Nákupný sviatok na Slovensku - Black Friday

Black Friday – pojem, ktorý sa pretlačil do našich končín. Jeho pôvod je v USA a za jeho vznikom stojí niekoľko historiek.

Black Friday je pomenovanie nasledujúceho dňa po dni vďakyvzdania. Vďakyvzdanie sa v USA oslavuje každý rok, vždy štvrtý štvrtok v novembri. Nasledujúci deň piatok dostal názov Black Friday.

História Black Friday

Jedna z historiek hovorí, že tento deň bol dňom, kedy kolabovala premávka v USA. Ľudia vracajúci sa do svojich domovov spôsobovali zápchy a až do roku 1961 bol Black Friday známy ako deň nekonečných kolón, dopravných zápch a nervóznych vodičov.

Black Friday, alebo čierny piatok, sa použil v minulosti už dávnejšie. Dvaja páni J. Gould a J. Fisk sa snažili na americkej burze zdvihnúť cenu zlata. Skúpili takmer všetko zlato, ktoré mohli a tak sa snažili zdvihnúť jeho cenu. Burza sa z tohto počinu spamätávala niekoľko mesiacov.

Black Friday v súčasnosti – davové šialenstvo

Dnes je tento pojem známy výpredajmi. Jeho dátum si môžete vždy vypočítať. Je to nasledujúci deň po vďakyvzdaní – teda štvrtý piatok v novembri. Obchodníci v USA si všimli, že od tohto dátumu im začali stúpať tržby. Ľudia začínali nakupovať darčeky pod stromček. Využili tento dátum a začali organizovať výpredaje aby prilákali viac a viac kúpychtivých ľudí do svojich obchodov.

Celosvetový pojem

Black Friday sa rozšíril do celého sveta. Asi nenájdete na našej planéte obchod, alebo obchodné centrum, kde by o tomto dni nepočuli. Zľavy na tovar dosahujú desiatky percent a dostanete ich kúpiť s výraznou zľavou. Aby obchodníci vyhoveli zákazníkom predĺžili otváracie hodiny ale ani tak sa davovému šialenstvu nevyhli. Nie je nič nezvyčajné, keď ľudia stoja pred obchodom už niekoľko hodín pred jeho otvorením, prípadne celú noc len aby boli medzi prvými zákazníkmi a mohli si uchmatnúť to čo chcú. Nenakupujú sa len darčeky na Vianoce, zľavy sa týkajú takmer každého tovaru. Neraz zákazníci čakajú práve na tento deň aby si kúpili kabát, topánky, elektroniku, kozmetiku... výrazne lacnejšie než v bežné dni.

Zľavy, výpredaje, akcie

Slová, ktoré prilákajú do obchodov veľa zákazníkov. Black Friday ich priláka ešte viac. Zaujímavé akcie, výrazné zľavy a výhodné výpredaje si nechá ujsť málokto. Inak tomu nebude ani tento rok. Black Friday 2018 vychádza tento rok na 23. novembra.

Black Friday aj na internetových obchodoch

Ani e-shopy nezaostali za kamennými predajňami. Výrazné zľavy nájdete aj tu. Niektoré zľavy dosahujú hranice 70% čo je naozaj výhodná ponuka. Zľava, ktorá sa rozhodne oplatí využiť. E-shopy zvyknú predĺžiť Black Friday až do pondelku.