Čo obnáša práca sprievodcu a prečo sa ním stať?

Práca turistického sprievodcu je vzrušujúcim a obohacujúcim spôsobom, ako zdieľať svoju lásku k cestovaniu, spoznávaniu sveta, kultúry a histórie ľudí z rôznych krajín a regiónov. Ak túžite cestovať, je dôležité naučiť sa pochopiť, ako toto odvetvie funguje a ako sa môžete kvalifikovať na túto prácu.

Začať ako turistický sprievodca môže byť pomerne jednoduché, ale najprv musíte vedieť niekoľko vecí. Aké zručnosti potrebujete, aké výhody a nevýhody môžete očakávať a ešte omnoho viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Tip: Chystáte sa poznávať svet a Paríž je na vašom zozname? Viete čo vidieť v Paríži?

Čo robí turistický sprievodca?

Sprievodcovia ukazujú návštevníkom zaujímavé miesta vrátane múzeí, historických budov, galérií a podobne. Sprievodcovia vezmú skupiny na exkurzie po miestach a pritom im odovzdávajú svoje odborné znalosti. Najobľúbenejšie zájazdy majú najmä historický, prírodný, ​​kultúrny alebo dokonca kulinársky charakter.

Najlepší sprievodcovia sú dôvtipní a rozumejú regiónom, kde pracujú. Napríklad na historických alebo kultúrnych poznávacích zájazdoch vedia sprievodcovia poskytnúť turistom zaujímavé informácie, pretože poznajú lokality.

Väčšina turistických sprievodcov pracuje na vopred stanovených trasách a navštevuje vybrané miesta. Zájazdy, ktoré organizujú, môžu absolvovať pešo alebo z autobusov.

Medzi bežné úlohy a povinnosti sprievodcu patrí:

● Vykonávanie prieskumov a plánovanie ciest

● Príprava a prezentácia

● Uvítanie turistov pred začiatkom prehliadky

● Poskytnutie turistom propagačné a vzdelávacie materiály o lokalitách, ktoré majú navštíviť

● Sprevádzanie jednotlivcov alebo turistické skupiny

● Poskytovanie poradenstva pri prehliadke pamiatok

● Prekladanie a tlmočenie

● Zabezpečenie bezpečnosti účastníkov zájazdu

● Komunikácia efektívnym a zábavným spôsobom

Niektorí sprievodcovia sa spoliehajú na humor a šarm, zatiaľ čo iní si získajú turistov detailami, profesionalitou a odbornosťou. Najlepšie je však kombinovať oboje.

Tip: Dobrý sprievodca je pripravený na všetko. Pre zvýšenie bezpečnosti majte pripravené reflexné pásky pre všetkých zverených turistov.

Typy sprievodcov

Medzi najbežnejšie typy sprievodcov patria:

Sprievodca mestom

Tento typ sprievodcu zvyčajne chodí pešo, na bicykli alebo autobusom po meste so skupinou ľudí, ktorá si prehliadne rôzne významné orientačné body a zaujímavé miesta. Tento druh sprievodcu zvyčajne dôverne pozná mesto, v ktorom sa robia zájazdy.

Historický sprievodca

Prehliadky histórie sú vždy obľúbenou voľbou u mnohých návštevníkov. Títo sprievodcovia prevedú skupiny po oblastiach historického charakteru, ako sú ruiny, stredoveké katedrály, honosné domy, ba dokonca aj neolitické základy.

Sprievodca múzeom

Mnohým sa zážitok z múzea alebo galérie umocní, keď ich prevedie turistický sprievodca. Sprievodcovia tak poskytnú základné informácie o histórii artefaktu alebo umeleckého diela.

Prírodný sprievodca

Sprievodcovia prírodou majú tendenciu previesť skupiny prírodnou krajinou a vysvetľovať rôzne aspekty životného prostredia. To zahŕňa miestnu divokú zver, geológiu a prehistorický život.

Aké sú zručnosti sprievodcu?

Zručnosti pre sprievodcu sú kombináciou medziľudských a vzdelávacích zručností. Sprievodcovia musia byť dobre oboznámení s témami, ktorými sa zaoberajú, a zároveň musia mať sebadôveru a vášeň, aby mohli témy s nadšením opísať. Spojenie vedomostí s prezentačnými schopnosťami umožňuje sprievodcovi poskytnúť príjemný zážitok z prehliadky a uspieť vo svojej kariére.

Medzi dôležité zručnosti, ktoré je potrebné rozvíjať ako sprievodca, patria:

Odborné znalosti

Hlboká znalosť predmetu zájazdu je nevyhnutná. Ľudia nechcú mať pocit, že im len čítate encyklopédiu. Namiesto toho chcú osobné, pútavé a dôverné znalosti. Najlepší sprievodcovia dokážu viac než len zapamätať si skriptá o vybraných miestach na svojej trase.

Dobre poznajú celú oblasť, takže vedia odpovedať na nečakané otázky a ponúknuť turistom odporúčania a rôzne tipy, ako napríklad najlepšie aquaparky v Španielsku, či tie najlepšie reštaurácie v Taliansku. Skúsení sprievodcovia tak robia výlety nezabudnuteľnými a poučnými.

Komunikácia

Odborné znalosti treba dobre odkomunikovať. Dobrá komunikácia je teda nevyhnutnou schopnosťou turistického sprievodcu. Hovoriť jasne, nahlas a efektívnym spôsobom funguje najlepšie, ak poznáte správne množstvo informácií, ktoré je možné sprostredkovať, bez toho, aby ste sa zamotali do nezaujímavých detailov.

Empatia

Pri poskytovaní zájazdu skupine môže sprievodca využiť empatiu na to, aby zistil, ako sa turisti na prehliadke cítia. Použitie empatie umožňuje sprievodcovi rozpoznať, kedy sa hosťom páči prehliadka, a v prípade potreby upraviť štýl prehliadky. Prispôsobením štýlu zájazdu tak, aby zodpovedal preferenciám účastníkov, môže sprievodca maximalizovať ich potešenie a poskytnúť lepšiu prehliadku. To môže viesť aj k vyšším hodnoteniam a lepším kariérnym príležitostiam pre sprievodcu.

Improvizácia

Improvizačné schopnosti pri vedení zájazdu umožňujú sprievodcovi reagovať na nečakane vzniknuté situácie a napriek tomu naďalej poskytovať príjemný zážitok z prehliadky.

Ďalšie schopnosti, ktoré by mal mať sprievodca:

● Charizma a priateľskosť

● Flexibilita

● Zručnosti na riešenie problémov

● Vodcovské schopnosti

Potenciálni turistickí sprievodcovia by mali byť okrem iného aj fit a zdraví s množstvom energie a sebadôvery, mali by byť schopní efektívne pracovať bez dozoru a mali by mať vynikajúce medziľudské zručnosti. Jazykové znalosti a znalosti prvej pomoci sú nevyhnutné a aj vodičský preukaz môže byť užitočný.

Výhody a nevýhody

Veľmi veľa ľudí na celom svete miluje cestovanie a praje si, aby mali prácu, kde by mohli robiť oboje súčasne. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je stať sa turistickým sprievodcom, čo vám umožní cestovať na lokálne, domáce alebo medzinárodné miesta a dostať za to aj zaplatené. Aj keď to môže znieť ako okúzľujúca práca snov, všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Výhody:

● Môžete pracovať s mnohými ľuďmi

● Sprievodcovia sa môžu naučiť nové jazyky

● Sprievodcovia môžu pracovať na rôznych miestach

● Možno budete môcť cestovať po svete

● Môžete spoznať každý detail mesta a dávať rôzne tipy na dovolenku po Slovensku a iných krajinách Európy aj mimo nej

● Sprievodcovia nemusia pracovať v klasických kancelárskych zamestnaniach

● Práca sprievodcu môže byť zaujímavá

● Môžete vyjsť zo svojej komfortnej zóny

● Nepotrebujete rozsiahle vzdelanie

● Sprievodcovia dostávajú zaplatené za to, za čo platia iní ľudia

● Dobrá práca, ak ste skôr extrovertný človek

Nevýhody:

● Sprievodcovia často musia pracovať cez víkendy aj sviatky

● Váš rozvrh sa môže zmeniť bez upozornenia

● Ako sprievodca nemusíte zarobiť veľa peňazí

● Mnoho turistických sprievodcov potrebuje na prežitie druhú prácu

● Krátkodobé zmluvy sú celkom bežné

● Sezónnosť hrá v práci sprievodcov veľkú rolu

● Problémom môže byť zlé počasie

● Skôr slabá istota práce

● Sprievodcovia sa musia vysporiadať s náročnými ľuďmi

● Ako sprievodca nemôžete pracovať z domu

● Skôr nízke sociálne postavenie

Ak máte deti alebo domáce zvieratá, treba si zvážiť, ako bude o vaše deti počas vašej cesty postarané a kam dáte psíka, keď pôjdete na dovolenku alebo cestovať do zahraničia.

Mali by ste sa stať turistickým sprievodcom?

Rozhodnutie, či sa stať turistickým sprievodcom alebo nie, bude osobné rozhodnutie na základe vašich individuálnych preferencií. Môže to byť skvelý spôsob, ako si zarobiť peniaze, spoznať rôzne krajiny a kultúry či vykonať kariérnu zmenu, ak hľadáte zaujímavú činnosť.

V každom prípade je dôležité zvážiť si klady a zápory, ako aj financie. Plat sprievodcov sa líši a odvetvie turistických sprievodcov je dosť konkurencieschopné. Aj to je to kritický aspekt tejto práce.

Hľadáte si prácu?

Keď sa uchádzate o prácu sprievodcu, je dôležité upozorniť na zručnosti, vďaka ktorým sa hodíte na otvorenú pozíciu, keď sa prezentujete potenciálnemu zamestnávateľovi. Týka sa to vašej žiadosti aj stretnutia s potenciálnym zamestnávateľom.

Ako maximalizovať svoj úspech počas procesu podávania žiadosti:

Motivačný list a životopis sú vašou prvou príležitosťou urobiť dojem na potenciálneho zamestnávateľa a mali by ste sa zamerať na zručnosti, ktoré si zamestnávateľ najviac cení. Prečítajte si zoznam pracovných pozícií a identifikujte všetky spomenuté zručnosti a povinnosti a zdôraznite, ktoré z nich používate vo svojej práci. Prispôsobením vašej žiadosti na základe popisu práce udržíte pozornosť zamestnávateľa pri čítaní a môžete si tak zlepšiť svoje šance na postup v procese prijímania zamestnancov.

Pri pohovore na pozíciu sprievodcu nie je pohovor len šancou odpovedať na otázky, ale aj ukázať, že máte pre danú pozíciu všetky predpoklady a správne naladenie. Počas pohovoru zachovajte nadšený a zaujatý tón, aby ste svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi ukázali, že o ponuku máte skutočný záujem a na prácu sprievodcu sa aj povahovo hodíte.

Na záver..

Práca sprievodcu môže byť vzrušujúcou kariérnou voľbou pre ľudí, ktorí sa radi stretávajú s ostatnými. Turistickí sprievodcovia sa každý pracovný deň stretávajú s rôznymi skupinami ľudí, poskytujú pútavé zážitky a zaujímavé informácie. Rozvíjanie správnych zručností na dosiahnutie úspechu je dôležité pre kariéru sprievodcu.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Unsplash, Pexels