ceste k syndrómu vyhorenia?

Niekedy ma mnoho z nás také dni, keď sa nám nič nechce, avšak syndróm vyhorenia je postupný proces. Nedeje sa to zo dňa na deň. Príznaky sú spočiatku zanedbateľné, ale postupom času sa zhoršujú. Ak ich budete ignorovať, nakoniec vyhoríte.

Fyzické príznaky a príznaky syndrómu vyhorenia:

● Väčšinu času sa cítite unavený a vyčerpaný

● Máte zníženú imunita, časté choroby

● Máte časté bolesti hlavy alebo celého tela

● Zmena chuti do jedla alebo zle spánkové návyky

Emocionálne príznaky a symptómy vyhorenia:

● Pocit zlyhania a pochybností o sebe

● Strata motivácie

● Neustále negatívne myslenie

Iné:

● Odstup od povinností

● Izolácia sa od ostatných

● Prokrastinovanie

● Siahate po alkohole

● Odstránenie frustrácie z ostatných

● Vynechanie práce alebo neskorý príchod a podobne

Syndróm vyhorenia a prevencia

Nasledujúce tipy by vám mali pomôcť vyhnúť sa vyhoreniu a získať späť svoju energiu a pocit pohody.

Obráťte sa na ostatných ľudí

Keď máte "BURNOUT", problémy sa zdajú byť neprekonateľné, všetko vyzerá pochmúrne a je ťažké zhromaždiť energiu na čokoľvek iné. Existujú pozitívne kroky, ktoré môžete podniknúť na zvládnutie stresu a uvedenie vášho života do rovnováhy. Jedným z najúčinnejších je osloviť iných ľudí.

1. Sociálny kontakt je liekom na stres a rozhovor tvárou v tvár s dobrým poslucháčom je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako upokojiť nervový systém a zmierniť stres.

2. Oslovte svojich najbližších, napríklad partnera, rodinu alebo priateľov.

3. Buďte viac spoločenský so svojimi spolupracovníkmi. Nadviazanie priateľstva s ľuďmi, s ktorými pracujete, vám môže pomôcť zbaviť sa vyhorenia z práce. Po práci si naplánujte spoločenské akcie s vašimi spolupracovníkmi, cez prestávky hľadajte rozhovory namiesto toho, aby ste hľadeli na váš smartphone.

4. Obmedzte svoj kontakt s negatívnymi ľuďmi. Netrávte čas s negatívne naladenými ľuďmi, ktorí nerobia nič iné, len sa sťažujú. Ak musíte pracovať s negatívnym človekom, pokúste sa obmedziť čas, ktorý spolu strávite.

5. Ak nechcete vaše problémy riešiť s vašimi blízkymi, obráťte sa na odbornú pomoc alebo vyhľadajte kouča, ktorý vám pomôže znovu získať rovnováhu a energiu vo vašom živote.

Zmeňte váš pohľad na prácu

Či už máte prácu, ktorá je monotónna a nenapĺňa vás, najefektívnejším spôsobom, ako bojovať proti vyhoreniu, je skončiť a namiesto toho si nájsť prácu, ktorú máte radi.

Samozrejme, pre mnohých zmena zamestnania alebo kariéry zďaleka nie je praktickým a ľahkým riešením, pretože sme vďační za to, že máme prácu. Takýto dôležitý krok je treba plánovať. Bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádzate, stále existujú kroky, ktoré môžete urobiť na zlepšenie svojho duševného stavu.

1. Pokúste sa vo svojej práci nájsť hodnotu. Aj pri niektorých zamestnaniach sa často môžete sústrediť na to, ako vaša rola pomáha napríklad iným alebo poskytuje veľmi potrebný produkt alebo službu. Zamerajte sa na aspekty svojej práce, ktoré vás bavia. Zmena postoja k práci vám môže pomôcť znovu získať zmysel pre motiváciu a cieľ.

2. Nájdite vo svojom živote rovnováhu. Ak nemáte radi svoju prácu, hľadajte zmysel a uspokojenie inde vo svojom živote: v rodine, v priateľoch, v koníčkoch alebo v dobrovoľníckej práci. Zamerajte sa na tie časti svojho života, ktoré vám prinášajú radosť. Ak je to možné, prácu zmeňte.

3. Nájdite si priateľov v práci. Silné väzby na pracovisku môžu pomôcť znížiť monotónnosť. Mať priateľov, s ktorými sa môžete počas dňa porozprávať a žartovať, vám môže pomôcť zbaviť sa stresu z nenaplnenej alebo náročnej práce, zlepšiť pracovný výkon alebo vás jednoducho prevedie náročným dňom.

4. Dajte si voľno. Ak máte pocit, že už nevládzete, choďte na dovolenku, požiadajte o dočasnú dovolenku, o čokoľvek, aby ste sa mohli sústrediť iba na samých seba.Využite tento čas na dobitie batérií a hľadajte ďalšie spôsoby obnovy.

Prehodnoťte vaše priority

Syndróm vyhorenia je nepopierateľným znakom toho, že niečo dôležité vo vašom živote nefunguje alebo chýba. Nájdite si čas a premýšľajte o svojich nádejach, cieľoch a snoch. Zanedbávate niečo, čo je pre vás skutočne dôležité? Môže to byť príležitosť znovuobjaviť, čo vás skutočne robí šťastnými, a spomaliť a dať si čas na odpočinok, zamyslenie či liečbu.

1. Stanovte hranice.

2. Dajte si dennú prestávku od technológií. Každý deň si nastavte čas, kedy sa úplne odpojíte. Odložte laptop, vypnite telefón a prestaňte kontrolovať e-maily a sociálne médiá.

3. Využite vašu kreatívnu stránku. Kreativita je silným liekom na vyhorenie. Skúste niečo nové, rozbehnite zábavný projekt alebo pokračujte v obľúbenom koníčku. Vyberte si činnosti, ktoré nemajú nič spoločné s prácou alebo s čímkoľvek, čo vám spôsobuje stres.

4. Doprajte si relaxačný čas. Relaxačné techniky ako jóga, meditácia a hlboké dýchanie aktivujú stav pokoja a privedú vás na nové myšlienky.

5. Doprajte si dostatok spánku.

Prehodnoťte vašu životosprávu

To, čo si dáte do tela, môže mať obrovský vplyv na vašu náladu a energetickú hladinu počas celého dňa.

1. Minimalizujte cukor a rafinované sacharidy.

2. Znížte vysoký príjem potravín, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť vašu náladu, ako je kofeín, nezdravé tuky a potraviny s chemickými konzervačnými látkami či hormónmi.

3. Jedzte viac omega-3 mastných kyselín, aby ste si zlepšili náladu. Najlepším zdrojom sú morské riasy, ľanové semienko a vlašské orechy.

4. Obmedzte nikotín. Fajčenie, keď sa cítite vystresovaní, sa môže zdať upokojujúce, ale nikotín je silný stimulant, ktorý vedie k vyššej úrovni úzkosti.

5. Pite alkohol s mierou.

Začnite sa viac hýbať

Aj keď je to posledná vec, ktorú by ste chceli možno urobiť, cvičenie je silným liekom proti stresu a vyhoreniu. Je to tiež niečo, čo môžete urobiť práve teraz, aby ste si zlepšili náladu.

1. Snažte sa cvičiť 30 minút denne alebo to rozdeľte na krátke 10-minútové aktivity. Už len 10-minútová prechádzka vám môže zlepšiť náladu.

2. Rytmické cvičenia, pri ktorých hýbete, sú veľmi efektívnym spôsobom, ako pozdvihnúť náladu, zvýšiť energiu a uvoľniť myseľ i telo. Vyskúšajte chôdzu, beh, posilňovanie, plávanie, bojové umenia alebo tanec.

Vyhoreniu sa dá vyhnúť tým, že sa starostlivosť o seba stane súčasťou vášho denného režimu. Aj, keď pracujete dlho, študujete alebo sa staráte o deti, nezabudnite myslieť aj na seba. Vyvážená strava, pravidelné cvičenie a dobrý spánok však môžu zabrániť tomuto namáhanému stavu.


Autor: Dominika Blchova
Obrázky: Unsplash a Unsplash