Auto v podnikaní: Čo treba zvážiť pri kúpe auta pre firmu a na čo si dať pozor?

Kúpa správneho vozidla nie je nikdy jednoduchá, najmä ak ide o podnikanie a nie osobné použitie. Či už chcete poskytovať mobilné obchodné služby alebo sa potrebujete dostať z jedného pracoviska na druhé, služobné auto môže z určitého hľadiska ušetriť peniaze a uľahčiť aj pracovný život.

Aby sme vám pomohli urobiť rozumné rozhodnutie, pripravili sme si pre vás niekoľko informácií aj tipov, na čo dbať pri výbere firemného auta a ako sa vyhnúť možným chybám.

Podnikatelia a majitelia firiem sa často snažia svoje zarobené zisky preinvestovať späť do svojej spoločnosti. Investovanie do správnych vylepšení podnikania môže byť prospešné pre konečný výsledok. A aj nákup auta na podnikanie môže byť jedným z vylepšení, ktoré vám môžu pomôcť zefektívniť vaše procesy a rozšíriť príležitosti na rast.

Hľadanie vozidla

Identifikácia typov vozidiel, ktoré môžu pomôcť vášmu podnikaniu, vám môže pomôcť naštartovať proces nákupu. Napríklad spoločnosť, ktorá chce prepraviť jednotlivca medzi stretnutiami, bude pravdepodobne chcieť malé, úsporné auto s vysokou spoľahlivosťou. Donášková služba bude potrebovať dodávku na prepravu hotových výrobkov na miesta určenia.

Keď už máte predstavu o type vozidla, ktoré hľadáte, je čas ísť nakupovať. Treba zhodnotiť všetky možnosti, aby ste našli riešenie, ktoré bude vhodné pre vašu firmu.

Výhody a nevýhody nákupu vozidla pre firmu

Kúpa auta je investícia, preto je dôležité zhodnotiť klady a zápory skôr, ako sa rozhodnete pre značku a model.

Výhody

Kúpa vozidla pre vašu firmu prináša určité daňové, poistné a zamestnanecké výhody. Odpočítanie nákladov na auto z daní môže z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze a s vhodnou poistnou zmluvou budú možné poškodenia alebo nehody, ku ktorým počas jazdy dôjde, riešené prostredníctvom tejto poistky.

Daňové odpočty: Keď si kúpite auto prostredníctvom svojej spoločnosti, vaša firma si môže odpočítať náklady na vlastníctvo. Okrem toho si môžete dať do daňových nákladov všetko od registračného poplatku na polícii, výdavkov na havarijné a povinné zmluvné poistenie, príp. iné poistenia, ako je napr. GAP poistenie, zimných pneumatík, servisu, diaľničných známok, mýta a parkovného až po náklady na pohonné hmoty.

Zákaznícky a zamestnanecký benefit: So služobným autom môžete pomôcť vašej firme vyniknúť tým, že sa so zákazníkmi stretnete tam, kde je to pre nich najvhodnejšie. Služobné auto je navyše cenné aj pre zamestnancov, ktorí môžu potrebovať pomoc pri ceste do práce a z práce. Nehovoriac o tom, že je to veľké privilégium pre zamestnancov a možno to považovať za pracovnú výhodu.

Nevýhody

Hoci služobné autá majú vynikajúce daňové a poistné výhody, sú to tiež nákladné investície.

Počiatočné náklady: Či už kupujete vozidlo na osobné alebo profesionálne použitie, autá nie sú lacné. Zamyslite sa nad tým, či má vaša firma prostriedky na kúpu auta alebo či je práve teraz najlepším rozhodnutím vziať si pôžičku na auto.

● Ak sa firemné auto používa aj na súkromné účely, uplatniť sa môže iba časť nákladov.

Pravdepodobnosť väčšej údržby alebo opráv: U starších áut je väčšia pravdepodobnosť, že budú mať zastaranú technológiu a problémy spôsobené opotrebovaním. Pravdepodobne na ne nebudú ani dostatočné záruky, čo znamená, že vaša firma bude musieť znášať náklady na údržbu a opravy.

Tip: Viete ako najlepšie uchovať svoje auto, aby vám slúžilo čo najdlhšie?

Nové vozidlo

Nákup nového vozidla pre vašu firmu môže mať zmysel v závislosti od vašich plánov.

Výhody:

Záruka: Nové vozidlá sa často dodávajú s rôznymi zárukami, ktoré môžu znížiť náklady v prvých rokoch vlastníctva.

Spoľahlivosť: Nové vozidlo má málo najazdených kilometrov alebo takmer žiadne.

Vzhľad: Nové auto pravdepodobne nemá žiadne preliačiny, škrabance ani iné estetické nedokonalosti.

Prispôsobenie: Môžete si vybrať možnosti, ktoré vaša spoločnosť potrebuje, vrátane najnovších technologických možností.

Vlastníctvo: Vozidlo si môžete prispôsobiť podľa vlastného uváženia.

Zápory:

Cena: Nákup nového vozidla vás môže stáť viac peňazí.

Strata hodnoty: Nové vozidlá majú tendenciu stratiť veľkú časť svojej hodnoty hneď v prvých rokoch vlastníctva. To však možno aspoň čiastočne kompenzovať odpismi.

Kúpa ojazdeného vozidla

Výhody:

Nižšie počiatočné náklady: Ojazdené autá majú zvyčajne nižšie náklady na základe ich veku, najazdených kilometrov a ďalších faktorov.

Náklady na poistenie: Poistenie lacnejšieho auta môže stáť menej ako poistenie drahšieho nového auta.

Zápory:

Potenciálne problémy so spoľahlivosťou: Staršie autá s väčším počtom kilometrov sa viac opotrebúvajú. Mohlo by to spôsobiť problémy so spoľahlivosťou a vyžadovať častejšie opravy.

● Ojazdené vozidlá nemusia mať nárok na rovnaké daňové výhody ako nové vozidlá. Informácie o vašej konkrétnej situácii vám poskytne odborník na daň z príjmu, ktoré si treba vopred overiť.

Pôžičky môžu stáť viac: Veritelia zvyčajne účtujú vyššie úrokové sadzby na použité autá ako na nové pôžičky.

Auto na leasing

Ak nepotrebujete vlastniť auto, vášmu podnikaniu by mohol pomôcť aj lízing vozidla.

Výhody:

Často nižšia mesačná splátka: Lízingy môžu umožniť nižšiu mesačnú splátku v porovnaní s kúpou nového vozidla.

● Auto na lízing sa dodáva s novou zárukou a bez opotrebovania.

● Keďže auto nevlastníte, po skončení lízingu si môžete prenajať ďalšie auto.

Zápory:

Nie ste vlastníkom automobilu: Po skončení lízingu musíte vozidlo vrátiť alebo odkúpiť.

● Ak na aute najazdíte viac kilometrov, ako umožňuje lízing, pravdepodobne budete musieť zaplatiť dodatočné poplatky za prekročenie počtu najazdených kilometrov.

Nesmiete upravovať vozidlo: Lízingová zmluva vám pravdepodobne bude zakazovať zásadne upravovať vozidlo.

Auto v podnikaní nezaradené do obchodnom majetku

Ak sa rozhodnete na podnikanie využívať vozidlo, ktoré nemáte zaradené v obchodnom majetku, ide o využívanie súkromného vozidla. Na podnikanie môžete využívať:

● vlastné súkromné vozidlo, ktorého ste vlastníkom

● vozidlo, ktorého nie ste vlastníkom, ale vlastníkom je napríklad rodinný príslušník

V súvislosti s využívaním vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku sú spájané najmä pracovné cesty, ktoré sa definujú ako vykonávanie podnikateľskej činnosti. Do daňových výdavkov si tak pri vykonávaní pracovnej cesty súkromným motorovým vozidlom môžete zahrnúť:

● základnú náhradu za každý jeden km jazdy, tzv. amortizáciu, ktorej výška pre rok 2022 je v sume 0,193 eur na 1km jazdy

● náhradu za spotrebované pohonné látky

● ďalšie výdavky, ktoré súvisia s pracovnou cestou, napr. nákup diaľničnej známky, mýta a podobne

● daň z motorových vozidiel

8 tipov na kúpu firemného auta

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri kúpe auta pre vašu firmu.

1. Zistite, čo si vaša firma môže dovoliť

Či už ste novým majiteľom firmy alebo to robíte už roky, nikdy by ste nemali kupovať nič, čo si nemôžete dovoliť. Pozrite sa na vaše účty a uistite sa, že vaša firma môže minúť peniaze skôr, ako si kúpite alebo získate pôžičku na auto.

Ak plánujete využiť financovanie, nezabudnite zohľadniť výdavky, ako je plyn, poistenie, údržba a dokonca aj úroky.  Ak sa vašej spoločnosti darí skvele, kúpa vozidla pravdepodobne nebude problém a môžete ho zahrnúť do firemných nákladov.

2. Kúpa auta na firmu

Ak plánujete využívať auto výhradne na vaše podnikanie, najviac daňových výhod získate pravdepodobne kúpou auta prostredníctvom vašej spoločnosti. Ako sme už spomínali vyššie, je možné si odpočítať rôzne výdavky na auto.

3. Vyberte si model, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám

Keď si nastavíte rozpočet, bude čas vybrať si vozidlo. Pri plánovaní nákupu vášho služobného auta zvážte, aký typ vozidla najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Typ podnikania, ktorému sa venujete, rozhodne o tom, aké firemné auto si kúpite. Položte si aj tieto otázky:

● Potrebujete vozidlo iba na jednoduchú prepravu z bodu A do bodu B, alebo preferujete skôr luxusnú jazdu, aby ste zapôsobili na svojich klientov?

● Kto bude používať vozidlo?

● Kupujete auto, ktoré budete využívať aj na osobné účely?

● Aká je hlavná funkcia vozidla?

● Chcete si zadovážiť elektromobil, teda automobil na elektrický pohon, ktoré nahradí auto na fosílne palivá?

● Chcete nové auto alebo vám bude stačiť aj ojazdené?

● Plánujete s autom jazdiť aj do zahraničia alebo na ďaleké služobné cesty?

4. Myslite na doplnky a potrebné vlastnosti auta

Okrem výberu správneho typu vozidla by malo mať vaše firemné auto potrebné vlastnosti, ktoré vám a ostatným zamestnancom umožnia vykonávať prácu. Ak ste napríklad úspešný realitný maklér, ktorý často jazdí ku klientom, investícia do najnovších bezpečnostných funkcií, ako je asistent udržiavania v jazdnom pruhu alebo automatické núdzové brzdenie, môžu byť najvyššou prioritou bezpečnosti. Ak sa často chystáte na dlhšie cesty, airbagy, GPS alebo vyhrievanie sedadiel v chladných mesiacoch možno považovať za nevyhnutné.

Bez ohľadu na to, aké funkcie vaša firma vyžaduje, uprednostnite tie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše obchodné ciele.

5. Skúste kúpiť použité

Pre mnohé menšie podniky nie je kúpa nového auta najdostupnejšou možnosťou a kúpa ojazdeného auta vám môže pomôcť ušetriť na počiatočných nákladoch aj na odpisoch. Je dôležité si uvedomiť, že staršie autá sú spojené s rizikami, keďže je pravdepodobnejšie, že budú potrebovať opravy, preto je rozumné nechať vozidlo pred kúpou poriadne skontrolovať dôveryhodným mechanikom.

6. Zvážte leasing

Ďalším spôsobom, ako si dovoliť služobné auto, je prenájom vozidla. Ak ste mikropodnikateľ a nemôžete si dovoliť zvýšené náklady, získanie pôžičky na auto s vysokým úrokom nemusí byť najlepší krok. S lízingom môžete využívať výhody služobného auta bez vysokých počiatočných nákladov. Lízing vám tiež umožňuje prístup k novším možnostiam auta a poskytuje predvídateľné mesačné platby.

7. Majte na pamäti úsporu paliva

Aj keď je firemné auto obrovským prínosom pre vaše podnikanie, výdavky na palivo sa môžu rýchlo nahromadiť. Ak plánujete veľa jazdiť na služobné účely, oplatí sa preskúmať vozidlo s dobrým kilometrovým výkonom. Aj niektoré elektrické vozidlá alebo plug-in hybridy sa môžu kvalifikovať na daňové úľavy.

Tip: Viete aká je história elektromobility?

8. Myslite na svoju značku

Vaše firemné auto bude rozšírením vášho podnikania, takže sa budete chcieť uistiť, že akékoľvek vozidlo, ktoré si vyberiete, je relevantné pre vašu značku. Nie každé odvetvie uprednostňuje estetiku, ale zvážte, či vaše auto potrebuje zapôsobiť na vašu klientelu alebo držať krok s konkurenciou.

Na záver

Nákup auta na obchodné účely by mohol potenciálne zmeniť spôsob, akým vaše podnikanie beží. Vozidlo, ktoré vyhovuje potrebám vašej spoločnosti, môže otvoriť nové obchodné príležitosti alebo zefektívniť vašu organizáciu, aby fungovala čo najlepšie. Preto je dôležité pristupovať k procesu nákupu auta pragmaticky.

Ak kupujete auto pre svoju firmu, zvážte, čo je najdôležitejšie. Pred samotným rozhodnutím by ste mali posúdiť niekoľko faktorov. Medzi tieto faktory patrí nájdenie vhodného vozidla, ktoré spĺňa potreby vašej firmy, nájdenie najlepšieho spôsobu, ako vozidlo získať, ako aj preskúmanie toho, ako to ovplyvní hospodársky výsledok vašej spoločnosti.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Pexels