Prevážate často deti? Vyznáte sa v používaní autosedačiek?

Vedeli ste o tom, že väčšina detských sedačiek a podsedákov je nainštalovaných nesprávne? Zle nainštalovaná sedačka môže spôsobiť ľahkú zraniteľnosť dieťaťa. Správna autosedačka je jednou z najdôležitejších vecí pri preprave detí v aute.

Viete, na čo si dať pozor pri výbere autosedačky? Ktorá je vhodná pre vaše dieťa a ako si vybrať správne?

Rozdelenie sedačiek podľa skupín

Autosedačky sa vo všeobecnosti delia na 5 základných skupín: 0, 0+, I, II, III. V obchodoch však nájdete aj autosedačky, ktoré svojím určením spájajú viac váhových skupín naraz, hovorí sa im rastúce autosedačky (podskupiny). Sú regulovateľné a výškovo nastaviteľné a veľmi obľúbené, pretože vám poslúžia dlhšiu dobu a tým sú zároveň cenovo výhodnejšie.

Pri kúpe si môžete všimnúť, že autosedačky spadajú do rôznych očíslovaných skupín. To znamená, že sedačky sú navrhnuté tak, aby zodpovedali výške a váhe dieťa. Pri výbere autosedačky myslite na to, že dôležitým kritériom teda nie je vek, ale váha a výška dieťaťa. Na tabuľkách býva uvedené, do akej váhy ich dieťa môže využívať a pre aké vekové rozmedzie je autosedačka vhodná.

Základné kategórie autosedačiek podľa váhy dieťaťa:

● Skupina 0: 0 – 10 kg, od narodenia do 1 roku

● Skupina 0+: 0 – 13 kg, od narodenia do 12 – 18 mesiacov

● Skupina I: 9 – 18 kg, od 9 mesiacov do 4 rokov

● Skupina II: 15 – 25 kg, od 3 rokov do 7 rokov

● Skupina III (podsedáky): 22 – 36 kg, 6 až 12 rokov (alebo do výšky 150 cm)

Kategórie rastúcich autosedačiek:

● Kombinácia skupín 0, 0+: 0 – 13 kg, od narodenia do 2 rokov

● Kombinácia skupín 0, 0+, I: 0 – 18 kg, od narodenia do 4 rokov

● Kombinácia skupín 0, 0+, I, II: 0 – 25 kg, od narodenia do 7 rokov

● Kombinácia skupín 0, 0+, I, II, III: 0 – 36 kg, od narodenia do 11 rokov

● Kombinácia skupín I, II: 9 – 25 kg, od 9 mesiacov do 7 rokov

● Kombinácia skupín I, II, III: 9 – 36 kg, od 9 mesiacov do 12 rokov

● Kombinácia skupín II, III: 15 – 36 kg, od 3 rokov do 12 rokov

Tip: Vyznáte sa v autosedačkách Cybex?

Vajíčko

Ide o typ autosedačky špeciálne pre najmenších, ktorí ešte nevedia sami sedieť. Prepravujú sa v nich bábätká, môžu byť umiestnené kdekoľvek v aute, ale musia byť pripútané bezpečnostným pásom podľa návodu výrobcu. Ako najbezpečnejšie miesto pre vajíčko sa odporúča miesto spolujazdca, v takom prípade však musí byť vypnutý airbag.

Autosedačky 0 – 36 kg

Tieto autosedačky pokrývajú všetky skupiny detských sedačiek, od narodenia až do 12 rokov alebo do výšky 150 cm. Prevažne majú nastaviteľné novorodenecké vložky, čo umožňuje aj prepravu novorodenca. Väčšina týchto sedačiek je vybavená systémom ISOFIX a päťbodovým bezpečnostným pásom. Ďalšou výhodou je nastaviteľná výška sedadla a polohovateľnosť až do úplného ľahu.

Pri univerzálnych sedačkách však treba zdôrazniť, že nemusia byt' vhodné pre novorodencov s nízkou pôrodnou váhou alebo deti s rastovými odchýlkami. Ďalšou nevýhodou je aj to, že pri dlhodobom používaní sa môžu rýchlo opotrebovať a tým sa ich bezpečnosť výrazne zníži.

Podsedáky

Podsedáky slúžia na to, aby sa dieťa dostalo do požadovanej výšky pre bezpečné zaistenie bezpečnostnými pásmi pre dospelých. Sú vhodné pre staršie deti do váhy 36 kilogramov a do výšky 150 cm. Odkedy môžu deti na podsedáku sedieť určuje výrobca, nie zákon.

Podsedáky pre deti nájdete už od 15 kg. I keď sú podsedáky lacnejšie a lepšie sa s nimi manipuluje, neposkytujú takú ochranu a bezpečnosť ako autosedačky. Odporúčame vám používať autosedačky čo najdlhšie.

Tip: Pri cestovaní s deťmi nezabudnite na povinnú výbavu auta, a to predovšetkým na reflexné vesty pre všetkých členov posádky vrátane detí.

Bezpečnosť

Čo je Isofix?

Isofix je spôsob, akým sa pripevňuje autosedačka do auta. So systémom Isofix autosedačku pricvaknete k istiacim bodom auta a nehrozí, že by ste ju ukotvili zle. Ukotvenie takýmto spôsobom je jednoduchšie, stabilnejšie a hlavne bezpečnejšie.

V prípade pútania bezpečnostným pásom hrozí riziko, že autosedačku neupevníte správne a bezpečne, čo môže mať fatálne následky. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť použitie ISOFIXu na správne zaistenie autosedačky. Systém Isofix je možné použiť takmer vo všetkých nových autách, vždy si však pred kúpou zistite, či to bude možné aj vo vašom aute.

Tip: Prehľad autosedačiek od 0 do 36 kg aj s Isofixom.

Niektoré modely a značky môžu obsahovať škodlivé chemické látky. Tie sa môžu vyskytovať na poťahoch, držiakoch alebo popruhoch. Pred kúpou si určite veľmi podrobne skontrolujte a preštudujte všetky parametre autosedačky.

Normy a certifikácie

Bezpečne autosedačky by mali spĺňať určite normy a mať príslušné certifikáty. Bezpečné sú autosedačky spĺňajúce bezpečnostný štandard ECE R44/04. Od roku 2013 je v platnosti aj smernica ECE R129, ktorej podliehajú autosedačky s označením i-Size. Autosedačky s certifikáciou i-Size musia byť vyrobené tak, aby boli vhodné pre deti do 15 mesiacov v protismere jazdy.

Každá detská autosedačka musí mať nálepku alebo nášivku v tvare obdĺžnika so zreteľným nápisom ECE 44. Bez certifikačnej známky sa autosedačka nesmie predávať a už vôbec nie používať.

Tip: Pri výbere autosedačky taktiež zohľadnite výsledky rôznych testov ako napríklad ADAC alebo dTest.

Ochrana formou poistenia

Bohužiaľ niekedy ani najdokonalejšia autosedačka nedokáže zabrániť dopravnej nehode. V takýchto prípadoch je vhodné zvážiť nielen poistenie vášho auta, ale aj správne poistiť vaše deti. Vhodné je najmä havarijné poistenie, ale aj úrazové poistenie osôb v aute.

Ako upevniť autosedačku?

Rozhodujúce je správne nasadenie autosedačiek a podsedákov. Všetky autosedačky by mali mať jasný návod na bezpečnú montáž a používanie.

Dieťa je v autosedačke zabezpečené upínaním bezpečnostných pásov. Bezpečné autosedačky majú buď trojbodové alebo päťbodove upínanie.

● Trojbodový pás je uchytenie do tvaru Y a býva najčastejšie v autosedačkách typu vajíčko.

● Päťbodový pás drží ramená dieťaťa dvoma kotviacimi bodmi. Týmto spôsobom sa odporúča pripútavať deti už v autosedačkách od skupiny I, teda od 9 – 18 kg.

Sedadlo by malo byť pripevnené, čo najtesnejšie a nemalo by dochádzať k pohybu dopredu alebo do strán. Taktiez sa uistite sa, že integrovaný popruh je nastavený správne, prilieha k hrudníku dieťaťa, no príliš ho netlačí.

Pohodlie dieťaťa

Čo si máte všímať, aby dieťa v aute sedelo bezpečne a zároveň pohodlne?

● Je sedačka nastavená správne? Nie je v nej dieťa príliš stiesnené alebo naopak?

● Neprekážajú dieťaťu pásy a netlačí ho zámok bezpečnostného pásu?

● Poťah autosedačky by mal byť príjemný na dotyk a nemal by pokožku dieťaťa dráždiť.

● Vyhovuje dieťaťu opierka hlavičky?

● Má dostatok priestoru a miesta na nožičky?

● Pásy by nemali viesť dieťaťu cez krk, inak hrozí nebezpečenstvo udusenia.

Výbava a príslušenstvo autosedačky

K autosedačke je možné zakúpiť si rôznu výbavu a praktické vychytávky ako napríklad:

● Poťah na autosedačku

● Ochranu proti bočnému nárazu

● Nastaviteľnú opierku hlavy

● Opierku na ruky

● Nastaviteľnú polohu opierok

● Nastaviteľný bezpečnostný pás

● Držiak na nápoje

● Opierky na ruky

● Striešky a clony

● Zámok bezpečnostných pásov pre autosedačky

● Fusaky a deky

Doplnky do auta

Pre lepšiu bezpečnosť je potrebné vaše auto dostatočne pripraviť. Zvážiť môžete kúpu nasledujúcich doplnkov a výbavy do auta:

● Hračky do auta. Deti sa môžu počas dlhej jazdy rýchlo začať nudiť, preto sa uistite, že majú po ruke niečo, čo ich zabaví.

● Slnečná clona. Prísavky na okná zaistia ochranu pred priamym slnečným žiarením a UV žiarením.

● Extra spätné zrkadlo, ktoré vám pomôže dávať pozor na vaše dieťa pri cestovaní.

● Chránič autosedačky, ktorý sa dá namontovať pod autosedačku na ochranu čalúnenia auta, poliatím a omrvinkami.

● Organizér do auta na odkladanie kníh, hračiek, nápojov a občerstvenia.

● Adaptéry na autosedačky, ktoré vám pomôžu namontovať detskú autosedačku. Niektoré môžu byť špecifické pre značku autosedačky a auta, preto si pred kúpou skontrolujte kompatibilitu.

13 tipov pre bezpečnú prepravu detí v aute

1. Pri výbere detskej autosedačky by nemala hlavnú úlohu hrať iba jej cena, dôležitá je v prvom rade bezpečnosť. I keď kvalitné autosedačky nie sú lacnou záležitosťou, určite sa do nich oplatí investovať. Ide predsa o zdravie a bezpečnosť vášho potomka.

2. Žiadnu cestu nenachajte na náhodu. Vždy si nájdite čas a správne vaše dieťa do autosedačky pripútajte.

3. V žiadnom prípade by sa autosedačka nemala používať na sedadle spolujazdca, ak je aktívny airbag.

4. Správna montáž autosedačiek a podložiek je dôležitá, aby boli v prípade nehody čo najefektívnejšie. Nie všetky autosedačky sa hodia do všetkých áut, a preto je dôležité skontrolovať kompatibilitu autosedačky s autom, do ktorého plánujete sedačku namontovať.

5. Aby ste dosiahli bezpečné a správne upevnenie, vždy si prečítajte návod na použitie, ktorý je dodávaný s autosedačkou. Návod si odložte pre budúce použitie.

Prečítajte si: Ako naučiť deti bezpečnosti v cestnej premávke.

6. Používajte detskú sedačku zodpovedajúcu hmotnosti a vývoju vášho dieťaťa.

7. Pravidelne kontrolujte sedadlo, aby ste sa uistili, že je bezpečné, ako aj opotrebovanie praciek a sedadla.

8. Nenechávajte ostré predmety voľne v aute, pretože v prípade nehody môžu spôsobiť zranenie.

9. Ani na chvíľu nenechajte dieťa samé v aute.

10. Nešoférujte bez pozornosti a zbavte sa zlozvyku používať mobilný telefón počas jazdy.

11. Aj keď je ľahké nechať sa zlákať lacnejšou verziou autosedačky z bazáru, takéto autosedačky môžu byť poškodené a obsahovať skryté nedostatky. Odporúčame vám zakúpiť si radšej úplne novú autosedačku.

12. Najbezpečnejšie miesto, kde môže dieťa cestovať v aute, je pravdepodobne na zadnom sedadle v strede, pretože tak bude najďalej od akéhokoľvek nárazu.

13. Overte si, či má autosedačka všetky potrebné certifikáty.

Kedy je možné prepravovať dieťa bez autosedačky

Povinnosť detskej sedačky stanovená zákonom, existujú však výnimky, kedy môžete prepravovať dieťa v aute aj bez autosedačky. A to v nasledujúcich prípadoch:

● Ak zdravotný stav dieťaťa neumožňuje použitie autosedačky.

● Pri preprave dieťaťa vozidlom taxislužby nie je povinnosť detskej autosedačky, dieťa však musí byť staršie ako tri roky, nesmie sedieť na prednom sedadle a musí byť pripútané bezpečnostným pásom.

● Ak dieťa prepravujú hasiči, polícia alebo záchranná služba.

Bezpečnosť vášho dieťaťa by pre vás ako rodičov, mala byť prvoradá. Nikdy totiž neviete, kedy na ceste môže dôjsť k nehode. Výber vhodnej sedačky do auta je preto rozhodujúci a určite by ste ju nemali podceňovať. Dbajte na bezpečnosť a zdravie vás, ale aj vašich potomkov a rešpektujte povinnosť detskej sedačky alebo podsedáka.


Dominika Blchová

Obrázky: Unsplash, Pexels, Pexels, Unsplash a Pexels