Cukrovka a práca: Čo by ste mali vedieť a ako ju zvládnuť?

Cukrovka je jedna veľká zdravotná výzva, ktorej svet v poslednom čase čelí. Diabetici môžu prechádzať ťažkými obdobiami, najmä v práci, takže zvládnutie cukrovky na pracovisku sa stáva nevyhnutným faktorom. Vyžaduje si podstatné uvedomenie, aby ste zistili, čo spôsobuje zvýšenie a zníženie hladiny cukru v krvi - a ako kontrolovať tieto zmeny v živote.

Ak aj vy máte diabetes alebo poznáte ľudí, ktorých táto choroba trápi, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac o tom, ako sa život s cukrovkou dá zvládnuť.

Čo je to diabetes?

Cukrovka je ochorenie, ktoré vzniká poruchou tvorby alebo nedostatkom hormónu nazývaného inzulín. Inzulín produkujú Langerhansove ostrovčeky podžalúdkovej žľazy, pankreasu. Hlavnou funkciou inzulínu je regulácia hladiny cukru v krvi. Inzulín umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky, tam bola uchovávaná a premenená na energiu, ktorú bude následne organizmus schopný zužitkovať.

Pri diabetes mellitus existuje niekoľko typov a všetky typy poukazujú na jeden fakt – nadbytok cukru v krvi.

Typy cukrovky:

Typ 1

Ako už bolo spomenuté, inzulín – hormón uvoľňovaný z pankreasu – prepúšťa glukózu do buniek a v jeho neprítomnosti sa cukor hromadí v krvnom obehu. Tento typ cukrovky sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich, menej u starších. Hlavným vinníkom je tu imunitný systém, ktorý útočí na takzvané beta bunky pankreasu.

Ak teda máte diabetes typu 1, musíte užívať doplnkový inzulín po celý život. Cukrovka 1. typu sa zvyčajne začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nezabráni sa jej stravou ani pohybom, často je dedičná. Zároveň však treba povedať, že tento typ je zriedkavejší ako diabetes mellitus typu 2.

Typ 2

Diabetes 2. typu je známy aj ako cukrovka u dospelých. Tento typ je však diagnostikovaný aj u detí, napríklad v dôsledku detskej obezity, a narúša metabolizmus cukru v celom tele. Tu sa telo stáva odolným voči inzulínu a nevyužíva ho správne. V dôsledku toho sa glukóza nemôže dostať do buniek a cukor sa hromadí v krvnom obehu.

Tento typ cukrovky je možné dostať pod kontrolu prostredníctvom zlepšenia životného štýlu – správneho cvičenia, diéty, liekov alebo inzulínovej terapie.

Tip: Prevencia prostredníctvom životného štýlu je kľúčová. Pokiaľ ale naozaj ochoriete a choroba vám bude sťažovať život, môže vám pomôcť životné poistenie. Viete ako si nastaviť kvalitné životné poistenie?

Gestačný diabetes

Gestačný diabetes sa vyskytuje počas tehotenstva. Rovnako ako ostatné dva typy tiež súvisí s tým, ako vaše bunky využívajú glukózu. Vysoká hladina cukru v krvi môže ovplyvniť tehotenstvo a zdravie dieťaťa. Gestačný diabetes môže po pôrode zmiznúť, no ak už máte tento typ cukrovky, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že dostanete 2. typ, a preto by mali mamičky často chodiť na krvné prehliadky.

Prediabetes

Prediabetes nie je typ ochorenia, ale jednoducho sa objaví, keď máte vyššiu hladinu cukru v krvi, ako je normálna hodnota. Ak však prediabetes zostane bez dozoru, je viac než pravdepodobné, že sa v priebehu rokov môže vyvinúť diabetes 2. typu.

Zmeny životného štýlu na pomoc pri kontrole cukrovky

Ak máte cukrovku, primárnym cieľom je udržať ju pod kontrolou. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete urobiť každý deň, aby ste dosiahli tento cieľ.

Cvičenie

Fyzická aktivita je ďalšou dôležitou súčasťou vášho plánu liečby cukrovky. Keď cvičíte, vaše svaly využívajú cukor (glukózu) ako energiu. Pravidelná fyzická aktivita tiež pomáha vášmu telu využívať inzulín efektívnejšie. Tieto faktory spolupracujú pri znižovaní hladiny cukru v krvi. Čím namáhavejšie cvičenie, tým dlhšie efekt vydrží. Ale aj ľahké aktivity, ako sú domáce práce alebo záhradníctvo, môžu zlepšiť hladinu cukru v krvi.

Čo robiť:

● Porozprávajte sa so svojím lekárom o cvičebnom pláne. Opýtajte sa ho, aký typ cvičenia je pre vás vhodný. Vo všeobecnosti by väčšina dospelých mala vykonať aspoň 150 minút týždenne miernej aeróbnej aktivity. Zamerajte sa na približne 30 minút miernej aeróbnej aktivity denne počas väčšiny dní v týždni.

● Ak teraz nie ste aktívni, začnite pomaly. Časom zvýšte množstvo cvičenia. Snažte sa, aby vaša minimálna fyzická aktivita trvala aspoň 30 minút denne. Aby ste boli aktívni, nemusíte cvičiť v posilňovni. Choďte po schodoch namiesto výťahu alebo zaparkujte na opačnom konci ulice. Aj to je krok k začleneniu pohybu do vašej každodennej rutiny.

● Obmieňajte vaše aktivity dostatočne často, aby ste sa nenudili. Môžete robiť aeróbne aktivity, ako je chôdza, beh alebo jogging, aj odporové cvičenia, ako je cvičenie so závažím. Vyskúšajte napríklad aj plávanie, gymnastiku alebo cyklistiku, ktorá tiež ponúka mnoho výhod pre vaše blaho.

● Skontrolujte si hladinu cukru v krvi pred, počas aj po cvičení.

● Majte pri cvičení na vedomí varovné príznaky nízkej hladiny cukru v krvi, ako je pocit chvenia, slabosti, únavy, hladu, závraty, podráždenosti, úzkosti alebo zmätenosti.

● Zostaňte hydratovaní a aj počas cvičenia, pite veľa vody alebo iných tekutín.

● Pri cvičení majte so sebou malé občerstvenie alebo glukózové tablety pre prípad, že by vám hladina cukru v krvi klesla príliš nízko.

● Dajte si reálne ciele a urobte si plán.

Jedzte dobre vyváženú stravu

Zdravé stravovanie je základným kameňom kvalitného života – s cukrovkou alebo bez nej. Ale ak máte cukrovku, treba vedieť, ako potraviny ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Nezáleží len na druhu jedla, ktoré jete, ale aj na tom, koľko zjete a na kombináciách druhov potravín, ktoré jete.

Cukrovka by vám nemala brániť vo vychutnávaní si jedál. Aj napriek nej si môžete pripraviť chutné, ale zdravé a vyvážené jedlá.

V jedálničku by vám nemali chýbať ani potraviny ako fazuľa, nízkotučné alebo netučné mliečne výrobky, chudé mäso, hydina alebo ryby, sladké zemiaky, orechy, citrusové ovocie a bobule. Zahrňte aj celozrnné potraviny, hnedú ryžu, bulgur, proso, quinou, ovsené vločky, celozrnné pečivo.

Čo robiť:

● Zjednodušte si plánovanie jedla tým, že si zapíšete porcie jedál, ktoré často jete.

● Urobte každé jedlo dobre vyvážené. Čo najviac plánujte každé jedlo tak, aby obsahovalo dobrú zmes škrobov, ovocia a zeleniny, bielkovín a tukov.

● Venujte pozornosť tomu, aké druhy sacharidov si vyberiete.

● Niektoré sacharidy, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky, sú pre vás lepšie ako iné. Majú nízky obsah sacharidov a obsahujú vlákninu, ktorá pomáha udržiavať stabilnejšie hladiny cukru v krvi. Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo dietológom o najlepšom výbere potravín a vhodnom vyvážení druhov potravín.

● Vyhýbajte sa sladeným nápojom. Výnimkou môže byť prípad, keď máte nízku hladinu cukru v krvi. Nápoje, ako je sóda alebo džús, možno použiť na rýchlejšie zvýšenie hladiny cukru v krvi, ktorá je príliš nízka.

● Snažte sa jest' tri vyvážené jedlá denne a rovnomerne si ich rozložiť.

Znížte stres

So stresom sa stretávame dennodenne a nie je možné ho úplne odstrániť. Dbajte však aj popri práci na to, aby ste stres minimalizovali vždy, keď sa dá. ​Ak ste v strese, hormóny, ktoré vaše telo produkuje, môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Čo robiť:

● Prevezmite kontrolu. Keď už viete, ako stres ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, naučte sa relaxačné techniky, stanovte si priority a limity. Kedykoľvek je to možné, vyhýbajte sa bežným stresorom v práci, ale aj v každodennom živote. Cvičenie môže často pomôcť zmierniť stres a znížiť hladinu cukru v krvi.

● Naučte sa nové stratégie na zvládanie stresu. Možno zistíte, že práca so psychológom alebo klinickým pracovníkom vám môže pomôcť identifikovať stresory, vyriešiť stresujúce problémy alebo sa naučiť nové zvládacie zručnosti.

● Ak vás niečo trápi, skúste urobiť zmeny, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa. Môžete cvičiť, tráviť čas s priateľmi, meditovať alebo nahradiť negatívne myšlienky pozitívnymi.

● Čím viac viete o faktoroch, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, tým viac môžete predvídať výkyvy a podľa toho plánovať. Ak máte problém udržať hladinu cukru v krvi v stresových situáciách, nebojte sa požiadať o pomoc.

Obmedzte fajčenie

Tohto zlozvyku by ste sa pri cukrovke mali úplne zbaviť alebo ho aspoň obmedziť na minimum. Poskytne vám lepšiu kontrolu nad hladinou cukru v krvi. Ak fajčíte, je pravdepodobnejšie, že sa môžu vyvinúť ďalšie zdravotné problémy ako ochorenie srdca, poškodenie alebo zlyhanie obličiek, problémy s videním či zlý prietok krvi do nôh a chodidiel, čo môže viesť k infekciám a vredom.

Obmedzte alkohol

Ak užívate inzulín alebo lieky na cukrovku, pitie alkoholu môže znížiť hladinu cukru v krvi na nebezpečnú úroveň. Keď pijete, vaša pečeň musí pracovať na odstránení alkoholu z krvi namiesto toho, aby regulovala hladinu cukru. Nízka hladina cukru v krvi tak môže spôsobiť závraty, dezorientáciu a ospalosť.

Nezabúdajte však na pitný režim a radšej popíjajte vodu, bylinkové čaje a iné bezkalorické nápoje bez cukru.

Robte si poznámky

Vedenie podrobného denníka vám môže pomôcť sledovať, čo ovplyvňuje vaše hladiny glukózy. Ak sa snažíte schudnúť, zapisujte si týždeň alebo dva všetko, čo zjete alebo vypijete, vrátane veľkosti porcií. To vám poskytne jasný obraz o tom, kde ste a aké zmeny môžete urobiť. Taktiež si pravidelne kontrolujte a zapisujte hladinu cukru v krvi.

Manažujte svoj čas

A nakoniec, zvládanie cukrovky si vyžaduje efektívne riadenie času: čas na prácu, čas na pravidelné denné aktivity, čas na starostlivosť a čas na odpočinok. Môžete začať tým, že si všetko zapíšete do kalendára (stretnutia, nadchádzajúce úlohy, čas jedla, lieky, cvičenie atď.). Konflikty sa tak budú dať vyriešiť vopred komunikáciou alebo zmenou termínu so zamestnancami.

Napríklad, ak máte schôdzu o 14:00, ale potrebujete si podať inzulín v tom čase každý deň, porozprávajte sa so svojím nadriadeným a opýtajte sa, či je možné schôdzu odložiť o niekoľko minút neskôr.

Dajte vedieť svojmu zamestnávateľovi

Zvládnuť život s cukrovkou alebo akoukoľvek chronickou poruchou môže byť náročné. Ak sa cítite dostatočne pohodlne, odporúčame zdôveriť sa so svojím stavom vášmu nadriadenému.

Aj keď pomyslenie na to, že sa budete rozprávať o svojom zdraví, môže zo začiatku znieť vystrašujúco, je dôležité, aby váš šéf pochopil, aký vplyv môže mať na vás cukrovka počas pracovného dňa. Ak váš manažér nevie, čím prechádzate, nemôže vás podporiť spôsobmi, ktoré potrebujete. Môže to zahŕňať pomoc pri zabezpečení času a priestoru na primeranú starostlivosť alebo určité znalosti o tom, ako reagovať v prípade poklesu hladiny cukru.

Rozhovor so svojím manažérom vám môže umožniť vyjednať flexibilnejší pracovný čas, ak by ste sa cítili zle. Nakoniec, byť otvorení o svojom stave môže podporiť aj vaše pracovné vzťahy. Možno vás prekvapí počet ľudí vo vašej kancelárii, ktorí majú podobné problémy alebo sa starajú o rodinných príslušníkov, ktorí sú na tom podobne.

Tip: Čaká niekoho z vašich blízkych domáca dialýza? Pozrite sa, čo to obnáša a ako môžete pomôcť.

Čo môže zamestnávateľ urobiť pre svojich zamestnancov?

Ak ste zamestnávateľ, mali by ste byť prvým, kto sa bude zaujímať o zdravie svojich zamestnancov, aby celý tím pracoval efektívne. Spoločnosti by mali zamestnancom uľahčiť pracovné podmienky – či už ide o vykonávanie krvných testov cukru, poskytovanie prestávok zamestnancom na užívanie liekov alebo jedla podľa predpisu, umožniť im vziať si voľno na lekárske stretnutia a podobne.

Ako zamestnávateľ by ste mali dať svojim zamestnancom dobrý pocit a ničím ich nestresovať. Dôležité je testovanie ich hladiny cukru v krvi a aby ste im uľahčili pracovný život, poskytnite im priestor, kde môžu odpočívať, testovať hladinu cukru a dokonca si v prípade potreby podávať inzulín. Ponúknite im dostatočnú podporu, opýtajte sa ich, akú konkrétnu pomoc od vás chcú, pretože nie všetci diabetickí zamestnanci budú mať rovnaké potreby.

Ďalšie spôsoby, akými môžu zamestnávatelia pomôcť:

● Vzdelávajte zamestnancov na všetkých úrovniach o cukrovke, aby si boli vedomí potrieb spolupracovníkov s týmto ochorením a vedeli, ako im čo najlepšie vyhovieť.

● V prípade potreby zmeňte pracovný plán zamestnanca s cukrovkou.

● Zabezpečte, aby bol tím prvej pomoci vyškolený na to, aby mohol pracovníkom s cukrovkou pri komplikáciách pomôcť.

● Ak sa inzulín podáva ihlami, zabezpečte likvidáciu ostrých predmetov.

● Ponúkajte výber zdravých potravín v kaviarňach, predajných automatoch, na stretnutiach atď.

Stres a stresové situácie v práci, akými sú pohovory, zvýšená pracovná záťaž, hrozba prepustenia, môžu spôsobiť zvýšenú hladinu cukru v krvi a niekomu sťažiť zvládnutie cukrovky. Buďte si vedomí všetkých problémov, ktorými zamestnanci s cukrovkou čelia, a buďte tu pre nich, ak potrebujú podporu.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Unsplash, Pexels, Pexels