Prenajímate nehnuteľnosť? Od januára 2013 už nie je možné aplikovať si 40% paušálne výdavky pri prenájme nehnuteľností. Ide len o jednu zo zmien, ktorá sa dotkne prenajímateľov nehnuteľností. Spoločnosť Accace, ktorá sa venuje predovšetkým daňovému poradenstvu a vedeniu účtovníctva, priniesla prehľad najdôležitejších povinností pre prenajímateľov nehnuteľností, platných od nového roka.
Od nového roka je možné uplatnenie daňových výdavkov len vo forme preukázateľných výdavkov, a to na základe vedeného účtovníctva alebo daňovej evidencie. Táto zmena sa dotkne hlavne daňovníkov prenajímajúcich pozemky, ktoré neboli odpisovateľným majetkom a výška 40% paušálnych výdavkov u nich výrazne presahovala preukázateľné výdavky, vynakladané v súvislosti s týmto príjmom.
Táto zmena sa však bude týkať aj prenajímateľov ostatných daňovo odpisovaných nehnuteľností, ktoré neboli zaradené v obchodnom majetku a neboli daňovo odpisované. Ak si prenajímatelia svoje výdavky do konca roka 2012 uplatňovali vo forme paušálnych výdavkov, ich príjmy boli oslobodené od dane.
Na rozdiel od budov a ich častí nie je možné uplatniť si daňové odpisy na pozemky, pretože sú majetkom vylúčeným z odpisovania. Podľa Zákona o miestnych daniach je navyše možné ako daňovníkov k dani z pozemkov považovať aj nájomcov pozemkov, ak ich nájomný vzťah je dlhší ako 5 rokov a sú zapisaní v katastri nehnuteľností, nie prenajímateľov.
Ktoré daňové výdavky si prenajímateľ môže uplatňovať?
Možnosti uplatňovania daňových výdavkov sa pri ich preukazovaní v skutočnej výške nezmenili. Za daňové výdavky pri prenájme nehnuteľnosti možno považovať daňové odpisy budovy, úroky z hypotekárnych úverov na obstaranie nehnuteľností, daň z nehnuteľností, ich opravy a rôzne výdavky – na plyn, energiu a vodu.
Ako predmet činnosti SZČO už pridanie prenájmu nestačí
Prenájom už nemožno považovať za nový predmet podnikania. Zo strany fyzickej osoby ho nemôžeme považovať za príjem zo živnosti, pokiaľ sa popri prenájme neposkytujú aj iné, ako základné služby spojené s prenájmom. Ak fyzická osoba nehnuteľnosť iba prenajíma a skutočne neposkytuje žiadne ďalšie doplnkové služby, nie je možné daný príjem považovať za príjem zo živnosti, s možnosťou uplatnenia paušálnych výdavkov s limitom 420€ za každý mesiac činnosti.
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti nepodlieha odvodom
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti sa v súlade s aktuálnym znením Zákona o zdravotnom poistení a Zákona o sociálnom poistení, nepovažuje za zárobkovú činnosť, ktorá by podliehala odvodom na zdravotné a sociálne poistenie.
Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace, je vedúcim daňového, pracovnoprávneho a korporátneho poradenstva v spoločnosti Accace. Špecializuje sa na medzinárodné daňové poradenstvo a plánovanie, due diligence a transakčné poradenstvo. Peter je daňovým poradcom eTrend a autorom množstva odborných článkov a seminárov.