Práca, obchodné stretnutia a kožné problémy: Ako zmierniť a liečiť psoriázu

Svrbenie, zranená pokožka, zápaly. Ak vás trápi psoriáza, tak určite viete aké nepríjemné je žiť s ňou. Toto ochorenie dokáže potrápiť a obmedzovať nielen v každodennom živote, ale aj v tom pracovnom. Psoriáza síce život neohrozí, no môže ho výrazne ovplyvniť - nielen keď potrebuje človek reprezentovať firmu, riešiť konferencia či obchodné stretnutia. Čo spôsobuje konkrétne ochorenie psoriáza a ako ju liečiť?

Čo je psoriáza?

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie kože. Ide o nadmernú tvorbu kožných buniek. Psoriáza sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s genetickou predispozíciou na tento stav, to znamená že sa vyskytuje zväčša v rodinách, kde ju nejaký člen už má. Keďže je psoriáza chronické ochorenie, nie je možné ju úplne vyliečiť a natrvalo sa jej zbaviť, no je možné zmierniť jej príznaky.

Príčiny psoriázy

Psoriáza sa môže objaviť kedykoľvek. Okrem toho, že je dedičná, jej výskyt ovplyvňujú aj viaceré faktory:

● Stres a depresia

● Lieky

● Oblečenie

● Počasie a klíma

● Závažné choroby ako cukrovka, choroby srdca

● Mechanické poškodenie kože (tetovanie, poranenie a pod.)

● Chemické poškodenie kože (nesprávna kozmetika, agresívny prací prostriedok)

● Zlá životospráva

● Hormonálne zmeny

● Infekcie

Existuje niekoľko rôznych typov psoriázy: ložisková, guttátová, inverzná, pustulárna a erytrodermická.

Aké sú príznaky psoriázy

Príznaky psoriázy môžu byt' rôzne. Na pokožke, najmä v oblasti lakťov, kolien, brucha alebo na chrbte sa vytvárajú červené škvrny zhrubnutej kože, ktoré sú obsypané bielymi kožnými lupinami. Aj preto sa psoriáza označuje ako lupienka. Často sa vyskytuje aj vo vlasoch a môžete si ju zameniť s lupinami. No pri psoriáze postihnuté miesta na pokožke svrbia, bolia, môžu aj praskať a krvácať.

Liečba psoriázy

Bohužiaľ sa táto choroba nedá momentálne bežnou medicínou vyliečiť úplne. Liečba psoriázy spočíva v tlmení príznakov. Avšak pri správnej starostlivosti o pokožku môžete prejavy psoriázy udržať pod kontrolou.

Vo všeobecnosti sa liečba psoriázy rozdeľuje na 4 veľké skupiny liečebných postupov, ktoré sa uplatňujú v závislosti od stupňa postihnutia:

1. Topická (lokálna) liečba - Akútne prejavy sa dajú zvládnuť pomocou kortikoidov. Tieto prípravky by mal indikovať lekár, ako aj určiť dĺžku liečby. Krémy sa tak používajú priamo na kožu a aplikujú sa na postihnuté miesta).

2. Fototerapia - Na túto liečebnú metódu sa používa ultrafialové svetlo a prebieha pod dozorom lekára. Je dostupná v dermocentrách alebo nemocniciach. Terapiu svetlom môžete vykonávať aj v pohodlí domova pomocou špeciálnych prístrojov, ktoré sú, ale finančne náročné.

3. Perorálna systémová liečba sa využíva u pacientov, ktorí trpia ťažkou formou psoriázy. Indikujú lieky na predpis vo forme tabliet. Tieto však nesú so sebou isté opatrenia, preto si pred užívaním pozorne preštudujte príbalový leták.

4. Biologická liečba je liečba prípravkami s injekčnou aplikáciou pod kožu alebo infúznym roztokom a praktizuje sa najmä u pacientov so stredne ťažkou až ťažkou formu psoriázy. Má síce menej nežiaducich účinkov a interakcií, ale liečba je finančne nákladná.

Pri liečbe psoriázy sa sa v mnohých prípadoch osvedčila aj zmena životosprávy a životného štýlu:

● Kúpeľná terapia sa ukázala, ako účinná pri psoriáze. Voda z termálnych kúpeľov má upokojujúce a čistiace vlastnosti.

● Zmena stravy. Strava by mala obsahovať ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na vitamíny a antioxidanty.

● Doprajte si viac pobytu na slnku a kúpania sa v mori.

● Eliminujte stres a doprajte si dostatok relaxu.

● Používajte jemnú kozmetiku určenú na citlivú pokožku.

Rady na záver

● Udržiavajte vašu pokožku hydratovanú a vylúčte to, čo vám spôsobuje akékoľvek problémy kože (kozmetika, prášky, čistiace prostriedky atď.)

● Pokožku chráňte pred spálením od slnka pomocou prípravkov na opaľovanie.

● Pokožku si neškrabte a neolupujte šupiny násilím.

● Chráňte pokožku pred poranením a trením, a to voľným, vzdušným a pohodlným bavlneným oblečením.

● Dbajte na zdravý životný štýl a o celkovú duševnú pohodu.

● Vyhýbajte sa stresu, ktorý má v prípade psoriázy za následok výrazné zhoršenie príznakov.

● Pokožku chráňte pred chemikáliami.


Obrázky: Pixabay a Unsplash