Štartovací kapitál je stále veľkým problémom začínajúcich podnikateľov u nás

Prečo je americký venture kapitál vyzretejší ako ten európsky? Môže štát alebo Európska únia urobiť niečo pre zlepšenie v tejto oblasti?

Apple, Intel, Cisco Systems. Tieto firmy majú okrem toho, že patria ku globálnym lídrom vo svojej oblasti, spoločnú ešte jednu vec. Na začiatku budovania týchto miliardových gigantov stál venture (rizikový) kapitál.

Ak by sme mali pomenovať jeden problém, ktorý dominoval v otázkach na portáli malepodnikanie.sk, nemali by sme ťažkú prácu. Nech je podnikateľský nápad akýkoľvek geniálny, na jeho realizáciu jednoducho potrebuje začínajúci podnikateľ peniaze. Aj keď sa snažíme zorientovať našich používateľov a dávať im tipy a kontakty na rôzne inštitúcie, ktoré by im s kapitálom na štart podnikania mohli pomôcť, sme si vedomí, že situácia v tomto smere u nás je zložitá.

Venture kapitál mal v posledných rokoch veľmi dôležitý dopad aj na ekonomiku v Európe. Napriek tomu sa Európa nemôže v tejto oblasti porovnávať s USA. Naším problémom je, že sa venture kapitál fragmentuje do mnohých transakcií a spoločností. EÚ a jednotlivé štáty by sa preto okrem investícií do zamestnávania mladých a vzdelávania, ktoré sú ťažiskovými témami v ostatnom čase, mali zamerať aj na vytváranie takého prostredia, ktoré zatraktívni počiatočné financovanie podnikania (seed capital).

Funkciu venture kapitálu čiastočne nahrádzajú tzv. podnikateľskí anjeli. Tí, na rozdiel od venture kapitalistov, investujú do firiem vlastné peniaze a pomáhajú aj s vlastným know-how a networkingom. Podľa viacerých dát investujú podnikateľskí anjeli viac ako venture kapitál, takže by to mohli byť práve oni, ktorí zaplnia dieru na poli štartovacieho kapitálu.

 

ek