Na čo by ste mali myslieť pri cestovaní do zahraničia?

Chystáte sa autom cestovať? Či už mierite do zahraničia, prechádzate štátmi alebo sa chystáte na služobnú cestu, s naším sprievodcom môže byť vaša cesta oveľa pohodlnejšia. Pokračujte v čítaní, kde nájdete tipy, ktoré zaistia, aby vaše ďalšie cestné dobrodružstvo bolo bezpečné, zvládnuteľné a možno aj zábavné.

Doklady

Nezabudnite mať pri sebe všetky dôležité dokumenty a doklady a skontrolovať si ich platnosť. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že sa dostanete pri kontrole do problémov. Pri cestovaní v rámci Európskej únie budete potrebovať:

● občiansky preukaz, pas

● vodičský preukaz

● malý technický preukaz

● zelená karta

● euroformulár záznamu o dopravnej nehode

Samozrejmosťou je aj povinné zmluvné poistenie (PZP), a to nielen pri cestovaní do zahraničia. PZP musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré je prevádzkované na pozemných komunikáciách.

Povinná výbava

Povinnú výbavu vozidla určuje zákon a vždy ju treba mať pripravenú, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať. Je nevyhnutné byť stopercentne pripravení a to nielen kvôli policajnej kontrole, ale hlavne kvôli zdraviu a ohrozeniu života. Do povinnej výbavy osobného auta na Slovensku patrí:

● Bezpečnostný reflexný odev, ktorým môže byť reflexná vesta

● Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

● Lekárnička

● Kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák

● Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Nezabúdajte, že povinnú výbavu auta si určuje každá krajina samostatne. Preto vám dôrazne odporúčame si vždy pred cestou zaistiť povinné vybavenie do každej krajiny, ktorou budete prechádzať. Aj používanie reflexnej vesty v zahraničí sa líši. Vedeli ste napríklad, že reflexnú vestu v Anglicku nemusíte mať?

Odporúčané vybavenie vozidla navyše:

● Ťažné lano

● Sada žiaroviek a poistiek

● Hasiaci prístroj

● Snehové reťaze

Čo nie je v povinnej výbave, ale musíte to mať:

● Potrebné doklady (vodičský preukaz, “malý techničák”, potvrdenie o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení, doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti u vodičov nad 65 rokov)

● Správa o nehode

Na čo nezabudnúť pri cestovaní autom na dovolenku?

1. Naplánujte si trasu a overte stav ciest už vopred. Každý vodič má iné preferencie, čo sa týka cesty po diaľnici alebo po bočných cestách. Pred každou cestou si teda vždy skontrolujte, či sa na plánovanej trase nevyskytujú zákazy, opravy alebo obchádzky. Dnešné navigačné systémy aj mapové aplikácie už disponujú presnými a aktuálnymi informáciami. Odporúčame mať po ruke aj klasickú papierovú mapu - čo najaktuálnejšiu verziu.

2. Stanovte si rozpočet a prerátajte si spotrebu. Ak už viete, akú trasu zvolíte, dopredu si vypočítajte predpokladanú spotrebu paliva. Tak budete mať prehľad o možných nákladoch na cestu a budete si môcť naplánovať aj prestávky na tankovanie. Nikdy nechoďte s palivom nadoraz. Ak budete cestovať elektromobilom, odporúčame vám dopredu si prezrieť aj mapy dobíjacích staníc pre elektromobilitu.

3. Pred cestou si nezabudnite urobiť celkový audit auta. Skontrolujte hladinu oleja a vody, tlak v pneumatikách, funkčné rezervné kolesá a činnosť bŕzd. Veľa vecí môžete urobiť aj sami, no odporúčame vám nechať si auto dokonale skontrolovať v autoservise.

4. Skontrolujte si doklady aj ich platnosť. V závislosti od krajiny, do ktorej cestujete autom, si pred odchodom skontrolujte platnosť potrebných dokladov. Za určitých okolností môžu byť prijaté isté vnútroštátne pravidlá. Cestovný pas musia mať aj batoľatá.

5. Keďže cestujete autom, predpokladáme, že navštívite aj viacero krajín. Preto je dôležité overiť si, čo treba v jednotlivých krajinách na ceste dodržiavať, akú povinnú výbavu musíte mať a aké predpisy v danej krajine platia. Informujte sa o maximálne povolených rýchlostiach, položkách povinnej výbavy vo vozidle, cestovných predpisoch, pokutách za porušenie dopravných predpisov, pravidlách prevozu detí a zvierat v aute, predpisoch týkajúcich sa svietenia, povolených hladinách alkoholu v krvi a podobne.

6. Ešte stále je veľmi dôležité sa pred cestou do zahraničia informovať a overiť si pravidlá vstupu do tranzitných krajín aj cieľovej destinácie, teda overenie rizikovosti daných štátov na základe cestovateľského semaforu. Na základe toho zistíte, čo všetko je potrebné pre vstup do krajiny alebo aký test a s akou platnosťou vám bude treba.

7. Ak viete, že cestujete do zahraničia častejšie, popremýšľajte nad havarijným poistením alebo pripoisteniami k PZP. Pre novšie a drahšie autá je vhodným riešením havarijné poistenie. Pre cestovanie autom na dovolenku by sme určite odporučili úrazové pripoistenie a rozšírenú asistenciu.

8. Na dovolenku v zahraničí vždy odporúčame cestovné poistenie. Zabezpečíte si tak poistné krytie v prípade, že budete musieť navštíviť súkromnú kliniku alebo lekára, čo by vám klasický európsky zdravotný preukaz nepokryl. Viete ako si vybaviť cestovné poistenie do Chorvátska?

9. Cestovanie do Chorvátska alebo Talianska môže predstavovať oddych na pláži, aktívne poznávanie prírody, užívanie si adrenalínových športov, ale aj služobné cesty a biznis. Dopredu si teda premyslite, čo všetko vás čaká, čo môžete očakávať a podľa toho sa zbaľte. Tak sa uistíte, že ste nič v batožine nebrali nadarmo a na nič ste nezabudli.

Tipy na jazdu v zahraničí

Pred vycestovaním sa zoznámte s pravidlami a nariadeniami danej krajiny.

Francúzsko

Rýchlostný limit: Zastavaná plocha 50 km/h; mimo zastavanej oblasti 80km/h; diaľnice 130 km/h s minimálnou rýchlosťou 80 km/h. Nižšie limity platia za vlhkého počasia a ak ste držiteľom vodičského preukazu menej ako tri roky.

Potrebujete vedieť: V zastavaných oblastiach uvidíte značku „priorité à droite“, čo znamená dať prednosť premávke prichádzajúcej sprava. Keď cestujúci nastupujú alebo vystupujú, nesmiete predbiehať stojacu električku. Ak máte satelitnú navigáciu alebo navigačnú aplikáciu, ktorá dokáže zobraziť polohu radarov s pevnou rýchlosťou, túto funkciu musíte deaktivovať. Vodiči nemôžu nosiť náhlavné súpravy ani slúchadlá.

Taliansko

Rýchlostný limit: Zastavané oblasti 50 km/h; mimo zastavaných oblastí 90km/h; dvojprúdové cesty 110 km/h; diaľnice 130 km/h.

Potrebujete vedieť: Na mnohých diaľniciach budete musieť platiť mýto.

Grécko

Rýchlostný limit: Zastavaná oblasť 50 km/h; mimo zastavaných oblastí 90 alebo 110 km/h; diaľnice 130 km/h.

Potrebujete vedieť: Polícia môže nelegálne zaparkovaným autám odobrať poznávacie značky na 20 dní a pokutovať vás 80 až 150 eurami. V mestách nemôžete použiť klaksón, pokiaľ to nie je jediný spôsob, ako sa vyhnúť nehode.

Nemecko

Obmedzenie rýchlosti: Zastavané oblasti 50 km/h; mimo zastavaných oblastí 100km/h; dvojprúdové cesty odporúčaná rýchlosť 130 km/h; na diaľniciach odporúčaná rýchlosť 130 km/h.

Potrebujete vedieť: Počas dňa musíte používať stretávacie svetlá, ak sneh, hmla alebo dážď obmedzujú viditeľnosť.

Španielsko

Obmedzenie rýchlosti: Zastavané oblasti 50 km/h; cesty druhej kategórie mimo zastavaných oblastí 90km/h; cesty I. kategórie mimo zastavaných oblastí 100 km/h; diaľnice a dvojprúdové cesty v intraviláne 80 km/h; diaľnice 120 km/h.

Potrebujete vedieť: Asi 20 % španielskych diaľníc vyžaduje mýto.

Tip: Čaká vás pracovná cesta v rámci územia Česka a Slovenska? Pozrite si infraštruktúru elektromobility v CZ a na SK.

Aké sú zákonné limity alkoholu v Európe?

● Limit 0,0 alkoholu v krvi: Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko

● Limit 0,1 alkoholu v krvi: Vo Švajčiarsku pre nových vodičov (do troch rokov po zložení vodičského testu)

● Limit 0,5 alkoholu v krvi: Švajčiarsko, Nemecko (pre začínajúcich vodičov počas ich skúšobnej doby platí limit 0,0 alkoholu), Taliansko, Francúzsko a Rakúsko

● Limit 0,8 alkoholu v krvi: Lichtenštajnsko

Aké jedlo si vziať so sebou?

Jednou z ďalších potrebných vecí, ktoré potrebujete na cestu, je jedlo a pitie. Nie je nič horšieho, než prísť na pracovnú schôdzku hladný a vyčerpaný, pretože vás zdržala zápcha a nebol čas sa niekde zastaviť. To sa potom obchodné dohody uzatvárajú ťažko.

Aké jedlo si so sebou pribaliť? Na túto otázku je ťažké odpovedať, pretože to závisí od toho, ako dlho ste na ceste a pri akých teplotách. Na potraviny podliehajúce skaze budete potrebovať chladiace vrecko alebo chladiaci box. Tu sú tipy na raňajky, obedy aj večere:

● Cereálie

● Sendviče

● Cereálne tyčinky, ryžové koláčiky, krekry

● Orechy a sušené ovocie

● Čipsy

● Humus a nakrájaná mrkva, zeler, uhorka

● Ovocie

● Voda, čaj, káva

Pravidlá a bezpečnosť cestnej premávky

Bezpečnosť na cestách a pravidlá cestnej premávky sa v rámci EÚ môžu líšiť:

● Bezpečnostné pásy sa musia používať vo všetkých vozidlách vrátane turistických autobusov a mikrobusov vo všetkých krajinách EÚ.

● Deti musia mať vhodné detské zadržiavacie systémy v autách a ak je to možné aj v iných vozidlách.

● Používanie mobilného telefónu bez súpravy handsfree počas jazdy je zakázané vo všetkých krajinách EÚ.

● Maximálna povolená hladina alkoholu v krvi sa od krajiny ku krajine líši. Niektoré krajiny nepovoľujú žiadny alkohol v krvi počas šoférovania.

● Rôzne rýchlostné limity platia pre rôzne typy ciest a vozidiel.

● V niektorých krajinách je používanie denných svetiel a/alebo zimných pneumatík povinné.

● Nezabudnite jazdiť po ľavej strane cesty na Cypre, v Írsku a na Malte.

● Uistite sa, že máte platné a primerané poistenie, ktoré sa vzťahuje aj na cestovanie do iných krajín EÚ.

Čo by ste mali mať na pamäti pri cestovaní autom s deťmi?

Pojali ste pracovnú cestu aj formou rodinnej dovolenky? Cestovanie s deťmi má svoje špecifiká. Zábava, prestávky, občerstvenie a dobré načasovanie dokážu zázraky. Deti vnímajú čas inak. Dlhé sedenie môže byť pre nich vyčerpávajúce. Naplánujte si teda cestu podľa toho. Máme pre vás nasledujúce tipy:

● Vezmite si so sebou nejaké zábavné predmety, ako sú omaľovánky, komiksy, audioknihy a slúchadlá.

● Zahrajte si niekoľko tradičných hier ideálnych pre autá, napríklad hľadajte značky áut alebo si rozprávajte príbehy.

● Keď sa spojí hlad a nuda, nálada môže rýchlo padnúť na dno. Zabaľte si dostatok občerstvenia aj nápojov.

● Nejazdite viac ako dve hodiny vkuse. Naplánujte si prestávky, kde môžu deti vypustiť paru.

● Buďte pripravení na nevoľnosti z cestovania – pár igelitových vrecúšok môže zabrániť nepríjemným nehodám.

● Nájdite ten správny čas na cestovanie. Možno je to skoro ráno alebo večer – keď budú deti spať. Jazdite mimo dopravných špičiek, aby ste sa čo najviac vyhli dopravným zápcham.


Kde je najbezpečnejšie miesto pre deti v aute?

Bábätká do dvoch rokov musia byť zaistené v detskej autosedačke, ktorá je namontovaná v protismere jazdy. Tieto detské sedačky by mali byť ideálne umiestnené na zadnom sedadle. V detskej autosedačke musia sedieť aj staršie deti do 12 rokov alebo výšky 150 centimetrov.

Najbezpečnejšie miesto na sedenie je v strede zadného sedadla. Táto poloha ponúka najlepšiu ochranu proti vniknutiu častí vozidla do auta v prípade nehody. Druhým najbezpečnejším miestom je zadné sedadlo na strane spolujazdca.

Ako bezpečne uložiť batožinu do auta?

Stačí prudká zákruta alebo prudké brzdenie, aby vaše kufre a iné predmety začali búchať o boky auta alebo dokonca lietali po interiéri, a to môže byť nebezpečné. Ako by ste mali naložiť svoju batožinu do kufra a na zadné sedadlo a zabezpečiť ju, aby sa to nestalo?

● Umiestnite ťažké a objemné predmety na dno

● Kufor vysteľte protišmykovou gumenou podložkou

● Voľné predmety zakryte sieťkou na batožinu alebo plachtou a zaistite popruhmi

● Položte predmety na zadné sedadlo a zaistite ich bezpečnostnými pásmi

Idete služobným autom?

Ak cestujete na dovolenku alebo na služobnú cestu do zahraničia, odporúčame vám nechať si od zamestnávateľa vystaviť patričné potvrdenie. V prípade, že auto nie je vaše, ale patrí vášmu známemu či príbuznému, je vhodné pri sebe mať splnomocnenie k užívaniu vozidla.

Tipy na služobnú cestu

Služobné cesty sú špecifickým štýlom cestovania. Pozrite sa, na čo pamätať, ak vás nejaká tá služobná cesta čaká.

● Naplánujte si trasu s predstihom, pretože dopravné zápchy sú už na dennom poriadku a dôjsť neskoro na schôdzku neurobí dobrý dojem na nikoho.

● Pokiaľ je to možné, nechajte si dennú rezervu. Tak sa vyhnete časovému presu a na rokovaní sa budete môcť v pokoji vyspať.

● Nepreháňajte to s balením. Obchodníkom často stačí len malá príručná batožina, kam zbalí len to najnutnejšie. Služobné cesty nie sú dovolené a často vám stačí aj jeden oblek alebo 1-2 kostýmy.

● Pokiaľ je to možné, naplánujte si deň voľna na poznanie danej krajiny. Je škoda nevyužiť služobnú cestu na poznanie nového miesta. Kto vie, možno sa do danej destinácie už nepozriete.

● Nezabudnite si povedať o náhradu za cestovné.

Roadtrip bonus

Rozhodli ste sa pojať pracovnú cestu formou dovolenky? Skvelá voľba!

Výber destinácie závisí predovšetkým od vášho rozpočtu, času, ktorý máte k dispozícii, a miest, kde sa nachádza vaše plánované obchodné schôdzky. Týmto spôsobom môžete objaviť veľa na menšom území a zaujímavých miest, na ktoré by ste inokedy ani nepomysleli.

Tip: Skúsení výletníci môžu cestovať do odľahlejších krajín sveta. Kanada a Island sú považované za ideálne krajiny na výlety – sú však dosť drahé. Aj roadtrip po USA je snom mnohých. Tieto cesty však chvíľu trvajú. Lacnejšie a spontánnejšie je spoznávať pláže Tenerife, cestovať po Gran Canarii alebo ísť k Baltskému moru.

Pred cestou si vždy urobte prieskum, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať a nezabudnite poznať dopravné značky. Ak cestujete na dlhé vzdialenosti, urobte si dostatok prestávok na odpočinok a zvážte rozdelenie cesty. Ak sa cítite ospalo alebo unavene, jazda na cudzích cestách, ktoré nepoznáte, by mohla zvýšiť riziko nehody.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Pexels