Prečo a ako využiť ekologické čistiace prostriedky aj na vašom pracovisku

Udržateľné čistenie, ekologické čistenie, zelené čistenie... Akokoľvek ho nazvete, v posledných rokoch došlo k výraznému nárastu počtu spoločností, ktoré začali používať čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu. V tomto príspevku sa pozrieme na to, aké výhody vám prinesú ekologické čistiace prostriedky na vašom pracovisku.

Nárast použitia ekologických prostriedkov

Vzhľadom na toľko celosvetových obáv z klimatických zmien a negatívnych dopadov, ktoré má náš moderný spôsob života na životné prostredie, nie je prekvapujúce, že si podniky a firmy čoraz viac uvedomujú dôležitosť zmeny. Rôzne pracoviská, od firemných kancelárií cez lekárske praxe, gastronomické podniky až po priemyselné sklady alebo wellness, začali zavádzať do svojich čistiacich rutín šetriace produkty ako jedného zo spôsobov, ako znížiť uhlíkovú stopu.

Čistota je na pracovisku nevyhnutnosťou. V opačnom prípade to ohrozuje zdravie a pohodu zamestnancov a tým bráni v ich produktivite. Niet divu, že ekologické čistenie je stále obľúbenejšie.

Tip: Predovšetkým podnikanie v gastronómii má veľmi prísne hygienické pravidlá a je vždy je lepšie dať prednosť menej agresívnym prípravkom. Využitie majú aj vo wellness, kde dochádza k bezprostrednému často až intímnemu styku s pokožkou.

1. Pohodlie zamestnancov

Ak vlastníte firmu, jednou z vašich úloh je zaistiť pohodlie zamestnancov. Pretože ak sú dobre pracovné podmienky, môžu lepšie a efektívnejšie pracovať. Pohodlie zďaleka nie je len o estetike. Vystavenie niektorým komerčným čistiacim chemikáliám poškodzuje ľudské zdravie, pričom niektoré čistiace prostriedky môžu byt spojené s podráždením pokožky, alergickými reakciami a astmou. Čistiace prostriedky zanechávajú za sebou silné pachy, ktoré môžu byť pre zamestnancov nepríjemné a môžu tiež spôsobiť bolesti hlavy a závraty.

2. Menej chemikálií

Kedykoľvek sa na čistenie vášho pracoviska používajú chemikálie, napríklad po práci v kuchyni, chemikálie sa dostanú umývadla a toaletných kanalizácií a uvoľnia sa do životného prostredia. Tieto látky majú hrozný vplyv na našu vodu, vzduch, pôdu a zvieratá. Znečisťujúcim látkam v týchto chemických zlúčeninách trvá veľmi dlho, kým sa rozložia alebo sa v niektorých prípadoch nerozpadnú vôbec. Tieto znečistené vody, sú hrozbou pre organizmy, ktoré vo vode žijú.

Ekologické čistiace prostriedky, teda hrajú veľmi dôležitú úlohu pri znižovaní negatívnych účinkov, ktoré majú tradičné čistiace prostriedky na naše životné prostredie. Je to príležitosť nielen na zníženie uhlíkovej stopy, ale aj na podporu udržateľnosti našich vodných ciest.

Tip: Prečítajte si jednoduchý návod na to, ako vyčistiť rúru aj bez chémie.

3. Cenovo výhodné čistiace prostriedky

Ďalším aspektom používania udržateľných čistiacich prostriedkov vo vašej kancelárii je to, že sú oveľa dostupnejšie. Metódy ekologického čistenia sa však často odsúvajú, a to, preto, že existuje mylná predstava, že ekologické čistiace prostriedky sú drahé. Vedeli ste, že takéto čistiace prostriedky môžete vytvárať pomocou ingrediencií, ktoré už máte vo svojej domácnosti? Niektoré vynikajúce príklady sú ocot, sóda bikarbóna a citrón.

Vzhľadom na rastúci dopyt po ekologických produktoch, výrobcovia začali ponúkať cenovo dostupné ekologické čistiace prostriedky.

4. Lepšie pre ľudí, ktorí ich používajú

V správnej koncentrácii s vodou sú ekologické čistiace prostriedky rovnako účinné ako chemické čistiace prostriedky. Ľudia, ktorí sú v pravidelnom kontakte s chemikáliami, môžu mať problémy s pokožkou a iné zdravotné problémy. Vaše čistiace posily určite ocenia, keď nebudú vystavení takýmto chemikáliami. To im zlepší zdravie a vďaka tomu budú produktívnejší a efektívnejší pri svojej práci.

5. Vaši zamestnanci si to zaslúžia

Vaši zamestnanci si zaslúžia pracovať v ekologickom a udržateľnom prostredí. Ako už bolo spomenuté, ekologické čistiace prostriedky neobsahujú škodlivé chemikálie, ktoré ohrozujú zdravie a bezpečnosť zamestnancov, čím znižujete počet práceneschopných.

Ekologické čistiace prostriedky sú malou zmenou, ale zároveň aj účinnou vecou, ktorú môžete urobiť. Najdôležitejším výsledkom ekologického čistenia je však to, že prispievate k ochrane životného prostredia.

Prečo je ekologické čistenie bezpečnejšie a zdravšie?

Každý má prospech z používania ekologických čistiacich prostriedkov a služieb. Ekologické čistenie kancelárií je vo veľkom rozsahu lepšie pre životné prostredie, pretože neprispieva k uvoľňovaniu škodlivých chemikálií do vody, zeme a vzduchu. Pre upratovací personál je to lepšie, pretože svoju pokožku a pľúca nevystavuje chemikáliám, ktoré sú prítomné v toľkých bežných čistiacich prostriedkoch.

Rovnako ako aj pre ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, je čistenie šetrnými produktami prospešnejšie, pretože pomáhajú chrániť pracovníkov spoločnosti pred bežným vystavením dráždivým látkam, ako je chlór a amoniak, ktoré sa nachádzajú v mnohých komerčných čistiacich prostriedkoch. Mnohí z nás sa v kancelárii dennodenne dotýkajú a vdychujú stopy po škodlivých chemikáliách, bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Ekologické a udržateľné čistiace prostriedky vám môžu pomôcť mať zdravé a produktívne pracovisko. A, ako už bolo spomenuté, zdravé pracovisko je produktívne pracovisko.

To znamená, že ak prispejete k ochrane životného prostredia, môže vám to tiež pomôcť zvýšiť hospodársky výsledok vašej firmy. A tomu hovoríme win-win situácia.


Zdroj obrázka: Pixabay a Pixabay