Čo sú Boutique gitary a aké sú ich výhody?

Ešte pred pár rokmi obchody predávali gitary tých najznámejších značiek. Dnes sa už aj maloobchodníci môžu tešiť mimoriadnemu vzostupu predaja butikových elektrických gitár. V predajniach je bežné nájsť ručne vyrobené gitary. Ponúkajú nové dizajny, inovácie a umenie šité na mieru. Predajcovia propagujú butikové gitary, ako spôsob, ako sa odlíšiť, zvýšiť ziskovosť a znížiť investície. Prispôsobili sa tak potrebám zákazníkom, ktorí požadujú dokonalosť, výkon, kvalitu a jedinečnosť.

Pre každého výrobcu butikových gitár, ktorí prelomili bariéru v maloobchode, je ich budovanie značky cez sociálne siete nevyhnutné. Internet poskytuje týmto výrobcom nové možnosti, ktoré boli pred 20 rokmi nepredstaviteľné.

Čo definuje "boutique"?

Boutique gitara je definovaná tým, že, nástroje nevyrába hromadne vo veľkom množstve. Títo výrobcovia vyrábajú gitary po jednom alebo vo veľmi malých sériách. Pri tomto spôsobe výroby sa kladie dôraz skôr na detail a individuálne vyladenie jednotlivých nástrojov, ako na veľké množstvo. Tieto prémiové nástroje sú veľmi zriedkavé, starožitné,ťažko dostupné alebo vyrobené na objednávku.

Dôvody, prečo si vybrať boutique gitaru

Materiál

Ak chcete vyrobiť ten najlepší produkt, potrebujete tie najlepšie materiály. To je fakt. Problém je v tom, že cieľom výrobcov, ktorí vyrábajú gitary vo veľkom množstve, nie je vyrábať kvalitne, ale čo najviac. Je to klasický prístup „kvantita nad kvalitou“. Toto je často jednou z najväčších výziev pri výrobe vysoko kvalitných nástrojov. Skutočne kvalitné drevo sa dnes hľadá len ťažko a je to čím rokom tým horšie. Vystopovať vysoko kvalitné dreviny v množstve potrebnom na výrobu gitár si vyžaduje veľké úsilie a dôvtip. To však výrobcov neodrádza, pretože ich uspokojuje fakt, že súčasťou konečného produktu bude kvalita použitého dreva. Sú ochotní vynaložiť úsilie a zaplatiť prémiové ceny za vynikajúce materiály. Čo sa odzrkadlí na konečnom produkte. Pri porovnaní dobre spracovaných nástrojov a tych menej dobre spracovaných, je rozdiel často dosť výrazný.

Kvalita

Butikové gitary sú vytvárané s láskou a vášňou ľuďmi, ktorí pracujú na každej jemnej nuanse a experimentujú s hľadaním tých najlepších riešení so zmyslom pre detail. Jedným slovom ide remeselnú zručnosť. Pričom fabriky a továrne pracujú neefektívne a bez akejkoľvek zručnosti. Ich zámer je, aby boli gitary vyrobené rýchlo a predajne. Veľa ľudí pociťuje skutočnú hodnotu pre niečo, čo je vyrábané ručne. Keď si vezmete do ruky dobre vyrobenú butikovú gitaru, môžete cítiť rozdiel v kvalite. Povrchová úprava je bezchybná, nie sú v nej štrbiny ani nesprávne zapadajúce kúsky.

Nastavenie

Chcete vedieť, čo naozaj predáva dobrú gitaru? Dobre nastavenie! Môžete urobiť všetko dobre, ale ak gitara nehrá správne hneď od začiatku, väčšinu hudobníkov nechá chladnými. Správne nastavenie gitary si vyžaduje čas a vyžaduje si zručnosť, dve veci, ktoré väčšina firiem na výrobu gitár nezahŕňa do výrobného procesu vylúčiť. Butikové gitary sú vyrobené prísnejšie, a tak vedú k lepšiemu prispôsobeniu a dokonalosti. Toto je posledná fáza výroby a je to skutočne príležitosť pre majstra, aby skontroloval svoju prácu. Je to šanca zabezpečiť, aby sa všetko fungovalo tak, ako to má. Akonáhle je nástroj nastavený, bude nejaká chyba veľmi zreteľná. Gitary na mieru sú dodávané pripravené na hranie. Pred dodaním vykoná výrobca komplexné nastavenie, ktoré zahŕňa nastavenie do pohodlnej výšky, elimináciu bzučania, kalibráciu intonácie a ďalšie vychytávky. Navyše, gitary vyrobené na mieru ponúkajú príležitosť prispôsobiť gitaru hudobníkovi a jeho štýlu. Mimochodom na Slovensku máme šikovného výrobcu, ktorý okrem gitár vyrába aj netradičné hudobné nástroje ako je napríklad historický nástroj CRWTH.

Prispôsobenie

Značný počet butikových gitár, ktoré sa predávajú, sú vyrábané špeciálne pre zákazníkov. Vypíšu sa špecifikácie a zašlú sa výrobcov, aby gitara bola vyrobená podľa presných predstáv zákazníkov. Pretože je každá gitara konštruovaná individuálne, je pre menšieho výrobcu oveľa jednoduchšie ponúknuť také prispôsobenie. Väčšina náročnejších zákazníkov má oko pre detail a z tohto dôvodu sú výrobcovia často viac než ochotní vyrábať, čo najkvalitnejšie, aby získali pre zákazníka presne to, čo chcú. Táto osobnejšia skúsenosť je to, čo priťahuje veľa hudobníkov k ručne vyrobeným hudobným nástrojom. Mnohokrát kupujúci spolupracujú so samotnými výrobcami a rozvíjajú osobný vzťah už počas fázy návrhu. Kupujúci tak dostanú odpovede priamo od osoby vyrábajúcej gitaru a majú priamy prístup ku procesu, zatiaľ, čo výrobcovia získavajú okamžitú spätnú väzbu a sú schopní vykonávať priebežné úpravy a opravy. Pre väčšie gitarové spoločnosti je často ťažké, ak nie nemožné, vyhovieť špeciálnym objednávkam.

Butikové nástroje ponúkajú vysokú hodnotu. Nielenže sú obmedzené vo výrobe, ale ich vynikajúca kvalita znamená, že pravdepodobne budú funkčné aj o desiatky rokov. Naozaj sú jednou z vecí, ktoré môžete odovzdať ďalšej generácii a úprimne povedané, predmety tejto kvality sú v dnešnej dobe vzácne. Investícia do nástroja, ktorý je vyrobený zručnými majstrami, je investíciou na celý život. Mnohí z nás chcú mať jedinečnú gitaru, ktorá by vyjadrila našu individualitu a ponúkla emocionálne spojenie. Butikové gitary sú exkluzívne.


Zdroj obrázku: Pixabay