Asi každý majiteľ firmy zvažuje, ako čo najlepšie ochrániť svoj majetok pred neočakávanými udalosťami a pred prípadnými votrelcami. Zvlášť, ak sa sídlo firmy nachádza v odľahlejších priemyselných oblastiach.
Jedným z efektívnych riešení môže byť vycvičený strážny pes.
Takéhoto psa si môžeme vycvičiť sami, alebo si môžeme kúpiť už “hotového psa”. Prípadne ak máme záľubu, skúsenosti a vrelý vzťah k zvieratám, môžeme sa aj sami živiť ako vychovávateľ a cvičiteľ psov.
Čo taký vychovávateľ psa robí?
Samozrejme každý z vychovávateľov, robí svoje povolanie trošku inak. Základ a cieľ je však rovnaký. Každý psík potrebuje aspoň základný výcvik, aj keby sme ho chceli chovať len pre potešenie. Umožní nám to si s ním neskôr užívať radovánky, bez nejakých väčších problémov. Keďže všetci dobre vieme, že vychovaný a poslušný pes, robí rodine oveľa väčšiu radosť.
Asi každý cvičiteľ robí v prvom rade základný výcvik. Je to dôležitá súčasť, celého výcviku. Tam sa zväčša pes naučí základné veci ako sú
● držať postoj
● privolanie
● prinášanie predmetov
● sadnutie, vstávanie na povel
● prekonávanie prekážok a podobne..
Ďalej sa už výcvik odvíja podľa zamerania. Je určite rozdiel, či budeme cvičiť psa pre policajný zbor, pre ľudí bez zraku, psa na stráženie, alebo len tak “domáceho miláčika”.
Pokiaľ sme rozhodnutí, začať podnikať ako vychovávateľ, je v ponuke niekoľko možností, aký výcvik psa, je možné absolvovať.
Najčastejšie to je
1. výcvik za prítomnosti majiteľa - po nejakom čase, sa psy z tohto výcviku zväčša zaradia do skupinového výcviku
2. výcvik bez prítomnosti majiteľa - to býva väčšinou s ubytovaním
3. udržiavacie cvičenia - alebo inak skupinové cvičenia, ktoré bývajú raz, max dva krát za týždeň
Cvičenie psov pre ľudí so zdravotným postihnutím
Cvičenie psíkov, pre ľudí ktorí sú zdravotne postihnutí, je skutočne náročné. Pes samozrejme musí spĺňať zdravotné podmienky. Avšak mal by spĺňať aj povahové vlastnosti. Zväčša sú takéto psy vyberané s pokojnou povahou, ktorú zvládne aj zdravotne postihnutý človek.
Pri tomto cvičení ide konkrétne o výcvik
● vodiaceho psa - Pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím, najmä pre zlepšenie orientácie. Čiže podľa nejakých pokynov pomáha hľadať majiteľovi orientačné body a presúvať sa z miesta na miesto.
● asistenčného psa - Takýto psík, pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím, aby lepšie zvládali každodenné činnosti. Napríklad ako je obliekanie, otváranie zatváranie dverí, polohovanie, privolanie pomoci a podobne.
● signálneho psa - Tento psík pomáha ľuďom so sluchovým postihnutím rozlišovať zvukové signály. Tými sú napríklad zvonček pri dverách, telefón, plač dieťaťa, budík, upozornenie v nebezpečenstve.
Pokiaľ budeme hľadať psíka, pre takéto účely, najčastejšie sa stretávame s plemenom labradorský retriever.
Výcvik strážneho psa
Zameranie na výcvik strážneho psa, začína po absolvovaní základného výcviku. Zvyčajne môžeme na poste strážneho psa vidieť plemeno nemecký ovčiak. Má pre túto prácu najlepšie predpoklady. Je to veľmi inteligentný psík, preto je možné ho začleniť aj do zložitejších prác, alebo úloh. Tieto psy musia absolvovať doplnkový výcvik.
Tam sa zaoberáme aby sa pes:
1. Zdokonalil v obranných prácach na mieste - Rozvíja sa tam odvaha, spojená so záhryzom do ochranného rukáva
2. Naučil obranné práce v revíri
3. Naučil strážiť predmety
4. Zdokonalil v čuchových schopnostiach aj v revíri
Cvičenie akejkoľvek formy je náročné na čas a trpezlivosť, určite sa však mnohonásobne vráti a vyplatí.
Záver
Dobrý strážny pes môže ochrániť náš majetok spoľahlivejšie ako slabá strážna služba, či obyčajný alarm. Avšak každý strážny psík potrebuje samozrejme starostlivosť, výbeh, kŕmenie a ideálne aj pravidelné venčenie, strihanie srsti, či cvičenie a trénovanie nových schopností.
Preto si je dobré zvážiť, či na niečo takéto máme čas a priestor - pretože na to, aby nám pes spoľahlivo ochránil majetok, je nevyhnutné, aby sme mu k tomu pomohli a venovali svoj čas. Nestačí ho len tak zavrieť do koterca alebo ohrady.
Zdroj obrázku: Pixabay