Ak máme postavený dom, výrobnú halu, alebo vlastne akúkoľvek budovu, môžeme sa dostať do okamihu, kedy sa budeme rozhodovať, či si priplatíme a dom zateplíme, alebo nie. Zateplenie nám nepochybne ušetrí peniaze za vykurovanie, no vyplatí sa aj z celkového pohľadu po zarátaní všetkých nákladov?
Pri zatepľovaní rodinného domu s nižšími výdajmi na vykurovanie sa nám môže doba vrátenia investíce do zateplenia “vracať” dlhšiu dobu.
Ak však vlastníme firmu a nejakú výrobnú halu, zateplenie nám môže pomôcť mnohonásobne - keďže aj náklady na vykurovanie takýchto väčších budov sú mnohonásobne väčšie.
Ďalšou výhodou je tiež to, že si takúto investíciu môžeme pri podnikaní zarátať do nákladov. No hlavná výhoda je najmä v tom, že skutočne ušetríme nie málo peňazí. Pokiaľ sa teda snažíme znížiť naše mesačné náklady tak, aby to nebolo na náš úkor a ani na úkor zamestnancov, je to vhodná voľba.
Takáto investícia sa nám vyplatí pretože:
● Zateplenie domu, nám zníži únik tepla - Na to, aby sme v priestoroch mali teplo, je potrebné vykurovanie. Či už s ním budeme hospodáriť dobre a či nie, je len na nás. Podiel tepelnej straty fasádou, tvorí vysoké percento z celkových tepelných strát. Čím vyššia budova je, tým je aj vyšší podiel. V dnešnej dobe je možné pomocou zateplenia znížiť náklady na kúrenie až na desatinu. Pri novostavbách je tá výhoda, že sa táto otázka rieši už pri projektovaní.
● Môže to predĺžiť životnosť stavby - Zateplenie stavby, je dobré riešenie aj preto, že chráni nosné konštrukcie budovy. Taktiež má dobrý vplyv na statiku. Pokiaľ je zateplenie urobené správne, veľmi to ovplyvní aj estetiku domu.
● Požiarna bezpečnosť - Pri zatepľovaní treba brať do úvahy požiarne hľadisko. Treba dodržiavať kritéria, ktoré definuje daná norma požiarnej bezpečnosti stavieb STN 730834.
● Komfort práce a vyššia pracovná efektívnosť.
Zatepliť budovu je možné niekoľkými spôsobmi. Dnes sa však budeme venovať zatepleniu, pomocou fúkanej izolácie. Síce to nie je až tak známy spôsob, no za to je veľmi kvalitný a čoraz viac využívaný.
Čo je to fúkaná izolácia?
Fúkaná izolácia je skvelý spôsob najmä na zateplenie strechy, stropov alebo celkovo domov, budov - na takéto zateplenie je však potrebná nejaká medzera, do ktorej sa dá daná izolácia nafúkať.
Fúkaná izolácia sa nanáša sa na požadované miesto fúkaním zo špeciálneho prístroja. Nanesie sa v súvislej rovnomernej vrstve, bez akýchkoľvek vrstiev a škár po celej ploche. Môže nám tak izolácia zabezpečiť čo najvyššiu odolnosť pred únikom tepla.
Nanášanie
Aplikuje sa zo špeciálneho tlakového prístroja pomocou vzduchu a hadice. Tento spôsob umožňuje aplikovať izoláciu do výšky 40 metrov.
Fúkaná izolácia sa vyrába z:
1. Minerálnej čadičovej vlny
2. Odpadového papiera
3. Minerálnej vlny zo sklených vlákien
Výhody fúkanej izolácie, pre rôzne konštrukcie:
● Bez nákladov na skladovanie - netreba ju nikde skladovať. Firma, ktorá izoláciu vykoná si izoláciu, aj všetko k tomu potrebné prinesie.
● Nie je prerušovaná spojmi - kvôli súvislej vrstve izolácie sa netvoria tepelné mosty ani medzery, čo nám zabezpečuje vysokú účinnosť. Návratnosť investície môže prísť už tri roky od zateplenia.
● Časovo nenáročné - zatepľovanie je možné vykonávať aj počas bežnej prevádzky.
● Bezpečnosť - tento typ izolácie je odolný voči požiaru a má prievzdušné vlastnosti.
● Neobsahuje žiadne škodlivé prímesi a nevzniká žiaden odpad.
Záver
Pre úspešné podnikanie je veľmi dôležité efektívne narábanie s financiami a dôkladná práca s rozpočtom. Je to alfa a omega každého podnikania.
Preto akékoľvek spôsoby, ktoré nám môžu pomôcť ušetriť finančné prostriedky môžu byť vítané v akomkoľvek biznise.
Navyše ak vlastníme vlastné firemné budovy, prípadne nejakú výrobnú halu je pre nás veľmi dôležité optimalizovať náklady na prevádzku takýchto budov. V tom nám môže veľmi pomôcť kvalitné zateplenie - ak už nie celej budovy, tak aspoň zateplenie stropov. Takýmto spôsobom môžeme ušetriť značné finančné prostriedky, ktoré potom môžeme použiť na rozvoj nášho biznisu.
Zdroj obrázku: Pixabay