Vlastniť služobné auto je niekedy veľkým privilégiom pre majiteľov, ale aj zamestnancov firmy. Do práce alebo ku klientovi nemusíte cestovať verejnou dopravou vlastným vozidlom a taktiež ho môžete využiť na služobné cesty. Firemné auto ponúka množstvo výhod.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa vlastniť firemné auto oplatí, nielen pre zamestnávateľa, ale aj zamestnancov.
Čo je služobné auto?
O firemnom aute je reč vtedy, keď:
● auto používa SZČO na výkon svojej podnikateľskej činnosti
● auto vlastní zamestnávateľ alebo ho obstaral formou prenájmu a zaradil ho do obchodného majetku
● alebo je auto prenajaté (operatívny prenájom)
Ako môže zamestnanec využívať firemné auto?
Zamestnanec môže služobné auto využívať dvoma spôsobmi. Vtedy, keď ho potrebuje na súkromné účely, vtedy je to však pre zamestnanca nepeňažný príjem a musí z neho zaplatiť odvody a daň.
Tip: Viete, ako si znížiť základ dane?
Druhou alternatívou je, že pracujúci má auto pridelené neprestajne a môže ho využívať nielen na pracovné účely, ale aj na súkromné. Aj v tomto prípade ide o nepeňažný príjem. Za nepeňažný príjem sa v niektorých prípadoch považujú aj pohonné hmoty na súkromné účely. Výhodou pre zamestnanca je fakt, že si nemusí kupovať vlastné auto.
Ale POZOR! Každý zamestnávateľ určuje vlastné podmienky na používanie firemného vozidla. Niektoré firmy napríklad zakazujú užívanie iných osôb, iné umožňujú auto užívať aj rodinným príslušníkom, niekedy tiež musia dosiahnuť určený vek alebo je podmienkou, aby zamestnanec bol v aute prítomný.
Výhody kúpy auta na firmu
Kúpiť auto na firemné účely a jeho zaradenie do obchodného majetku firmy je výhodné nielen pre platcov, ale aj neplatcov DPH. Okrem toho si platcovia môžu určitú čiastku z ceny auta odpočítať a žiadať späť od štátu v DPH priznaní. Taktiež je možné uplatniť množstvo daňových výdavkov, na zníženie základu dane. Medzi tieto daňové výdavky patrí:
● kúpna cena
● pohonné hmoty
● poistky
● daň z motorových vozidiel
● oprava a servis auta
● parkovné a iné (pneumatiky, diaľničná známka, STK a podobne)
Okrem toho si medzi daňové výdavky môžete zaradiť aj povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie.
Tip: Vedeli ste, že kúpa veterána môže byť zaujímavá investícia?
Možnosti financovania firemného auta
SZČO si môže auto do podnikania zaobstarať nasledovnými spôsobmi:
● kúpou (z vlastných prostriedkov alebo prostredníctvom úveru)
● finančným lízingom
● operatívnym lízingom
● prenájmom priamo u výrobcu
To, ktorú formu zaobstarania auta do podnikania zvolíte, je na vás. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody.
Daň z motorových vozidiel
Nezabúdajte, že používanie auta v podnikaní znamená povinnosť platiť daň z motorových vozidiel. Každý živnostník, ktorý využíva auto na podnikanie, či inú samostatnú zárobkovú činnosť a bez ohľadu na to či ho má alebo nemá zaradené v obchodnom majetku, je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel. Podať daňové priznanie a zaplatiť daň za daný rok je potrebné vždy do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.
Ktorým autom na služobnú cestu?
Plánujete služobnú cestu, no neviete či ísť súkromným alebo firemným autom? Ak vaša firma má k dispozícii auto, ktoré môžete aj na tieto účely využiť, určite neváhajte a využite túto výhodu.
Inšpirácia: Zlepšite vzhľad vášho firemného auta s pomocou kvalitných hliníkových diskov, s ktorými bude vozidlo vyzerať lepšie a reprezentatívnejšie.
Platenie povinného zmluvného poistenia, náklady na pohonné hmoty či pravidelné návštevy servisu - vlastniť auto určite nie je lacná záležitosť. Výhodou firemného auta je to, že ho mozete často využívať aj na súkromné účely, ak sa s vašim nadriadeným a zamestnancom dohodnete. Koľko budete platiť za kilometer jazdy určí zamestnávateľ, avšak spravidla je to podstatne menej, než keby ste používali súkromné auto.
Tip: Viete ako sa pripraviť na dlhé cesty autom?
Aké auto je na pracovné cesty ideálne?
V prípade pracovnej cesty a návštevy klienta zvoľte auto, ktoré bude reprezentovať vás, ale aj firmu. Ak máte možnosť vybrať si, zvoľte auto strednej a nižšej strednej triedy. Medzi tie najobľúbenejšie patria Volkswagen alebo Škoda, z vyššej triedy sú to Mercedes, BMW alebo Audi.
Auto na služobné cesty by malo byť predovšetkým spoľahlivé a v poriadku, aby ste nemuseli platiť za opravy. Posledné čo na služobných cestách chcete sú nepríjemnosti s autom, či nehody. Dobré je tiež vedieť, čo signalizujú jednotlivé kontrolky v aute a ako sa zachovať pri ich rozsvietení. Nové múdre autá už majú pravdepodobne viac upozornení ako tie, na ktoré ste možno boli zvyknutí zo starých áut.
Čo by vám v aute určite nemalo chýbať?
V prvom rade je dôležité mať PZP, ktoré je potrebné vybaviť už pri kúpe auta. Ďalšou dôležitou súčasťou vybavenia auta je povinná výbava pre auto. Do povinného vybavenia patrí lekárnička, ochranné prvky, reflexná vesta, výstražný trojuholník, sada na výmenu pneumatiky, náhradná pneumatika, zdvihák, kľúč na kolesá, náhradné poistky a žiarovky.
Tip: Viete ako na výmenu kolesa alebo prečo zvážiť kvalitné asistenčné služby?
Čo sa vám ešte zíde?
● Čelovka
● Základné náradie
● Štartovacie káble
● Rukavice
● Handrička na umytie
● Kanyster s benzínom alebo naftou
● Deka
● Náhradné oblečenie
● Baterka
Tip: Ak cestujete aj s deťmi myslite na výber vhodnej autosedačky.
Tip na záver
Ešte predtým, než sa rozhodnete či si kúpite súkromné auto, alebo si zadovážite auto na firmu, opytajte sa sa a zodpovedajte si nasledovné otázky:
● Budem auto využívať iba na podnikanie alebo ho využijem viac súkromne?
● Zaobstarám si auto na úver, lízing, operatívny prenájom alebo iným spôsobom?
● Chcem kúpiť nové alebo ojazdené auto?
● Chcem kúpiť auto zo zahraničia?
● Aká by mala byť kúpna cena auta?
● Aké by malo mať auto technické parametre?
● Aké ďalšie náklady ma čakajú pri kúpe auta (registračný poplatok na polícii, úroky z úveru atď.)?
Dominika Blchová
Obrázky: Unsplash, Pexels a Pixabay