Tipy a inšpirácie ako si zariadiť kozmetický salón / štúdio

Kozmeticky priemysel je predovšetkým o vzhľade a štýle. Dokonale usporiadaný priestor vám môže dokonca priniesť množstvo výhod ako napríklad menšiu údržbu, dôvernejšie prostredie pre klientov či prilákanie nových zákazníkov.

Či už zakladáte úplne nový biznis v oblasti krásy, vylepšujete alebo hľadáte nápady na zariadenie vášho salónu, je niekoľko bodov, na ktoré by ste určite mali myslieť.

1. Plánujte

Predtým, ako zdvihnete prst alebo miniete pre eurá, treba si vypracovať plán, čo chcete, čo potrebujete a, čo si môžete dovoliť. Spíšte si všetky podrobnosti toho najdôležitejšieho a uprednostnite ich vo svojom rozpočte.

Tip: Na tieto účely by vám samozrejme mal slúžiť podnikateľský účet a nemali by ste miešať vaše privátne veci s pracovnými.

2. Myslite na funkčnosť

Je ľahké nechať sa uniesť toľkými dekoráciami a nápadmi, ktorými by ste si mohli skrášliť váš salón. Avšak majte na pamäti, že pri dizajne salónu (najmä pre malé priestory) je najdôležitejšou prioritou funkčnosť. Dizajn vášho salónu by mal byť praktický, nielen pre vás, ale aj vašich klientov, no zároveň by mal odrážať, aj vašu osobnosť ako kaderníka.

3. Konzistentnosť

Dizajn v salóne by mal odrážať vašu značku. Spýtajte sa sami seba či vaša farebná schéma pasuje ku značke? V akom štýle chcete zariadiť váš salón? Z akého materiálu by mal byt' nábytok? Nájdite si cestu na to, ako skĺbite vašu predstavu s materiálmi, farbami, ale aj vašim rozpočtom.

4. Myslite na vašu klientelu

Úspešné salóny majú obraz o svojom ideálnom a potenciálnom zákazníkovi a podľa toho ponúkajú aj svoje služby. To isté platí pre dizajn salónu. Máte luxusnejších klientov? Zvážte mramorové pulty a lustre. Sú vašimi hlavnými klientmi klienti, ktorým záleží na blahu a pohode? Vytvorte pokojné prostredie s relaxačnými vodnými prvkami.

5. Poriadok nadovšetko

Neporiadok v salóne pôsobí neorganizovane, chaoticky a neprofesionálne. Presne to, čo nechcete, aby si klient o vás alebo o vašej firme myslel. Žiadne suché rastliny, žiadne staré ozdoby, žiadne pokazené nástroje či nekvalitné prostriedky.

V salóne sa vám určite zíde:

- Niekoľko uterákov na výmenu
- Prístroj na sterilizáciu nástrojov

- Dezinfekčné prostriedky

- Hygienické prostriedky
- Rukavice
- Vhodný odev, zástera a podobne

6. Nebojte sa umenia

Možno nebudete mať rozpočet na Rembrandta, ale tapety, nástenné maľby, vkusné plagáty alebo výtlačky sú skvelým spôsobom, ako jednoducho dodať vášmu salónu charakter.

Začiatok zariaďovania

Nebojte sa, dizajn salónu nemusí byť frustrujúcim zážitkom. Existuje niekoľko spôsobov ako optimalizovať rozloženie salónov bez toho, aby ste prekročili váš rozpočet:

- Prvý dojem, ktorý vaši klienti získajú z vášho salónu, je dôležitý. Preto myslite aj na vonkajšie priestory.

- Vyberte si váš nábytok starostlivo. Vyberte si kúsky, ktoré sa hodia do konkrétnych priestorov. Nenakupujte bez toho, aby ste nenašli správne miesto na jeho umiestnenie.

- Pamätajte, že nemusíte robiť alebo kupovať všetko naraz. Vráťte sa po niekoľkých mesiacoch k svojim pôvodným nápadom a rozhodnite sa či potrebujete urobiť ešte nejaké zmeny alebo nie.

Ako zariadite váš salón, aby vyzeral väčšie?

- Vyvarujte sa tmavým farbám, ktoré zmenšujú priestor. Stavte radšej na svetlo a svetlé doplnky a nábytok.

- Neprepĺňajte váš salón zbytočnosťami.

- Nepodceňujte silu zrkadiel. Zrkadlá odrážajú svetlo a vďaka nim sa interiéry javia väčšie, ako sú - preto si dajte záležať pri výbere vhodného zrkadla.

Tipy na zariadenie salónov aj s menším rozpočtom

- Upcyklujte nábytok a vytvorte jedinečné kúsky už z toho, čo máte.

- Vytvorte si stenu pomocou dekoratívnych tapiet alebo rastlín.

- Navštívte butiky, secondhandy, kde môžete nájsť veľa nábytku, ktorý je funkčný, jedinečný nábytok a nechajte sa inšpirovať.


Zariadenie a vyzdobenie štúdia si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a čas. Nenechajte sa odradiť a vytvorte si vaše vysvnívané štúdio (salón), ktorý budete milovať, nielen vy, ale aj vaši zákazníci.


Zdroj obrázkov: Pixabay a Pixabay