Elektrotechnika - podnikať v tejto oblasti alebo nie

Pre mnohých dnešných podnikateľov je módne hľadať na začiatok svojho podnikania najrôznejšie netradičné produkty, služby a s pomocou nich rozbiehať svoje startupy. Mnohé z takýchto produktov môžu vyzerať na papieri dobre, no v realite sa z nich uchytí nakoniec len nepatrný zlomok.

Nemusí to byť vždy len nevhodnosťou či chybovosťou daného produktu - úspech každého podnikania ovplyvňujú stovky faktorov. Medzi jeden z najdôležitejších patrí napríklad schopnosť osloviť a zaujať ľudí, či ich praktický a obchodný potenciál.

Mnohé novinky môžu byť hocijako bombastické, no ak neponúknu ľuďom nejakú pridanú hodnotu a praktickosť, nemusí byť pre ne jednoduché dosiahnuť úspech.

No nemusíme sa zakaždým snažiť vymyslieť koleso. Úspešne podnikať môžeme aj v bežných a “nudný” oblastiach, v ktorých by sme to možno nečakali - v elektrotechnike a v elektrotechnickom priemysle.

Elektrotechnika zažíva v posledných rokoch neustály rozmach - takmer vôbec neupadá, práve naopak posúva sa vpred.

Elektrotechnika sa delí na:

● Slaboprúdovú elektrotechniku

● Silnoprúdovú elektrotechniku

Pod slaboprúdovú zaraďujeme:

● elektronika

● mikroelektronika

● rádioelektronika

● optoelektronika

● telekomunikácie

Pod silnoprúdovú zaraďujeme:

● elektrická trakcia

● výkonová elektronika

● elektrické prístroje

● elektroenergetika

● elektrické pohony

A viete, čo majú všetky tieto odvetvia elektrotechniky spoločné? Využívajú tie najzákladnejšie komponenty, nevyhnutné na funkčnosť elektrotechnických zariadení - ako napríklad transformátory, cievky, tlmivky a podobne.

Čo je to transformátor?

Transformátor často podomácky nazývaný trafo, je netočivý elektrický stroj, ktorý pracuje na princípe elektromagnetickej indukcie. Mení prúdové napätie a napäťové pomery v obvode, pričom frekvencia zostáva zachovaná.

Podľa tvaru jadra delíme transformátory na:

● Jadrové transformátory

● Plášťové transformátory

● Toroidné transformátory

Využitie transformátorov

Transformátor umožňuje prenos elektrickej energie z jedného elektrického obvodu do druhého. Je potrebný ku správnemu chodu elektrického spotrebiča, kde je potrebné nižšie napätie, než je napätie elektrickej siete. Využíva sa teda v oblasti energetiky, pre elektrické zdroje, elektronické obvody a pod.

Úspech s pomocou “obyčajných transformátorov”

Transformátory sa používajú prakticky všade okolo nás. Sú súčasťou adaptérov či už pre náš mobil, počítač, pre niektoré typy osvetlenia a podobne.

Úspešný biznis teda nemusíme postaviť vždy len na prevratných nápadoch - niekedy k tomu môžu stačiť bežné produkty a súčiastky, ktoré sú v spoločnosti vysoko žiadané.

Dobrým príkladom môže byť napr. spoločnosť MTS spol. s. r. o., ktorú jej majiteľ postavil od nuly a dnes patrí vo svojej oblasti pôsobenia medzi najväčšie firma na Slovensku a pomalyí aj medzi najväčšie v Európe. Zameriavajú sa na automatizáciu výroby a výrobu jednoúčelových strojov.

Ďalej existuje množstvo úspešných firiem, ktoré sa venujú výrobe vinutých dielov pre elektroniku a elektrotechniku (transformátory, cievky, tlmivky) a dodávajú ich firmám nielen na Slovensku, ale aj do celej Európy.

Záver

V oblasti elektrotechniky sa určite môžeme spoľahnúť, že je to biznis v ktorom sa budú možnosti stále rozširovať. Ak k tomu pridáme šikovnosť, kvalitu a zameranie sa na súčiastky, po ktorých je veľký dopyt, úspech na seba nemusí nechať dlho čakať.


Zdroj obrázku: Pixabay