Hydroponické poľnohospodárstvo je v dnešnej dobe stále obľúbenejšie a venuje sa mu veľká pozornosť. Hydroponické farmy sú vysoko produktívne a takéto pestovanie je výhodné aj pre miestnych obyvateľov, pretože je šetrné k životnému prostrediu. Okrem toho poľnohospodári môžu predávať svoje produkty jednotlivcom alebo miestnym podnikom. Tak môžu získať čerstvé, výživné a chutné produkty.
Ak vás fascinuje pestovanie rastlín a hľadáte novú výzvu, tento článok je práve pre vás.
Čo je hydroponické pestovanie?
Hydropónia a hydropónické pestovanie rastlín je moderný spôsob pestovania rastlín, čo znamená pestovanie rastlín bez pôdy vo vodnom roztoku, resp. v kvetináči s hydrogranulami. Do vodného roztoku sa pridávajú živiny, odkiaľ rastliny získavajú všetky výživné látky a vlhkosť priamo z vodného prostredia. Hydroponicky je možné pestovať takmer všetky izbové rastliny, a to aj vo vašom interiéri.
Prečo pestovať hydroponicky?
Existuje mnoho dôvodov, prečo by ste mohli skúsiť pestovanie zeleniny a byliniek hydroponicky. Jedným z dôvodov môže byt napríklad to, že nemáte dostatok priestoru na záhrade. Navrhnúť a zrealizovať hydroponickú záhradu si môžete už aj v interiéri. A to dokonca aj vtedy, keď nemôžete pestovať rastlinky na balkóne.
Výhody hydropónie
● jednoduchá kontrola hladiny živného roztoku v nádobe pomocou hladinomeru
● regulovaný prísun živín pomocou dlhodobého hnojiva pre hydropóniu
● nenáročnosť pestovania vhodného aj pre začínajúcich pestovateľov
● zvyšuje vlhkosť vzduchu v miestnosti a sú vhodné aj do pracovných priestorov
● keramzit je čistý a bez zápachu, nehrozí nákaza plesňou, ako pri práci so zemou
● rastliny pestované v hydropónii rastú rýchlejšie oproti rastlinám pestovaným v zemine
Ako začať
Výdavky
Predtým, ako sa pustíte do dobrodružstva v oblasti hydropónie, je dôležité vytvoriť si rozpočet. Vytvorte si plán, ktorý by mal zahŕňať nasledujúce výdavky.
Okamžité náklady
Vaše okamžité náklady pozostávajú z jednorazových nákupov alebo vecí. Môžu to byt' pozemky, farma a trvalé miesto pre vaše kancelárske priestory. Zvážte tieto okamžité náklady:
● Pôda
● Skleník
● Svetlo
● Klimatizácia
● Voliteľné kancelárske priestory a zariadenie
Opakujúce sa náklady
Na začiatku podnikania myslite aj na opakujúce sa náklady. Niektoré výdavky môžu byť vo vašom prípade dokonca voliteľné. Pri vytváraní rozpočtu myslite na tieto opakujúce sa náklady:
● Voda
● Elektrina
● Semená
● Bežná údržba
● Hnojivo, živiny
● Internet (ak máte kanceláriu)
● Náklady na cestu a dopravu produktov
Založte si svoju hydroponickú záhradu
Po postavení skleníka doň môžete zabudovať hydroponický systém. Akonáhle je systém pripravený, začnite pestovať.
Pre koho pestujete?
Ak máte problémy s rozhodovaním o tom, čo chcete pestovať, zvážte svoj cieľový trh. Kto si myslíte, že by kúpil vaše výrobky?
Aké rastliny by ste mali pestovať hydroponicky?
Druhy rastlín, ktorým sa dobre darí hydroponicky, sú zvyčajne listová zelenina, ako je šalát, špenát, kel, horčicová zelenina, bok choy, mangold a bylinky. Ďalej si môžete vypestovať vlastné potraviny vrátane cherry paradajok, uhoriek, zemiakov, kukurice, repy, cibule, cesnaku a dokonca aj jahôd.
Buďte aktívni
Keď sa vaše podnikanie zakorení a vaše rastliny začnú rásť, je dôležité, aby ste zostali aktívni vo vašej komunite. Zúčastňujte sa miestnych trhov, prenajmite si stánky na rôznych lokálnych podujatiach a začnite propagovať vaše produkty, tam, kde sa dá. Zistite, kto je vaša konkurencia alebo podľa možnosti spolupracujte s inými pestovateľmi. Vytvárajte vo svojej oblasti pozitívne dojmy, socializujte sa so správnymi ľuďmi a udržujte si stabilný tok zákazníkov.
Ak nájdete dostatok zákazníkov, budete pestovať lahodné a čerstvé produkty a budete mať malú konkurenciu, je možné, že sa vaše podnikanie v hydroponickom biznise rozrastie na niečo, čo vám môže priniesť obrovské zisky. Aby bola vaša firma ziskovejšia, zvážte predaj priamo zákazníkom. Môžete zvážiť pestovanie a predaj bylín, rastlín, kvetov alebo akýchkoľvek iných rastlín či plodín, ktoré sú vo vašej oblasti žiadané.