Psychická stabilita ako kľúč k úspechu v podnikaní

Váš duševný stav môže ovplyvniť všetky oblasti vášho života. Má tiež priamy a trvalý vplyv na vaše povolanie a celkové šťastie. Udržanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom je preto nevyhnutné. Žiaľ, nie vždy je to ľahké.

Každý z nás môže podniknúť kroky na zlepšenie duševného zdravia a vybudovať si schopnosť vyrovnať sa s úzkosťou, depresiou či nízkym sebavedomím. Starostlivosť o seba je zručnosť, ktorú je potrebné precvičovať.

Nasledujúce tipy by vám mali pomôcť zlepšiť si vaše duševné zdravie a nájsť životný balans.

1. Hovorte o vašich pocitoch

Rozprávanie o svojich pocitoch vám môže pomôcť vyrovnať sa s obdobiami, keď sa cítite nesvoji. Nie je to znakom slabosti,práve naopak, je to súčasť starostlivosti o vás. Nájdite si niekoho, s kým sa cítite dobre a kto vám bude oporou. Ak si myslite, že nemôžete hovoriť o svojich pocitoch v práci či s vašimi blízkymi, vyhľadajte poradne pre harmonizovanie a vyrovnanosť, kde by ste mohli prediskutovať to, čo vás trápi.

2. Buďte aktívni

Pravidelné cvičenie môže zvýšiť vaše sebavedomie a môže vám pomôcť sústrediť sa, spať, vyzerať a cítiť sa lepšie. Ak pracujete v kancelárii, môže to byť obrovský rozdiel ísť von na prechádzku alebo na obed, alebo si zacvičiť, aby ste si uľahčili deň a vytvorili priestor medzi pracovným a osobným časom. Cvičiť neznamená len športovať alebo chodiť do posilňovne. Stačí už aj 30 minútová prechádzka, aby ste sa cítili lepšie poprípade spracovali negatívne emócie.

3. Stanovte si priority

Najlepším riešením pre ľudí v podnikaní je však stanoviť si každodenné priority. Ak máte veľa práce a úloh, ktoré musíte splniť za jeden deň, nie sú všetky musia byt' naliehavé a dôležité. Nastavte si priority a riaďte sa nimi. Dokončením každej úlohy získate určitú mieru spokojnosti a pripraví vás na ďalšiu prácu na vašom zozname priorít.

4. Udržujte si zdravé vzťahy

Osamelosť vo vás vyvoláva pocit izolovanosti, samoty a depresie. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať duševnú stabilitu, je mať zdravé vzťahy nielen v súkromnom živote, ale aj v pracovnom.Pestujte si dobre vzťahy s vašimi kolegami alebo nadriadenými.

Tip: Minimalizujte toxické vzťahy, ktoré vás oberajú o čas a energiu, ktorú môžete využiť na iné aktivity.

5. Jedzte zdravšie

To, čo jeme, môže ovplyvniť to, ako sa cítime. Strava, ktorá je dobrá pre vaše fyzické zdravie, je prospešná aj pre vaše duševné zdravie. Jedzte pravidelne a nezabúdajte ani na pitný režim. Skúste obmedziť kofeín a cukor. Zaistite, aby ste mali aj v práci vždy dostatok ovocia/zeleniny a občerstvenia, ako sú oriešky, ktoré poskytujú živiny.

6. Dajte si pauzu

Zmena prostredia alebo zmena tempa prospieva vášmu duševnému zdraviu. Niekoľko minút môže stačiť na to, aby ste sa zbavili stresu. Doprajte si ten čas. Choďte sa prejsť alebo si niečo prečítajte.

7. Robte niečo, v čom ste dobrí

Čo radi robíte? V ktorých aktivitách prekvitáte? Užívanie si môže pomôcť poraziť stres, zvýšiť vaše sebavedomie a prísť na nové myšlienky. Sústredenie sa na váš koníček vám môže pomôcť na chvíľu zabudnúť na starosti a zmeniť vám náladu.

Tip: Ak sa radi vzdelávate aj vo vašom voľnom čase, vyskúšajte rôzne digitálne kurzy či elearning.

8. Doprajte si dostatok spánku

Ľudia, ktorí podnikajú prechádzajú každý deň hektickým rozvrhom, čo môže ovplyvniť ich spánkový režim. Nedostatok spánku je jedným z dôvodov, prečo sú ľudia mentálne menej stabilní. Verte, že 4-5 hodín spánku na oddych nestačí. Najideálnejšie by bolo 7 až 8 hodín spánku, ktorý poskytne potrebné množstvo odpočinku vášmu mozgu a vášmu telu.

Podnikanie je môže byt' veľká výzva a niekedy vyžaduje oceľové nervy. Každý chce byť v živote úspešný, avšak čím viac za úspechom "beháte", tým je nepolapiteľnejší. Preto by ste mali nájsť tu správnu mieru, ktorá by mala zahŕňať vaše podnikanie, vzťahy, zdravie a ďalšie dôležité aspekty vášho života. Váš celkový životný úspech bude závisieť od vytvorenia a udržania si rovnováhy medzi všetkými týmito vecami.


Zdroj obrázkov: Unsplash a Unsplash