Nízkozdvižné paletové vozíky sú skutočne užitočnými pomocníkmi

Rôzne druhy manipulačnej techniky sú bežným „javom“ v mnohých firmách, či skladoch a všade tam, kde je potrebné manipulovať s objemnejším, či ťažším tovarom. Alebo je potrebné manipuláciu s tovarom zefektívniť.


Ak potrebujete presúvať tovar na kratšie vzdialenosti, sú paletové vozíky presne pre vás

Požiadavky na manipulačnú techniku sa líšia v závislosti od toho ako a s akým konkrétnym tovarom sa bude manipulovať. Jedným zo základných druhov manipulačnej techniky sú nízkozdvižné paletové vozíky s elektrickým pohonom. Sú naozaj rozšírené, keďže využitie nájdu aj v menších skladoch, kde by vysokozdvižný vozík bol zbytočný.

Určené sú na presun tovaru z miesta na miesto na kratšie vzdialenosti. Poradiť si pritom musia s „nástrahami“, akými sú úzke uličky skladov, tesné nákladné plochy vozidiel, či strmé rampy. Kompaktné rozmery a presné riadenie tak musí byť samozrejmosťou. Nosnosť býva rôzna, od 500 do 3 300 kg.

Výkon v súlade s bezpečnosťou

Základnou „výbavou“ nízkozdvižných paletových vozíkov s elektrickým pohonom je výkonný motor doplnený o spoľahlivé brzdy. Aby bola bezpečnosť pri manipulácii s tovarom zaručená, často sa využíva viac brzdových systémov, ktoré sa navzájom podporujú.

O bezpečnosť sa pri nízkozdvižných paletových vozíkoch báť rozhodne nemusíte. Niektoré disponujú funkciami ako obmedzovanie prípadnej vysokej rýchlosti v zákrutách, prispôsobenie jazdných vlastností konkrétnym situáciám a taktiež vedia pomôcť pri rozjazde v stúpaní, čiže napríklad na už spomínaných strmých rampách.

Aj keď bezpečnosť je dôležitá, určite vás zaujíma aj to, čo robí z kvalitných nízkozdvižných paletových vozíkov efektívnych pomocníkov. V prvom rade sú to samotné rozmery, keď niektoré modely nie sú širšie ako paleta. Samozrejmosťou je aj jednoduché a dostatočne citlivé ovládanie, ktoré sa dá zvládnuť bez námahy aj za použitia len jednej ruky. A v neposlednom rade je to pohon, ktorý dokáže zrýchliť vozík bez ohľadu na to, koľko percent z maximálnej nosnosti váži daný náklad.


Zdroj obrázka: Siwakorn1933 / Shutterstock.com