I keď je našou hlavnou misiou pomáhať podnikateľom s konkrétnymi problémami a prinášať im informácie o tom, ako ich biznis zlepšovať, nemôžeme obchádzať ani problematiku podnikateľského prostredia, ktorej sa pravidelne venujeme.
Analytik Ronald Ižip píše vo svojom komentári na finweb.hnonline.sk venujúcom sa krátkozrakému nazeraniu súčasnej vlády na problematiku podpory tvorby pracovných miest a investičnej pomoci, že domáci živnostníci a podnikatelia sú základom nízkej nezamestnanosti a prosperity krajiny. Téma investičnej pomoci je u nás dlhodobo kontroverzná v podstate nezávisle od toho, aká vláda je pri moci. Nejdeme sa preto ani púšať do diskusie, ako by to malo vyzerať.
Tento článok začína odkazom na spomínaný komentár, lebo pointa na jeho konci je pomerne presným vyjadrením toho, prečo dochádza k deformáciám v podnikateľskom prostredí. „Každá dotovaná fabrika slúži ako reklama na to, koľko toho vláda pre nás spravila. Avšak to, čo nevidno, sú tisíce malých podnikateľov, ktorí týmito rozhodnutiami trpia. Otázkou preto je, koľko dlhodobo udržateľných pracovných miest zanikne vytvorením jedného dočasného dotovaného pracovného miesta?“
S konkrétnou predstavou toho, ako by sa malo podnikateľské prostredie meniť, aby skutočne podporovalo biznis hlavne menších podnikov na Slovensku teraz prichádzajú vo výzve zákonodarnej a výkonnej moci štátu zástupcovia živnostníkov, ktorí sa nedávno zúčastnili snemu Slovenského živnostenského zväzu v Bratislave.
Nezaplatenie faktúr podnikateľskými subjektmi by malo byť v zákone definované ako trestný čin. Živnostníci tiež požadujú určiť limit pre podiel malých podnikov na zákazkách hradených z verejných financií na 30%, či zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť nepoctivých podnikateľov tak, ako je to vo väčšine krajín Európy. Splatnosť faktúr žiadajú stanoviť na maximálne 14 dní, keďže dlhodobé splatnosti faktúr sú zničujúce najmä pre malé podniky. Zástupcovia malých podnikateľov zároveň upozorňujú na to, že požiadavka na najnižšiu cenu pri obstarávaní vytvára priestor pre nepoctivé podnikanie, a že je potrebné odstrániť všetky formy čiernej práce. Okrem toho je potrebné výrazne skrátiť lehoty súdnych procesov a zaviesť platenie DPH až po úhrade faktúry. Malí podnikatelia tiež navrhujú zákonnými opatreniami odstrániť podvodné prepisy spoločností na nemajetné osoby. Zaujímavým návrhom je aj pravidlo o vyradení najlacnejšej a najdrahšej ponuky z verejných súťaží.
Potrebu zlepšovať podnikateľské prostredie si ako kľúčovú tému v boji proti kríze uvedomujú aj iné štáty. Vláda Českej republiky nedávno ohlásila prípravu deregulačného balíka, cieľom ktorého je hlavne odstránenie množstva administratívnych a byrokratických prekážok dopadajúcich najmä na menšie podniky.
ek
Zdroj obrázka: sxc.hu