Prerábate nevyužitú izbu na pracovňu? Čo všetko potrebujete premyslieť, naplánovať a kúpiť?

Deti rastú kozmickou rýchlosťou a jedného dňa príde deň, keď si poviete, že pôvodný účel detskej izby sa stratil a bolo by dobré ju využiť inak. Avšak, takú prerábku je potrebné dôkladne premyslieť, aby bol výsledok uspokojivý, izba a budúca pracovňa nielen pekná, ale aj zorganizovaná a funkčne usporiadaná.

Vyhoďte alebo predajte zbytočnosti

Prvým krokom k úspešnej prestavbe izby je vypratanie starého nábytku. K tomu budete určite potrebovať nejaké náradie na demontovanie. Pokiaľ nepatríte ku domácim majstrom a nič moc doma nemáte, v dnešnej modernej dobe si ho na plánovanú prerábku jednoducho požičiate napríklad na MadMat.sk a potom ho pohodlne vrátite.

Koberec či podlaha

Dôležitým bodom je premyslieť si, čo do tejto svojej malej pracovne chcete dať na zem. Zvolíte podlahu, koberec alebo podlahu, na ktorú dáte malý koberček? Pokiaľ boli deti malé, voľba bola jasná. Koberec je vhodný pre deti práve preto, že sa radi na zemi hrajú a váľajú.

V pracovni však už pokojne môžete premýšľať i o plávajúcej podlahe či parketách, prípadne linoleu, i keď koberec stále predstavuje najteplejšie riešenie a v chladnej zime sa postará o správnu atmosféru a príjemnejšiu prácu tiež.

Rozmiestnenie stolíkov

Stolíky by mali byť umiestnené tak, aby na ne počas dňa dopadalo denné svetlo. Nielenže tak ušetríte za zbytočné míňanie elektrickej energie na svietenie, ale vonkajšie svetlo je pre zrak rozhodne najlepšie. Rozhodnúť sa treba, či zvolíte stolíky samostatné alebo spojené, či budú mať vstavané šuplíky alebo budú skladateľné. Myslite na to, že počas práce sa rýchlo zaplnia, preto by mali byť aj dostatočne veľké.

Poličky a skrinky

Pravdou je, že poličiek a skriniek nie je nikdy dosť a v domácej pracovni to platí dvojnásobne. Keby sa vám podarilo na celú jednu stenu naukladať skrinky, i tak by sa časom zapratali. Nezabúdajte, že tak ako iný nábytok, i skrinky vám môžu prísť domov rozložené a budete ich musieť poskladať. Pre taký prípad je vhodné mať doma aspoň vŕtačku, uťahovačku a priemyselný vysávač.

Pri výbere poličiek sa zamerajte na to, aby boli v dostatočnej dĺžke a kvalite, nechcete predsa, aby vám niečo spadlo na hlavu.

Skriňa a úložné priestory

Pri voľbe skrine alebo doplnkových boxov si musíte premyslieť, koľko potrebujete miesta na oblečenie, koľko na knihy či pracovné pomôcky, prípadne či potrebujete do miestnosti napratať aj iné dôležité kancelárske vybavenie. Je síce pekné mať všetko pohromade v jednej miestnosti, ale ani prepchatý priestor nepôsobí dobre a na úschovu búnd či kabátov môže pokojne poslúžiť i roldor na chodbe.

Tak čo poviete? Máte už všetko poriadne premyslené? Kedy sa dáte do práce?