Práca a dialýza - dá sa na dialýze pokračovať v bežnom živote a normálne pracovať?

Ochorenie obličiek a dialýza je veľkou životnou zmenou pre pacienta aj jeho okolie. Vyrovnať sa s ňou môže byť náročné v pracovnom aj rodinnom živote. S akými komplikáciami sa pacient musí potýkať a ako mu správna forma dialýzy môže pomôcť vyrovnať sa s touto zmenou o niečo jednoduchšie, sa dočítate v nasledujúcom článku.

V čom spočíva dialýza a kto ju potrebuje?

Dialýza je metóda odstraňovania nežiadúcich látok z krvi pacienta. Dialyzačná liečba sa delí na dve základné skupiny:

● extrakorporálna (mimotelová) liečba (napr. hemodialýza)

● intrakorporálna (vnútrotelová) liečba (peritoneálna dialýza)

Dialýzu podstupujú pacienti, ktorí majú problém s obličkami. Podľa klasického rozdelenia môže ísť o akútne zlyhanie obličiek alebo o chronické zlyhávanie obličiek.

Akútne zlyhanie obličiek

Novšie sa označuje aj ako akútne poškodenie obličiek. Zvyčajne býva následkom dehydratácie organizmu, toxického pôsobenia najrôznejších látok vrátane liekov, nedokrvenia obličiek následkom úrazu alebo ochorenia, prekážky v odtoku moča, akútneho zápalu obličiek a ďalších. Dôsledky môžu viesť k smrti v priebehu niekoľkých dní až týždňov.

Chronické – postupné zlyhávanie obličiek

Často býva spôsobené poškodením obličiek chronickým zápalom alebo nefropatiou pri iných ochoreniach, ako je diabetes mellitus, artériová hypertenzia, systémové ochorenia spojiva či iné vrodené ochorenia. Pri týchto ochoreniach sa zhoršuje funkcia obličiek postupne v priebehu rokov. Dodržiavaním diéty, životosprávy a liečbou sa dá postup chronického zlyhávania obličiek výrazne spomaliť.

Víte, že nefropatia je všeobecné označenie pre ochorenie obličiek?

Akútne zhoršenie chronického obličkového zlyhania

Pri akútnom zhoršení chronického obličkového zlyhania hovoríme o situácii, kedy sa funkcia obličiek náhle zhorší, spravidla následkom iného závažného ochorenia. Toto zhoršenie môže byť aj závažné, ale väčšinou sa ho podarí zvládnuť po odstránení jeho príčiny.

Ako riešiť zlyhanie obličiek?

Prvým krokom pri chronickom zlyhaní obličiek je tzv. “konzervatívna liečba”, ktorá spočíva v diéte a liekoch. Neskôr však bude potrebná liečba, ktorá nahradí väčšinu stratenej funkcie obličiek.

Stratenú funkciu obličiek môže nahradiť:

transplantácia obličky

● peritoneálna dialýza

● hemodialýza

Transplantácia obličky

Transplantácia je prenos tkaniva z tela darcu (žijúceho alebo mŕtveho) do tela príjemcu. Nová oblička sa zvyčajne vkladá do bedrovej jamy, pričom v tele príjemcu i naďalej ostávajú vlastné nefunkčné obličky, pokiaľ nie je závažný dôvod pre ich odstránenie.

Keďže sú obličky párový orgán, je možné darovať aj jednu od živého darcu. Pacienti s chronickým ochorením obličiek na Slovensku čakajú na transplantáciu 1 až 2 roky a medzitým sú liečení hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou.

Hemodialýza

Počas hemodialýzy sa ihlou odvádza krv do prístroja, kde sa filtruje od škodlivých látok a vyčistená sa vracia späť do tela. Frekvencia a dĺžka trvania hemodialýzy závisí od rozhodnutia nefrológa. Pacient chodí do nemocnice alebo dialyzačného strediska a procedúra trvá zvyčajne 4 až 6 hodín trikrát do týždňa.

Domáca hemodialýza

Možnosťou je aj domáca dialýza, bez dohľadu lekárov a sestričiek. Domáca hemodialýza výrazne zvyšuje kvalitu života pacientov, pretože nie sú odkázaní na pravidelné návštevy dialyzačného strediska a môžu si lepšie organizovať vlastný čas.

Na to je však potrebné mať doma pre prístroj vhodný priestor a ďalšie vybavenie. Pacient musí byť schopný samostatne obsluhovať prístroj a bezchybne sa k nemu pripojiť.

TIP: S tým súvisí aj užívanie rôznych liekov alebo doplnkov stravy, ktoré doktor pacientovi predpísal. Viete ako správne užívať výživové doplnky?

Peritoneálna dialýza

Pri peritoneálnej dialýze rozlišujeme dva typy:

● CAPD – ručná peritoneálna dialýza

● APD – strojová peritoneálna dialýza

CAPD

Dialyzačný roztok je napustený do brušnej dutiny, kde cez pobrušnicu prechádzajú toxické látky a voda z krvi do roztoku. Roztok s odpadovými látkami sa po ukončení dialýzy vypustí. Počas tohto výkonu sa nepoužíva žiadny prístroj. Dialýza sa vykonáva 4x denne a výmena roztoku aj s prípravou trvá 30-45 minút.

APD

Vykonáva sa pomocou prístroja, tzv. cyclera. Pacient sa večer k prístroju pripojí a ráno sa zobudí oddialyzovaný. Cez deň už nie je nutné vykonávať ručné výmeny, pretože stroj vykoná 4-5 výmen dialyzačného roztoku za noc.

Dialýza a bežný život

To, do akej miery môže človek na dialýze viesť bežný život, závisí predovšetkým od toho, aký typ dialýzy využíva, ale aj od toho, ako intenzívnu liečbu podstupuje.

Práca

Skĺbiť prácu a hodiny v dialyzačnom stredisku je len ťažko uskutočniteľné. Tráviť 4-6 hodín v dialyzačnom stredisku 3 x do týždňa spolu s cestou a následnou únavou po procedúre je veľmi ťažké zlúčiť s plným pracovným úväzkom. Práve domáca hemodialýza alebo peritoneálna dialýza môže tento cieľ urobiť dosiahnuteľnejším.

Domáca hemodialýza alebo peritoneálna dialýza dávajú pacientom lepšie možnosti, ako zvládať diagnózu a mať aj voľný čas. Nielenže pacientovi ušetrí čas, ktorý do dialyzačného strediska precestuje, ale pri peritoneálnej dialýze, ktorá prebieha v noci, zostáva jeho deň takmer nedotknutý.

Cestovanie

Aj pacient na dialýze môže stále cestovať. Organizácia je však o niečo náročnejšia. Je nevyhnutné zabezpečiť si miesto v dialyzačnom stredisku aj na mieste, kam pacient pricestoval.

Strava

Významný je aj vplyv potravín na zdravie. Diétne odporúčania sa menia v závislosti od stupňa zlyhania obličiek, ale aj metódy liečby. Pacienti na dialýze by mali dbať na adekvátnu výživu podľa odporúčaní dietológa. Vo všeobecnosti zväčša platí, že je dôležitý dostatočný príjem niektorých látok (napr. bielkovín), a naopak niektoré látky je nutné výrazne obmedziť (sodík, fosfor, draslík).

Smäd

Keď sa funkcia obličiek zhoršuje, obličky produkujú menej moču. Čím menej moču obličky produkujú, tým menej tekutín môže človek vypiť. Denné množstvo tekutín, ktoré je odporúčané prijímať, závisí teda na množstve vyprodukovaného moču.

So zhoršenou funkciou obličiek je už nutné príjem tekutín obmedziť, treba si teda zvykať na pocity smädu.

Pacienti na hemodialýze

Je dôležité obmedziť príjem tekutín medzi dialýzami. Pacienti musia pozorne sledovať, koľko tekutín vypijú a uvedomiť si, že aj potraviny obsahujú vodu. Najlepší spôsob, ako kontrolovať príjem tekutín, je pravidelne sa vážiť. Prírastok telesnej hmotnosti medzi dialýzami by mal byť iba 1-2 kg.

Pacienti užívajúci peritoneálnu dialýzu

Pri peritoneálnej dialýze, nie je bežne nutné obmedziť príjem tekutín v takej miere ako pri hemodialýze. Nastavením koncentrácie glukózy v dialyzačnom roztoku je možné regulovať denné vylučovanie vody. Potrebné je kontrolovať pravidelne výdaj moču a telesnú hmotnosť.

Rady a tipy, ako zmierniť smäd a zvládať svoj príjem tekutín:

● Cmúľanie tvrdých citrónových cukríkov

● Satie malých kociek ľadu

● Žuvanie žuvačiek bez cukru

● Obmedzenie slaného jedla a rýchleho občerstvenia

● Vyplachovanie úst vodou bez prehĺtania

● Obmedzenie soli

● Satie malého množstva mrazeného ovocia

TIP: Choroby, ktoré vám môžu zasiahnuť do bežného fungovania, je celý rad. U väčšiny z nich zohráva dôležitú úlohu strava. Viete ako sa stravovať pri celiakii?

Psychický stav

Dialyzovaní pacienti sami tvrdia, že psychicky najnáročnejšie na dialýze je závislosť na dialyzačnom centre, prístroji, personále a obmedzených možnostiach samostatne a nezávisle si plánovať život.

Dialyzovaný pacient je často odkázaný na finančnú pomoc svojich blízkych a svoj program musí nutne prispôsobovať dialýze. Dialýza tak ovplyvňuje život celej rodiny.

Pacient sa tak často cíti ako príťaž a pochybuje o svojej hodnote, môže dokonca upadnúť do depresie, čo spôsobí aj zhorší priebeh liečenia, pretože pacient stráca motiváciu spolupracovať.

Voľba dialýzy

Veľmi dôležitá je preto správna voľba metódy dialýzy, ktorá má významný vplyv na život pacientov aj jeho okolia. Správny výber môže uľahčiť pacientovi túto významnú životnú zmenu.

Pre pacientov, ktorí potrebujú v živote dostatok voľnosti, bude vhodnejšia domáca dialýza, ktorá im dopraje maximálnu možnú flexibilitu liečby. Pacienti, pre ktorých voľný čas nie je najdôležitejším faktorom, ale radšej sa spoľahnú na odbornú starostlivosť v dialyzačnom centre, budú preferovať klasickú hemodialýzu. Pacient sa musí rozhodnúť predovšetkým sám, ktorá možnosť je preňho najvhodnejšia.

Podpora okolia

Významným faktorom, ktorý pomôže pacientovi dialýzu lepšie zvládnuť, je podpora rodiny a blízkych priateľov. Okolie má výrazný vplyv na pacientovu psychiku a môže mu pomôcť sa s ochorením obličiek aj jeho následkami lepšie vyrovnať.

Ako môže ovplyvniť dialýza partnerský život?

Dialýza môže mať vplyv aj na partnerský život. Záujem o sexuálne aktivity môže s chronickým ochorením poklesnúť ako u žien, tak aj u mužov. Ďalšie problémy však môžu priniesť aj pocity nedostatočnosti alebo problémy s vyvrcholením.

Po fyzickej stránke by pacienti na hemodialýze so sexom problém mať nemali. Ten však môže nastať u pacientov s kanylou (katétrom) alebo u pacientov, ktorí sú peritoneálne dialyzovaní. Strach z poškodenia cievneho či brušného katétra môže ovplyvniť intímne chvíle s partnerom. Je možné ho však prelepiť alebo inak ochrániť.

Tip pre zamestnávateľov

Ako zamestnávateľ je dôležité byť informovaný o zdravotných problémoch svojich zamestnancov. Poznať aspoň základnú charakteristiku choroby a jej liečby vám môže pomôcť pochopiť potreby zamestnancov. Zároveň je to dôležité aj pre poskytnutie prvej pomoci v prípade ťažkostí a poučenia zdravotníkov vo firme.

Pristupujte k tejto situácii aktívne a skúste citlivo ponúknuť zamestnancom pomocnú ruku. Často stačí len ponúknuť deň voľna, keď vidíte, že sa pracovník necíti najlepšie alebo ho uistiť, že chápete jeho potreby a že nie je kedykoľvek problém z práce pacienta uvoľniť, napríklad kvôli návšteve lekára.


Natália Várošová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Pexels, Pexels