Príbehy úspešných podnikateľov: Zelený dekel

Začíname napĺňať ďalší sľub, ktorý sme Vám na začiatku našej činnosti dali. Dobrý príbeh vie niekedy nahradiť aj celú učebnicu. Preto sú pre nás príbehy úspešných podnikateľov také dôležité. Nesú totiž silné odkazy. Tento od šéfa firmy zaoberajúcej sa interiérovým dizajnom, je nielen o vášni k tomu, čo robíte, ale hlavne o tom, aké dôležité sú detaily a aké dôležité je plniť a prekračovať predstavy Vašich zákazníkov.

Zelený dekel je fenomén. Označuje problém, ktorý možno všetci poznáme, ale ťažko ho dokážeme pomenovať. Poviem Vám skutočný a pre mňa veľmi poučný príbeh. Možno sa v ňom mnohí z Vás aj tak trochu spoznajú.

Nie je to môj príbeh. Počul som ho v jednom klube, v ktorom si majitelia firiem rozprávali svoje zážitky so zákazníkmi. Pán, ktorý rozprával tento príbeh je vodár. Dostal zákazku postaviť na jednej záhradke vodnú šachtu. Mala všetko, čo má mať – bola pekne vybetónovaná, zaizolovaná, mala najmodernejšie technológie atď. Vodári určite vedia, čo všetko k takej šachte patrí. Jednoducho, bola skvelá. Stačilo už len nasťahovať sa do nej...:)

S veľkou pýchou a hrdosťou ukázal vodár výsledok svojej práce klientovi, čakajúc patričnú pochvalu a finančnú odmenu. Ale dotyčný zákazník akosi ohŕňal nosom. Napojenie vody bolo príliš nízko. Vodár ho opravil. Izolácia tiež nebola podľa jeho predstáv. Vodár teda opravil izoláciu. Aj batériu by vraj chcel inú, tak ju vodár vymenil. Výhovorky a výhovorky donekonečna. Až po dlhej dobe klient priznal, že v podstate by bolo všetko OK aj predtým, len farba poklopu bola hnedá a on si vždy predstavoval, že idálna vodná šachta by mala mať zelený dekel. Na šľaktrafenie! Poklop sa teda vymenil za zelený a klient bol extrémne spokojný.

Je to banalita, alebo si možno myslíte, že je to čisté sekírovanie. Verte tomu, že nie je. Síce mám technické vzdelanie a profesia dizajnéra vyžaduje väčšinou logické myslenie, často alternatívne alebo nelineárne riešenie problémov, ale pracujeme aj s emóciami. Keď predstavujem klientovi hotový projekt, alebo odovzdávam finálny interiér, logika a rozum idú bokom a k slovu sa dostanú pocity. Stačí zmeniť odtieň steny a zrazu sa z „neodovzdateľného“ projektu stane najlepší projekt pod slnkom. Jedna vymenená lampa a z minimalistického interiéru sa stane pohodlný domov. Zmeníte farbu závesu a nudná obývačka sa zmení na „cool“ retro.

Podobných príkladov je obrovské množstvo. Nemusíte byť architektom ani dizajnérom, môžete mať hocijakú profesiu. Ak pracujete s ľuďmi, určite by ste dokázali tento príbeh doplniť o vlastné skúsenosti.

Bagatelizovať dôležitosť „zeleného dekla“ by bola obrovská chyba. Moji noví kolegovia často nechápu, prečo ich sekírujem takými drobnosťami ako: záclonu potiahni na vizualizácii až po zem, nakresli podlahovú lištu, zväčši koberec o 20%, vyhoď tú vázu zo stola a daj namiesto nej ikebanu.. Sú to nepodstatné veci pre dizajnéra, ktorý vytvoril super nábytok a krásny priestor. Ale zákazník dá možno kvôli takýmto, takmer nedefinovateľným drobnostiam prerábať komplet interiér (niekedy aj 2-3krát).

Dnes som jednému nášmu zákazníkovi (inak celkom fajn chlapíkovi) predstavil projekt interiéru. S výsledkom bol celkom spokojný. V podstate sa mu všetko páčilo, ale na tej obývačke je vraj niečo, čo nedokáže opísať. Niečo mu tam chýba/vadí. Zelený dekel – klasický príklad. Takže teraz nám zostáva „len“ ho vystopovať...

Možno si veľa z Vás často búcha po hlave a hovoríte si: „Toľko času som venoval prerábkam alebo vypracovaniu cenových ponúk zbytočne. Koľkokrát bolo všetko nádejné a chýbal už len ten posledný krok. Projekt sa nezrealizoval alebo bol „neodovzdateľný“ a do dnešného dňa nechápem prečo. Kde sa stala chyba?“

Kým sa pustite do kompletnej prerábky projektu, hľadajte najskôr tie „muchy“, tie zdanlivo maličké technické alebo emocionálne nedostatky alias zelený dekel. Možno Vám to ušetrí množstvo zbytočne vynaloženej energie a času.

 

Ing. Krisztián Hruskó, PhD.
Dizajnér a šéf spoločnosti Neopolis Zvolen


Obrázok: Dizajn (interiér, nie kontajner): Ing.Viera Dorčáková, vizu Ing.Miroslav Kušnír.