V posledných rokoch stále viac ľudí volí alternatívne zdroje energie, napríklad solárne panely. Jednou z najdôležitejších súčastí domácej solárnej siete je solárny menič, ktorý transformuje jednosmerný prúd (DC) generovaný pomocou solárnych fotovoltaických článkov na striedavý prúd (AC), ktorý tak možno použiť na prevádzku domácich spotrebičov a iných elektrických zariadení.
Čo všetko by ste o ňom mali vedieť a ako si vhodne vybrať?
Čo je menič?
Solárne panely vyrábajú elektrinu. Väčšina domácich spotrebičov však na prevádzku nepoužíva jednosmerný prúd. Tu prichádza na scénu menič. Elektrina prúdi zo solárnych panelov do solárneho meniča, ktorý potom túto jednosmernú elektrinu premieňa na elektrinu striedavého prúdu (AC), ktorá tak môže poháňať spotrebiče.
Solárne meniče dokážu však oveľa viac než len premieňať elektrinu – pomáhajú tiež maximalizovať množstvo solárnej energie, ktorú váš fotovoltaický systém vyprodukuje. To zaistí, aby váš solárny systém fungoval efektívne aj bezpečne.
Pri inštalovanej fotovoltaickej elektrárni môžete svoju vlastnú spotrebu optimálne regulovať aj využitím wattroutera.
Rozdelenie meničov
Meniče môžeme deliť podľa:
Typu napätia:
● Meniče DC/DC slúžia na zmenu jednosmerného napätia vyprodukovaného solárnym systémom na požadované jednosmerné napätie. Napríklad DC 48V na DC 12V.
● Meniče DC/AC slúžia na zmenu jednosmerného napätia, napríklad 12V na striedavé napätia 230V, ktoré vyžaduje väčšina spotrebičov.
Použitia:
● On-Grid (sieťové) meniče. Tento systém je zapojený do štandardnej rozvodnej siete. Menič napätia je zapojený medzi solárnymi panelmi, domácnosťou a elektrickou sieťou. Prevádza jednosmerný prúd na striedavý a všetku prebytočnú energiu posiela do siete.
● Off-Grid (ostrovné) meniče. Systém nie je zapojený do distribučnej siete a potrebuje byť napojený na batériu. Preto je napojený medzi batériou a domácnosťou. Prevádza jednosmerný prúd na striedavý prúd z batérie. Takéto invertory môžu napájať aj mnohé komerčné a rezidenčné objekty.
● Hybridné meniče sa využívajú pri zapojení do siete a aj na batériovú zostavu. Podobne ako iné typy meničov, hybridný menič konvertuje jednosmerný prúd na striedavý. Uprednostňujú však použitie energie z batérií, avšak pokiaľ sa batérie vybijú na určitú hranicu, prepnú sa na AC sieť, z ktorej potom čerpajú potrebnú energiu. Väčšina hybridných meničov obsahuje v sebe už aj regulátor. Niektoré hybridné meniče dokážu pracovať aj na ostrovnom princípe, to znamená, že nepotrebujú AC sieť. Hybridné meniče je takisto možné využiť na nabíjanie batérií elektrocentrálou.
Zapojenia:
● Klasický menič. Tento typ meniča monitoruje a optimalizuje skupinu solárnych panelov ako celok. Ak je jeden panel neustále v tieni, značne to ovplyvní výkon celej zostavy. Preto pri návrhu dbajte na to, aby ste solárne panely inštalovali na optimálne miesto, najlepšie tam, kde je počas celého dňa slnečné žiarenie na celej fotovoltaickej zostave.
● Mikromenič sa zapája iba k jednému solárnemu panelu, čo umožňuje monitorovanie a optimalizáciu jednotlivých panelov v zostave. Pri použití mikromeničov v systéme treba však počítať s tým, že sú oveľa nákladnejšie a môže nastať problém s riadením prebytkov.
Fázy:
● Jednofázový sa využíva hlavne pri menších ostrovných systémoch, kde nie je potrebné napájanie trojfázových motorov (miešačka, čerpadlo, cirkulárka atď.)
● Trojfázový menič je možné použiť v rozsiahlejších systémoch, najmä nad 5000W.
Čo treba zvážiť pri kúpe meniča?
Pri výbere meniča, ktorý bude najlepšie vyhovovať vášmu systému, je potrebné vziať do úvahy množstvo faktorov. Ktorý typ poskytne najefektívnejšiu funkčnosť? Z akých materiálov je vyrobený? Spĺňa príslušnú certifikáciu a normy? Aby ste si veci zjednodušili, tu sú kľúčové tipy, ktoré treba dodržiavať pri výbere najlepšieho meniča pre solárne panely:
Základné parametre
Solárne invertory nevyrábajú samotnú elektrinu, ale na svoju prevádzku vyžadujú špecifické parametre. Preto je nevyhnutné zvážiť základné prvky, ako je ich výstupné AV napätie, vstupné jednosmerné napätie, frekvencia a vhodné obvody. Napríklad vstupné napätie a výstupné napätie štandardného solárneho systému by malo byť 24 a 48 V DC.
Príslušenstvo alebo sledovacie zariadenia
Všetky spotrebiče sa môžu časom pokaziť. Niektoré solárne meniče sú však vybavené čipmi alebo zariadeniami určenými na sledovanie akéhokoľvek druhu chyby a poruchy. V prípade poruchy tieto sledovacie zariadenia zašlú príslušné informácie inštalačnej spoločnosti, ktorá vám pomôže problém vyriešiť.
Musíte tiež skontrolovať, či solárny menič poskytuje monitorovacie komponenty, ktoré vám umožnia sledovať váš solárny systém. Monitorovacie zariadenie vám tak môže poskytnúť informácie o tom, koľko energie váš systém vyrába. Niektoré moderné meniče sa dokonca môžu pochváliť mobilnou aplikáciou na sledovanie účinnosti a prevádzky a údržbu solárneho meniča.
Účinnosť
Táto hodnota značí, koľko energie vie systém využiť bez strát. Najlepšie hodnoty sa pohybujú medzi 94 až 96 %. Na základe veľkosti vášho priestoru a spotreby energie budete potrebovať invertor, aby ste zaistili čo najlepšie využitie solárnej energie. Pri výbere solárneho meniča preto efektívnosť nemožno ignorovať. Okrem toho nie všetky meniče sú vhodné na použitie v domácnostiach. Je dôležité vedieť o rôznych typoch a o tom, ako fungujú.
Tip: Viete aké existujú rozdiely medzi solárnymi panelmi?
Životnosť
Kúpa solárneho meniča môže byť pre mnohých dlhodobá investícia. Preto je dôležité skontrolovať a porovnať životnosť a výkon napríklad aj v extrémnych poveternostných podmienkach.
Teplota
Pri výbere meniča je potrebné si premyslieť aj to, kam ho umiestnite. Odporúčame meniče umiestňovať na najchladnejšie miesto, aké máte k dispozícii. Pri veľmi slnečných dňoch solárne panely produkujú maximálny výkon, no slnko zahrieva celý dom. Pri výbere zlého umiestnenia sa menič bude zahrievať a efektívnosť sa značne zníži.
Výber značky
Je dôležité urobiť si prieskum aj o značke, ktorú si vyberiete. Čítanie recenzií a blogov alebo odporúčania od známych či priateľov, ktorí už meniče majú, vám môže pomôcť urobiť správne rozhodnutie. Vyberte si značku, ktorá ponúka konkurencieschopnú cenu aj so zárukou.
Náklady na solárny menič a úspory
Striedač tvorí súčasť kompletného solárneho FV systému a zvolený typ striedača ovplyvní aj celkové náklady na inštaláciu a ceny sa môžu značne líšiť. Typ meniča, ktorý potrebujete, bude závisieť od veľkosti systému, ktorú vyžaduje vaša nehnuteľnosť.
Úspory, ktoré možno očakávať pri použití konkrétneho typu solárneho meniča, závisia vo veľkej miere od veľkosti systému, množstva energie, ktorú vyrobí a od toho, koľko elektriny spotrebujete. Kvalifikovaný inštalatér vám bude vedieť podrobnejšie poradiť.
Tip: Vedeli ste, že máte možnosť čerpať od štátu dotácie na fotovoltaiku?
Na záver..
Akýkoľvek systém solárnych panelov je len taký efektívny, ako je jeho najslabšia časť. Dôležitosť meničov sa často prehliada vo fáze návrhu. Je ľahké vybrať nesprávny menič, ktorý zníži výnos solárneho FV systému. Rozsahy napätia a prúdu sa líšia od meniča k meniču. Kvalitný solárny menič je nevyhnutnou súčasťou vášho panela. Táto technológia tiež zvyšuje povedomie o vašej spotrebe energie, podporuje vás, aby ste boli udržateľnejší a ušetrili viac peňazí.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Unsplash