Bezpečnosť za volantom: Tipy (nielen) pre profesionálnych šoférov

Ak zamestnanci pri výkone svojej práce riadia motorové vozidlo, je dôležité dbať na bezpečnosť. Nezáleží na tom, či sú šoféri mladí alebo skúsení, je potreba zostať v strehu, aby sa bezpečne dostali do práce aj domov. Cesty môžu byť niekedy nevyspytatelne a z praktického hľadiska je potreba sa prispôsobovať rôznym poveternostným a dopravným podmienkam.

Pred jazdou

Organizácia cesty

Veľmi veľa nehôd je zapríčinených tým, že šoféri sú mnohokrát nesústredení a ich koncentrácia je zameraná na ich mobilné telefóny. Z tohto dôvodu je potrebné zhodnotiť, či je naozaj nutné používať telefón, vykonávať online stretnutia a odpisovať na správy. Obmedzením týchto činností sa môžu riziká nehôd výrazne znížiť.

Príprava na cestu

Či už ide o krátku jazdu alebo služobnú cestu, vždy je dôležité dostatočne sa na cestu pripraviť. Najideálnejšie je spísať si pred jazdou zoznam veci, ktoré je potrebné skontrolovať, vybaviť po prípade dať opraviť. Taktiež treba myslieť na prípravu všetkých dokumentov, povinnú výbavu auta a iné doplnky, ako napríklad reflexné samolepky na auto.

Oddych pred cestou

Každý šofér by si mal pred dlhou a náročnou cestou poriadne oddýchnuť. Dostatočný a kvalitný spánok dokáže zlepšiť ostražitosť aj náladu. Najmä počas noci a sychravých dní je koncentrácia dôležitá, aby sa zabránilo mikrospánku.

Príprava vozidla

Sú zrkadlá, sedadlo a opierka hlavy nastavené podľa potrieb šoféra? Je v aute dostatok paliva? Nechýba povinná a doplnková výbava auta? Pre cestou je dôležité urobiť potrebnú kontrolu vozidla, aby sa šofér uistil, že všetko funguje správne. Ak sa vyskytnú problémy, alebo niečo nefunguje, nechajte auto skontrolovať v autoservise.

Tip: Viete čo signalizujú kontrolky auta?

Počas jazdy

Počas jazdy je nutné:

● Mať zapnutý bezpečnostný pás

● Minimálne po dvoch hodinách si urobiť prestávku

● Vyhýbať sa rozptyľovaniu a sústrediť sa na cestu

● Nepoužívať mobilný telefón ani neupravujte GPS

● Jazdiť podľa podmienok a dodržiavať rýchlostné limity

● Dodržiavať pitný režim, nepiť alkohol

● Mať dobrú obuv a pohodlné oblečenie

Tip: 5 ďalších tipov pre bezpečné šoférovanie.

Po jazde

Na pamäti treba mať aj fakt, že bezpečnosť pri dosiahnutí cieľa nekončí. Po príchode je dôležité nahláste akékoľvek poškodenie vozidla, ktoré počas cesty mohlo vzniknúť ako aj ďalšiu potrebnú údržbu. Netreba zabúdať ani na zdieľanie informácie o nebezpečných trasách a cestách, na ktoré si treba dávať pozor, aby sa ďalší zamestnanci nestretli s rovnakými problémami a boli lepšie pripravení na cestu.

Tip: Viete či je výhodnejšie garážovať svoje auto?

Noc za volantom

Ak zamestnanci jazdia počas noci, niekedy postačia malé tipy, ako v zdraví prežiť noc za volantom:

● Správne nastavenie sedadla

● Nepreháňať to s klímou

● Mat' po ruke špeciálne okuliare na nočné šoférovanie, teda okuliare do šera a zhoršených svetelných podmienok

● Jazdiť pomaly

● Predvídať stretnutie zo zvieratami

● Dodržiavať bezpečnú vzdialenosť

● Pre lepší výhľad, mať čisté svetlá, zrkadlá, čelné sklo aj okná

Aj keď je šoférovanie činnosť, ktorú dnes berieme ako samozrejmosť, nesmieme podceniť svoju bezpečnosť, bezpečnosť spolujazdcov a bezpečnosť ostatných účastníkov premávky.

Tip: Vlastníte svoju vlastnú firmu? Viete ako postupovať pri likvidácii firmy?


Dominika Blchová
Obrázky: Unsplash, Unsplash a Pexels