Naozaj Slováci nemajú chuť pracovať?

Nezamestnanosť síce za posledné obdobie výrazne klesla a dokonca sme mali možnosť dosiahnuť historicky najnižšiu nezamestnanosť, zo škôl však stále vychádzajú absolventi, ktorí okrem toho, že nemajú žiadne pracovné skúsenosti, nemajú ani chuť pracovať. Naozaj sú Slováci leniví a napríklad aj taká obyčajná výmena tonerov im robí veľký problém?

Chýba motivácia

Problémom neschopnosti, resp. neochoty je práve nízka mzda. Nech už zamestnanec pracuje v akomkoľvek obore, má problém za dohodnutú plácu uživiť svoju rodinu. Najmä mladé páry odkladajú založenie rodiny na neskôr, kým sa zabezpečia. Niekedy však ani po rokoch spolužitia v spoločnej domácnosti si nedokážu predstaviť, že by dokázali uživiť ešte ďalších členov rodiny. Hypotéka a niekoľkoročné zadĺženie banke im v tom veľmi nepomáha.

Bez zamestnanca firma nebude prosperovať

Zamestnávatelia by si mali uvedomiť, že ak chcú, aby ich podnik prosperoval, mali by si vyberať kvalitných pracovníkov, ktorých budú vedieť aj zaplatiť. Namiesto toho však berú hocikoho, napríklad aj takých, ktorí vôbec nevedia rozoznať kvalitný atrament od toho nekvalitného, nevedia narábať s nástrojmi a nemajú dostatočné zručnosti, aby mohli vykonávať prácu na danej pozícii.

Práca, ktorá baví

Slovák, ktorý nemá chuť pracovať na danej pozícii, je buď nespokojný s vedením firmy, alebo mu nevyhovuje práca, ktorú vykonáva. Aby bol zamestnanec dostatočne motivovaný, musí robiť prácu, ktorú ho napĺňa, ktorá ho bude baviť. Ak bude sedieť v kancelárii a radšej by pracoval v teréne, pochopiteľne nebude mať chuť pracovať. Niekedy však zamestnanec nemá na výber a musí sa prispôsobiť pracovnému trhu. Namiesto toho, aby sa zamestnal napríklad v call centre, bude na predajni ponúkať najnovšie tonery HP.


Foto: freeimages.com (Carl Dwyer)