Poznáte rastliny, ktoré sa hodia do kancelária a pomáhajú zlepšovať pracovnú klímu?

Niektorí sa možno pýtajú, či kvety v kancelárii majú vôbec nejaký zmysel. Odpoveď je jednoznačná. Určite áno. V prvom rade zvyšujú kvety v kancelárii koncentráciu a produktivitu, ale častokrát aj dobre pôsobia na psychiku zamestnancov. Taktiež sú dobrým krokom čo sa týka estetickej stránky.


Prečo si zaobstarať kvety do kancelárie?

Jeden z dôvodov, prečo mať kvety v kancelárii je zelená farba, ktorá prirodzene ukľudňuje a prináša úľavu pre naše oči. Taktiež zvyšuje koncentráciu a produktivitu. Keď sú kvety správne umiestnené prinášajú lepšiu náladu a skrášľujú prostredie.

Ďalší veľmi podstatný dôvod, prečo mať v pracovných priestoroch kvety je, že čistia vzduch, keďže vzduch sa znečisťuje stále či už vďaka náterom, ľuďom, prístrojom. Čo možno málokto vie, že kvety napomáhajú k redukcii hluku a filtrácii škodlivých látok. Tiež by mali pomáhať zlepšovať imunitu a utužovať vzťahy. Takže rastliny nie sú vhodné len na balkón ale aj do kancelárie.

Keďže v práci sa snažíme najviac venovať nášmu povolaniu, je najlepšie si zadovážiť rastliny, ktoré nepotrebujú tak intenzívnu starostlivosť. V každom dobrom grow shope vám určite radi poradia.

Najvhodnejšie rastliny, ktoré by mali byť v každej kancelárii

Figovník, Fikus

Je to rastlina, ktorá miluje vlhkosť a výborne čistí ovzdušie. Odstraňuje formaldehyd a vďaka svojej elektrostatike dokonale pohlcuje prach. Do kancelárie sa najčastejšie odporúča Ficus lyrata a to najmä preto, že rýchlo rastie. Tiež obľúbený je Ficus elastica. Tieto rastliny nemusia stáť priamo pri okne, takže ich môžeme umiestniť kdekoľvek nám to príde vhodné.

Draceaena

Táto rastlina je exotická. Má síce radšej polotieň no potrebuje teplo. Pri starostlivosti o túto rastlinu sa nemusíme báť o to, či je dostatočne poliata, alebo vysušená. Ukážu nám to jej listy a tak vždy budeme vedieť kedy potrebuje vodu a kedy sme to prehnali. Je vhodná do kancelárie, pretože výborne absorbuje škodlivé látky avšak treba si dávať pozor, pretože táto rastlina je jedovatá.

Yucca (Juka)

Tento kvet je skutočne krásny a preto sa hodí do kancelárie aj z praktického hľadiska, avšak aj ako dekorácia. Nepotrebuje tak časté polievanie, no nemá rada keď ju prelejeme. V teplom období sa jej bude dariť aj na balkóne, či na otvorenej terase.

Sansevieria (Svokrin jazyk)

Tieto rastliny sú veľmi nízke a tak preferujú malé, ale za to široké kvetináče. Je vhodná do kancelárie najmä preto, že je zvládne aj dlhšie obdobie sucha. Čiže aj keby sme sa nenachádzali v kancelárii dlhšiu dobu, je obrovská šanca, že po príchode bude rastlina úplne v poriadku. Tento kvet sa hodí do akéhokoľvek typu interiéru a pohlcuje xylén, benzén, trichlóretylén.

Crassula (Tučnolist)

Je veľmi jednoduchá rastlina. Tým, že je skutočne nenáročná, sa stáva veľkým favoritom na obsadenie najvhodnejšieho kvetu do kancelárií. V zime jej minimálne opadávajú lístky, avšak to je úplne normálne. Tento kvietok neznáša silné zalievanie a navyše vôbec nie je potrebné ho polievať od októbra, až do januára. Keď má Tučnolist nedostatok vody, spozorujeme to na scvrknutých listoch.

Palma

Palma je vďaka svojej veľkosti vhodná najmä do vstupných budov, chodieb, alebo do väčších kancelárii. Vytvára krásne a pozitívne prostredie, navyše zvlhčuje vzduch a odstraňuje z neho škodlivé látky.

Záver

Toto sú rastliny, ktorým by sa teoreticky malo dariť v akýchkoľvek podmienkach. Avšak ak si v zlom období kupujete rastliny, pre ktoré nie je možnosť v dané obdobie vytvoriť podmienky, netreba si z toho robiť ťažkú hlavu. Stačí si vyrobiť, alebo zaobstarať growbox a počkať kým vám ročné obdobie nezačne priať.


Obrázok: Pixabay