Moderné trendy vo svete psej výživy

Vlna nových trendov v spotrebiteľských preferenciách sa v posledných rokoch výrazne zmenila nielen u ľudí, ale aj u psov, ktorí sú považovaní za plnohodnotných členov rodiny. Ich majitelia čoraz viac dbajú na zdravé a nutrične vyvážené krmivá. Pozrite sa na trendy, ktoré sú aktuálne v kurze a pokúste sa ich začleniť aj do jedálnička vášho domáceho miláčika.

Raw food

Organické, prírodné a nespracované potraviny obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré psy potrebujú pre zdravý život. V minulosti bola surová strava samozrejmosťou, neskôr ju nahradili kvalitné krmivá na pultoch obchodov. Tento zabudnutý trend sa však dnes vracia späť.

Nové zdroje bielkovín

V oblasti psieho krmiva sa stretávame so stále novými superpotravinami, ktoré predstavujú alternatívny zdroj bielkovín. Najlepšie granule pre psov sa vyznačujú vysokým obsahom kvalitného čerstvého mäsa. Pomaly sa upúšťa od tradičného kuracieho a pozornosť sa upriamuje viac na jahňacie, hovädzie či králičie mäso. V kurze sú aj ľahko stráviteľné ryby, ktoré sú zároveň výborným zdrojom omega mastných kyselín.

Zázračné antioxidanty

Začlenením potravín, ktoré sú bohaté na antioxidanty (napríklad ovocie či orechy), podporíte prirodzenú imunitu a zdravie vášho psa. Tieto potraviny s vysokou nutričnou hodnotou sú považované za relatívne bezpečný trend vo výžive, avšak platí, že všetkého veľa škodí.

Rozporuplné obilniny

Gain-free krmivá boli, aj naďalej sú, veľmi diskutovanou témou. Zástancovia tohto konceptu považujú obilniny za alergénne potraviny a prechádzajú radšej na bezlepkové krmivo. Teraz sa však opäť dostáva do popredia fakt, že psy majú pomerne nízku potravinovú alergiu a obilniny by mali byť plnohodnotnou súčasťou ich stravy. Ryža, ovos či pšenica sú výborným zdrojom vlákniny, potrebnej pre vývoj, a preto ich dnes nájdeme aj vo väčšine granúl pre šteniatka.

V neposlednom rade patria k súčasným trendom aj ekologické princípy výroby a udržateľnosť, ktoré musia výrobcovia krmív vziať do úvahy, aby uspeli na súčasnom trhu a udržali krok s dobou.


Zdroj obrázku: Lucia Romero / Shutterstock.com