Mindfulness ako pomôcka pre zefektívnenie produktivity a výkonnosti práce

Mindfulness alebo všímavosť sa stala hitom posledných rokov. V súčasnosti je uznávaná, ako účinný spôsob boja proti úzkosti, liečby srdcových chorôb, znižovania krvného tlaku, znižovania chronickej bolesti a zlepšovania spánku.

Preto nie je tajomstvom, že všímavosť v práci je teraz tiež obrovským trendom, môže zlepšiť vaše zameranie, pozornosť a schopnosť pracovať efektívnejšie a v strese.

Čo je to vlastne mindfulness?

Jednoducho povedané, všímavosť je technika, ktorá sa zameriava vaše vedomie na prítomný okamih. Pomocou mindfuness venujeme pozornosť veciam takým, akými sú, nemyslime na hektické ráno, alebo na to, čo nás ešte čaká. Namiesto toho bez úsudku venujeme pozornosť tomu, čo práve cítime, čo si myslíme a čo vidíme.

Prečo je to teda taký dôležitý a efektívny nástroj na zvýšenie produktivity?

Jednou z najväčších výhod všímavosti je jej prístupnosť. Všímavosť si môžeme precvičovať prakticky všade, na sedeniach, ktoré trvajú iba niekoľko minút a nepotrebujeme na to žiadne špeciálne vybavenie ani drahé aplikácie. Môžeme ju praktizovať v aute, doma alebo v kancelárii, kedykoľvek počas dňa.

Pravidelná prax všímavosti nám umožní lepšie sa vyspať. Keď si zvykneme existovať v stave jasného myslenia a nebudú nás rozptyľovať žiadne myšlienky pri pokuse o spánok, uvoľnime si telo, upokojíte si myseľ a zaspíte rýchlejšie.

Odporúčaný spánok 7 až 9 hodín za noc môže výrazne zlepšiť naše zameranie, pozornosť, kognitívne schopnosti a dokonca aj zdravie. Je to jeden z najdôležitejších návykov, ktoré si môžeme pre seba vytvoriť a všímavosť môže byť našou cestou k úspechu.

V čom mindfulness pomôže?

● Predchádzať únave

● Zvládať emócie a stres

● Prechádzať syndrómu vyhorenia

● Schopnosť lepšie zvládať konflikty

● Pomáha zvládať komunikáciu a stresové situácie v pracovných vzťahoch, tímoch aj v osobnom živote

● Pomáha rozvíjať kreativitu

● Zlepšovať medziľudské vzťahy

Tipy, ako uplatniť všímavosť v práci

1. Meditačné cvičenia

Meditácia nemusí byť zastrašujúca. Môžeme ju vykonať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, stačí nám pár minút:

● Pri meditácii nemusíme sedieť so skríženými nohami a vzpriamene. Najdôležitejšie je, aby sme sa cítili pohodlne, a preto je možné meditovať na stoličke, ležať v posteli alebo dokonca stáť, ak je to pre nás pohodlné. Cieľom je minimalizovať rušivé vplyvy.

● Skenujte vo svojom tele napätie. Začnite od temena hlavy a pokračujte nadol, všimnite si napätie vo svojom tele a uvoľnite ho.

● Nebojujte s myslením a netrestajte sa za to, že premýšľate. Prirodzene, nie je vždy ľahké vyčistiť si myseľ od všetkých myšlienok. Nenechajte sa frustrovať tým, že nedokážete vypnúť svoju myseľ, radšej tieto myšlienky pozorujte, ako „plávajú“ vašim vedomím - vtedy ich paradoxne najjednoduchšie zredukujeme.

● Technika dýchania 4-7-8 je dobrá metóda pre začiatočníkov. Zamerajte sa na svoje dýchanie, pomocou techniky 4-7-8:

➔ Na štyri sekundy sa nadýchnite.

➔ Na sedem sekúnd zadržte dych.

➔ Vydychujte osem sekúnd.

➔ Opakujte.

2. Zamerajte sa na jednu úlohu naraz

Mnoho ľudí považuje schopnosť vykonávať viacero úloh (multitasking) za veľmi produktívne. Ale pravdou je, že multitasking je mýtus a nefunguje. V skutočnosti nie je možné plne sa sústrediť na viac vecí naraz a môže mať negatívny vplyv na kvalitu práce.

3. Vytvorte si prostredie bez akéhokoľvek rušenia

● Ak môžete, vypnite si upozornenia na všetkých vašich zariadeniach.

● Vytvorte si zoznam skladieb so skladbami, ktoré vás upokoja.

● Vyhnite sa sociálnym sieťam, keď pracujete.

4. Doprajte si čas na odpočinok a relax

Myseľ a telo potrebujú odpočinok. Doprajte si relax, dobré jedlo aj pitie a pekne pracovné prostredie. A ak sa vám dá, strávte aj pár minút osamote. Vedomé dýchanie, kreslenie mandál alebo len tak sedieť a nechať sa očariť vonkajším svetom, môže byt' dobrý relax.

5. Urobte si plán

Denný plán vám najlepšie pomôže nenechať sa vytrhnúť z pozornosti nečakanými udalosťami nebo iným rozptýleniami. Zamyslite sa nad tým, čo potrebujete v daný deň urobiť, čo k tomu potrebujete a ako dlho vám to bude trvať. Už to, že sa nad nasledujúcim dňom zamyslíte vám pomôže lepšie sa sústrediť. Nemusíte si vytvoriť podrobný plán, cieľom by malo byt' hlavne držať sa ho.

Všímavosť v práci vám pomôže nielen zostať pri zmysloch a cítiť sa lepšie; tiež to zvýši vašu produktivitu a pomôže vám dosiahnuť lepšie výsledky.


Obrázky: Pixabay a Pixabay