Malým podnikateľom prekážajú najmä vysoké dane a byrokracia

V rámci vyhodnocovania našej ankety o najväčších prekážkach podnikania, ktorá prebiehala bezmála pol roka a zúčastnil sa jej rekordný počet 176 hlasujúcich, sa budeme opäť venovať problematike podnikateľského prostredia na Slovensku.

O zhoršovaní podnikateľského prostredia na Slovensku sme písali krátko po spustení ankety, v júni tohto roka. To sme však ešte nemali tie najhoršie správy za sebou. Hoci sa podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovanie podnikateľského prostredia spomaľuje, o zlé správy pre podnikateľov nebola v ostatnom období núdza. V čase vysokej nezamestnanosti je to až nepochopiteľné a odborníci si právom kladú otázku, či vláda vie, čo robí. A ak áno, potom je tu otázka, čo týmito krokmi vlastne sleduje. Každý zodpovedný občan si uvedomuje, že musí prispieť k zlepšeniu situácie v krízovom období, ale radikálne a často nepremyslené zásahy do podnikateľského prostredia môžu snahy o zlepšovanie situácie priamo podkopávať.

PAS v spolupráci s INEKO nedávno zverejnila aj iný prieskum, v ktorom medzi podnikateľmi zisťovala odpovede na otázku: „Čo najviac bráni rastu Vašej firmy, ktorý by sa prejavil aj prijatím vyššieho počtu zamestnancov?“ Zloženie možností bolo podobné, ako v prípade našej ankety („Čo považujete za najväčší problém podnikania na Slovensku?“) a veľmi podobné boli aj výsledky. Bariérou č. 1 je vysoké odvodové zaťaženie zamestnancov (71,8%) a daňové zaťaženie firiem (44,7%). V našej ankete „zvíťazilo“ vysoké daňové a odvodové zaťaženie s 55%. Za vážne problémy podnikateľského prostredia označujú podnikatelia v obidvoch anketách aj legislatívne a administratívne nedostatky (neflexibilný Zákonník práce, nízka vymožiteľnosť práva, byrokracia) či korupciu.

Kvalita podnikateľského prostredia u nás klesá aj podľa iných zdrojov. Ďalšie zhoršenie postavenia sme zaznamenali v rebríčku Doing Business, ktorý zverejňuje Svetová banka. Atraktívnosť Slovenska sa znižuje aj u investorov, keď sme sa v Indexe globálnej dynamiky poradenskej firmy Grant Thornton prepadli oproti minulému roku o vyše desať miest.

Podľa Hospodárskych novín rozmýšľa čoraz viac (i začínajúcich) podnikateľov, že to skúsi v zahraničí. K takémuto stavu vedú konkrétne kroky vlády, ktoré podnikateľské prostredie nielenže nezlepšujú, ale ho priamo zhoršujú alebo komplikujú. Týka sa to, napríklad, aj jednoduchosti a prehľadnosti celého daňového systému, ktorý bol až donedávna jednou z dominantných pozitívnych čŕt slovenskej legislatívy. Znižovanie sadzby dane pre firmy by bolo v poriadku, keby ho nesprevádzalo kontroverzné zavedenie daňových licencií, dôsledok ktorých, podľa odborníkov pocítia najmä malé firmy. O rozruch v podnikateľských kruhoch sa tiež postarala poslancami vládnej strany nedávno schválená novela o kolektívnom vyjednávaní. Tá navrhuje také neuveriteľné veci, ako povinnosť firiem riadiť sa dohodou odborárov a zamestnávateľov z istého odvetvia o zvyšovaní platov, aj keď nie sú členmi zväzu.

Napriek tomu, že s drvivou väčšinou opatrení vlády nesúhlasíme, pre lepšiu orientáciu v zmenách, ku ktorým už tradične patrí aj zvyšovanie odvodového zaťaženia pre väčšinu živnostníkov (v súvislosti s rastom vymeriavacieho základu), zverejníme na začiatku roka prehľad toho najdôležitejšieho, čo v tejto oblasti musíte vedieť. Do pozornosti tiež prinášame našu novú anketu.


ek
Zdroj obrázka: sxc.hu