Čo je dobré vedieť o priemyselných priamočiarych pohonoch TMP?

Medzi najčastejšie využívanú pohonovú techniku v rôznych odvetviach priemyslu bezpochyby patria aj priamočiare pohony TMP. Čo je dobré o nich vedieť?


Samosvornosť, súčasné použitie viacerých jednotiek a funkčnosť vo všetkých polohách

Kvalitné priamočiare pohony TMP nájdu uplatnenie všade tam, kde je potrebné vykonať kontrolovaný zdvih, posunutie, či vyklopenie. Ich výhodou je aj samosvornosť po zastavení hnacej jednotky.

Jednotiek priamočiarych pohonov TMP je možné súčasne použiť aj viac. V takýchto prípadoch je možné ich mechanickým prepojením dosiahnuť presný synchrónny zdvih. A to dokonca aj pri rôznom zaťažení jednotlivých jednotiek.

Priamočiare pohony TMP sú funkčné vo všetkých polohách. Hranaté teleso pohonu má upínacie otvory na dvoch stranách v smere skrutky. A čo konštrukcia priamočiarych pohonov TMP? Tá je založená na závitovkovom prevode a pohyblivej skrutke s trapézovým závitom. Skrutka aj závitovka majú pravotočivé stúpanie.

Viaceré prevedenia

Závitovkový prevod môže mať dve rôzne prevedenia. Štandardný prevod s označením SP, pri ktorom na jednu otáčku závitovkového hriadeľa vykoná skrutka axiálny zdvih 1 mm alebo prevod s označením L, pri ktorom na jednu otáčku závitovkového hriadeľa vykoná skrutka axiálny zdvih 0,25 mm. Maximálne otáčky závitovkového hriadeľa sú 2 800 ot/min.

Čo sa týka maximálneho zdvihu, existujú viaceré prevedenia podľa požiadaviek zákazníka. Rozsah je naozaj široký, od 700 mm pri pohone TMP 25, až po 1 500 mm pri TMP 80, takže priamočiare pohony TMP sú vhodné pre širokú škálu aplikácií.

Priamočiare pohony TMP môžu byť vyhotovené bez motora alebo v spojení s efektívnymi elektromotormi. V druhom prípade sa k nim dodáva aj adekvátny medzikus podľa typu elektromotora.


Zdroj obrázka: Aleksandr Matveev / Stock.adobe.com