Na finančné trhy nevstupujte bez vedomostí

Je škoda, že sa aspoň na stredných školách neučia predmety špecificky venované finančnej gramotnosti, hypotékam či investovaniu. Žiaľ, realita je taká, že o investovaní, sporení alebo hypotékach sa študenti v školách dozvedia len málo. Jediným riešením je samovzdelávanie a absorbovanie dostupných informácií. V každom prípade, ak vás láka napríklad investovanie na finančných trhoch a nákup akcií, tak si najprv všetko naštudujte. Dodatočné vedomosti môžu zvýšiť vaše šance na úspech, naopak, ak investujete bez vedomostí a informácií, riskujete straty.


Ako získať informácie o akciách a finančných trhoch?

Našťastie, žijeme v dobe internetu. A v čase súčasných opatrení je nejaké osobné navštevovanie kurzov prakticky vylúčené. Našťastie, pravidlá a princípy platné pre finančné trhy a investovanie ako také si dnes môžete pohodlne preštudovať aj na internete. Existujú weby, ktoré neprezentujú konkrétne akcie či konkrétneho brokera, ale fungujú ako objektívne poradenstvo pre objektívnych investorov. Práve tam by mali smerovať vaše kroky.

Na špecializovaných weboch týkajúcich sa akcií a finančných trhov nájdete všetky základné informácie, tipy a triky či dokonca rôzne návody. Samozrejme, ani podrobné preštudovanie všetkých dostupných podnetov vám automaticky nezaručuje úspech na finančnom trhu. Vždy existuje určité riziko straty. Avšak vo vašej moci je nasať čo najviac vedomostí a skúseností, aby ste sa stratám vyhli.

Netrvá to krátko

Nebudeme vám sľubovať predčasné zázraky či nereálne očakávania. Nefunguje to tak, že dnes si niečo prečítate a zajtra budete môcť veselo a bez problémov investovať. Tento proces a orientácia na finančných trhoch si vyžadujú určitý čas. Ide o získanie informácií, získanie skúseností a rozvíjanie všeobecného prehľadu. Práve všeobecný prehľad je mimoriadne dôležitý. Vďaka tomu, že budete povedzme veľa čítať alebo sledovať aktuálny vývoj, budete vedieť lepšie a presnejšie predpovedať, čo sa v budúcnosti stane. A podľa toho si viete odvodiť vývoj jednotlivých akcií a naplánovať si nákup akcií tak, aby ste zarobili.

Pokiaľ si napríklad v odbornom časopise prečítate, že nejaká firma je blízko k vydaniu prelomového lieku na jednu z civilizačných chorôb, tak možno stojí za to si teraz nakúpiť jej akcie a potom profitovať, ak sa jej to skutočne podarí a hodnota jej akcií podrastie. Vždy však nezabúdajte na riziko, neberte to ako osvedčený návod, ako zbohatnúť.

Nechajte si poradiť

Nikto z neba múdry nespadol, a to platí aj pre túto sféru. Existujú skúsenejší a aj úspešní ľudia, ktorí poskytujú rady o tom, ako investovať. Takéto rady nájdete aj na spomínaných špecializovaných weboch, ktoré sa venujú tejto problematike. Preto je vhodné nechať si aj poradiť a nemyslieť si, že máte za každú cenu tú jedinú pravdu. Aj iný uhol pohľadu vám môže pomôcť pri správnom rozhodnutí a získaní potrebných skúseností na finančných trhoch a vo svete investovania.


Zdroj obrázka: metamorworks / Shutterstock.com