Podľa čoho si zariadiť kanceláriu?

Vybrať si to správne zariadenie do kancelárie, je čoraz náročnejšie. Existuje veľa možností a štýlov, medzi ktorými nie je jednoduché vyberať. Kanceláriu si nebudeme zariadzovať každý mesiac a tak je dobré dôkladne vyberať jej príslušenstvo.


To, aké zariadenie do kancelárie zvolíme, záleží aj od nášho povolania. Naše povolanie ovplyvňuje výber farieb, nábytku, či doplnkov.

Na začiatok je veľmi dôležité vybrať si ten správny štýl. Zväčša si vyberáme z týchto troch základných štýlov:

Moderné prevedenie

Pri výbere tohto štýlu je nutné si uvedomiť, že trendy sa rýchlo menia. To, čo je moderné dnes, zajtra už nemusí byť. V tomto štýle si vyberáme kúsky z najnovších módnych trendov. Častokrát to bývajú extravagantné kúsky, najnovšie luxusné čajové kanvice, či nápadné kusy nábytku, ako mohutné kreslá.

Trendy sa ale rýchlo menia. Preto ak si niekto vyberie tento smer, je potrebné si uvedomiť, že ak chce mať “modernú” kanceláriu stále, skôr či neskôr bude musieť nábytok či doplnky zameniť za nové.

Neutrálne nadčasové prevedenie

Týmto štýlom nič nepokazíme nech robíme akúkoľvek prácu. Či už je to advokátska kancelária, priestor pre ITčkárov, alebo reklamná agentúra. Nadčasová kancelária je najpoužívanejšou formou zariadenia.

Je to štýl, ktorý sa bude rovnako páčiť vašim deťom, ale aj starým rodičom. Pri tomto štýle, si nevyberáme kúsky, ktoré by boli ovplyvnené obdobím.

To znamená, že nepoužívame starožitnosti, ani moderné vychytávky (s výnimkou techniky). Vyberáme si skôr základné kúsky, čo sa týka nábytku a doplnkov. Používajú sa najmä farby ako biela, čierna sivá, hnedá a tlmené farby. Môžeme ich oživiť špeciálnymi kúskami či doplnkami.

Klasická kancelária

Tento typ zariadenia neuvidíte veľmi často. Zariadenie sa skladá z mohutných častí nábytku. Teda veľké skrine, mohutné gauče, kreslá. Najviac sa používa tmavohnedá farba, nábytok z dreva. Sedačky, pohovky, či kreslá bývajú z tmavej kože. Majitelia týchto kancelárii si zväčšia potrpia na luxus a kvalitu aj takých detailoch ako sú prívesky na kľúče.

Ľudia z týchto kancelárii mávajú často vyvesené drahé obrazy, či iné umelecké výtvory. V takomto priestore určite nenájdeme lacne alebo jednoducho vyzerajúci kus nábytku. Tento štýl kancelárie je svojím spôsobom tiež nadčasový, no nie je pre ľudí, ktorým vyhovuje jednoduchosť.

Klasické kancelárie vzbudzujú u zákazníkov rešpekt, keďže je v nich pre návštevníkov snáď nemožné pôsobiť sebavedomo, či dôležito. Častokrát sa môžeme stretnúť s tým, že niekto sa snaží napodobniť tento štýl kancelárie, avšak využíva lacné napodobeniny. Vtedy sa môže stať, že to pôsobí akurát nevkusne, určite nie luxusne.

Výber materiálu

Rovnako dôležitý je výber a kombinovanie materiálu. Výber materiálu taktiež záleží od toho, aký štýl sme si do kancelárie vybrali. Pokiaľ sme sa rozhodli pre klasickú kanceláriu, logicky u nás nebude prevládať sklo, ale drevo. S ním sa dajú dobre kombinovať klasické jedálenské sady.

Pri modernej kancelárii je to rôzne, keďže štýl sa neustále mení. Nech je základný materiál akýkoľvek, treba nájsť správnu kombináciu materiálov. Pokiaľ si na tom nedáme záležať, ľahko sa môže stať z moderného priestoru gýč.

Výber podlahy

Výber podlahy by mal byť praktický, no zároveň vhodný k nábytku. Pokiaľ bude kancelária pravidelne navštevovaná klientmi, je vhodné vybrať podlahu, ktorá sa bude ľahko umývať.

Podlaha by mala farebne ladiť k zvolenému nábytku. Ak máte tmavý nábytok, je vhodné ho kombinovať s jemnejšou a tlmenejšou farbou podlahy. Drevené parkety sú najlepšie z hľadiska estetiky, no nie sú ľahko cenovo dostupné. Niekedy sa môžu vyplatiť aj lacné a ľahko udržiavateľné koberce.

Rada na záver

Každá kancelária by mala naznačovať, kým sme. Nemali by sme zabúdať na doplnky, ktoré nás budú akýmkoľvek spôsobom charakterizovať. Môžu to byť rodinné fotografie, obľúbené knihy, alebo dekorácie, ktoré sa spájajú s naším koníčkom.

Pokiaľ je pre nás kancelária dôležitá z pohľadu získavania klientov, môžeme využiť aj služby interiérového dizajnéra alebo dekoratéra. Ten zoberie do úvahy naše finančné možnosti, preferencie, aj účel kancelárie. Náš priestor môže pretvoriť na originálnu zónu, na ktorú klienti nezabudnú.


Obrázok: Pixabay