Spoločne vyberáme notebook. Aké sú výhody „repasov“ a na čo si dať pozor?

Pravdepodobne by sme už nenašli domácnosť, školu či firmu, v ktorých by nebol aspoň jeden počítač. V porovnaní s minulosťou technika veľmi pokročila a vyspela, dnes sa už ani nestačíme diviť, aké rôzne typy techniky prichádzajú na trh. Či ide o počítače, notebooky, tablety alebo mobilné telefóny, niekedy strácame prehľad, lebo je to už príliš veľa noviniek. Ale aj napriek tomu ostávame verní všetkým týmto moderným výdobytkom a prostriedkom, pretože nám zjednodušujú život.


Obnovené počítače

Vždy keď si kúpime niečo nové alebo dostaneme ako dar, sme plní radosti a nadšenia. Niekedy to môže byť obyčajná maličkosť, ktorá nám dokáže vyčariť úsmev na tvári a zlepšiť náladu, nehovoriac o tom, ak ide o drahšiu vec, ako je napríklad nový/druhý notebook.

Všetko má svoju životnosť a raz príde okamih, keď nám doslúži starý notebook alebo sa pokazí, či jednoducho už nespĺňa naše nároky naň. Vtedy je čas porozmýšľať nad kúpou druhého. Na výber máme z dvoch možností: investovať do nového notebooku alebo zvoliť tzv. obnovené – repasované notebooky. Ak sa rozhodneme pre druhú možnosť, mali by sme si vopred zistiť výhody i nevýhody tejto investície.

Výhodami repasovaných notebookov bývajú prémiové značky, výhodná cena, dlhá životnosť, záruka a vysoká odolnosť. Z nevýhod možno spomenúť funkčný dizajn, ktorý nemusí každému vyhovovať, istá opotrebovanosť a v prípade počítačových hráčov menší herný výkon. Ak by nám však tieto „nedokonalosti“ repasovaných notebookov nevadili, tak obnovený notebook bude tou správnou voľbou.

Na čo si treba dať pozor pri kúpe „repasu“

Už samotný názov obnovený napovedá, že ide o notebook/počítač, ktorý bol už niekým, niekde a nejaký čas používaný. Väčšinou však ide o notebooky z firiem alebo bánk, kde je bežná doba ich používania dva roky a potom sa menia za nové. Čiže majú cca dva roky, keď sa „vyradia“ z prevádzky, prejdú následnou hĺbkovou kontrolou a ponúknu sa opäť do predaja za veľmi výhodné ceny.

Ak by ste chceli investovať do repasovaného notebooku, je dobré zistiť si pár skutočností, ako je napríklad značka notebooku, ktorá by mala byť v takomto prípade prémiová, napríklad HP, Dell, Lenovo a pod. Okrem toho treba pozerať aj na prémiový rad repasovaných notebookov, ktoré majú vysokú celkovú kvalitu. To sú väčšinou manažérske alebo pracovné notebooky vyznačujúce sa aj dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou. Týmto smerom sa treba uberať, keď sa budete rozhodovať pre kúpu „repasu“. S výberom vám môže pomôcť napríklad aj webová stránka Technimax, ktorá sa špecializuje na predaj a servis repasovaných notebookov značky Dell.


Zdroj obrázka: Elnur/Shutterstock.com