Tipy, ako sa naučiť základy PHP programovania

Programovacie jazyky sa stali hlavnou súčasťou pracoviska v moderných podnikoch a priemyselných odvetviach. Učenie sa konkrétneho programovacieho jazyka vám môže pomôcť získať zamestnanie na rôznych pozíciách v IT sektore, a tak zvýšiť efektivitu v práci.

Programovací jazyk PHP je užitočný na vytváranie webových stránok a poznať základy PHP programovania vám môže pomôcť splniť vaše kariérne ciele. Ste pripravení?

Úvod do PHP

PHP je skriptovací jazyk navrhnutý na tvorbu web stránok bežiacich na webovom serveri a používa sa najmä pri písaní kódov dynamických webových stránok. Vedeli ste, že v súčasnosti sa používa na viac ako 77,6 % webových stránok vrátane Facebooku, Wikipédie a Instagramu? Nájdete ho ale aj v rôznych aplikáciách, v počítačových hrách, textových editoroch a podobne.

PHP má relatívne jednoduchú formu, vďaka čomu je skvelým na naučenie sa aj pre začiatočníkov.

Prečo je programovanie v PHP dôležité?

Programovanie v PHP je dôležité, pretože pracuje s HTML kódmi a databázami. HTML je programovací jazyk internetu, takže program, ktorý s ním efektívne a bezproblémovo spolupracuje, môže mnohým webovým vývojárom pomôcť navrhnúť programy, aplikácie a webové stránky.

PHP je tiež dôležité, pretože má širokú škálu využitia, ako napríklad:

● Pridávanie a odstraňovanie obsahu z webovej stránky

● Práca so súbormi na webovom serveri, ktoré používateľ nevidí

● Vytváranie prihlasovacích a registračných stránok na zvýšenie bezpečnosti aplikácií a webovej stránky

● Definovanie, prístup a spustenie dynamických častí, ako sú transakcie, predplatné alebo autentifikácia

● Zber a spracovanie údajov od koncových používateľov

Tip: Viete, ako a akým spôsobom začať získavať zákazníkov pre svoj web?

Prečo sa učiť programovanie v PHP?

PHP sa môžete naučiť z rôznych dôvodov. Prvým je, že PHP je program, ktorý weboví developeri používajú pre veľkú väčšinu webových stránok, takže pochopenie PHP vám môže pomôcť analyzovať, opravovať a vytvárať webové stránky.

Druhým dôvodom je, že PHP je ľahko použiteľný a keď pochopíte jeho základy, bude pre vás možné jednoducho a maximálne využiť tento jazyk. A keďže je PHP taký populárny, existuje veľa zdrojov, ktoré môžete použiť na výučbu.

PHP je jeden z najpoužívanejších programovacích jazykov na svete. Ak sa naučíte vytvárať PHP stránky, znamená to, že na webe môžete robiť takmer čokoľvek, aj naprogramovať si vlastný web. Popularita PHP rastie kvôli jeho sile pracovať s webom. PHP môžete použiť aj s HTML, javascriptom, CSS a s mnohými inými jazykmi.

Ako a kde sa naučiť programovať?

Našťastie existuje množstvo zdrojov, ktoré môžete použiť na učenie sa PHP, aby ste sa zoznámili s týmto populárnym programovacím jazykom.

Online kurzy programovania

Hlavným cieľom je získanie programátorských schopností umožňujúcich vykonávať prácu programátora. Dĺžka kurzu programovania závisí od vašich predošlých vedomostí a skúseností a od schopnosti naučiť sa nové veci.

Kurzy programovania sú určené pre všetkých, ktorí chcú zvládnuť niektorý z programovacích jazykov a uvedomujú si náročnosť samoštúdia. Sú určené dokonca aj pre úplných začiatočníkov. Programovanie sa môže zdať ako náročná úloha, ale ak ste si toho vedomí, máte dostatok motivácie, dosiahnete všetko.

Aké programovacie jazyky existujú?

Programovacích jazykov existuje nespočetné množstvo, spomenieme vám aspoň tie najznámejšie a najčastejšie používané:

● Visual C/C++

● Visual Basic 6

● Jazyk SQL

● PHP

● ORACLE /PL-SQL/

● Java

● Assembler

● Macromedia Flash

● Java Script

● XML a mnoho ďalších

YouTube

Ak sa chcete naučiť nové zručnosti, jedným z najlepších online zdrojov je samozrejme YouTube. Sledovaním podrobných tutoriálov od skúsených programátorov sa môžete ľahko zoznámiť s programovaním PHP. Stačí vo vyhľadávaní napísať „naučiť sa HTML“ alebo „základy programovania PHP“ a nájdete naozaj skutočne prínosné videotutoriály.

Kvalitu jednotlivých videonávodov zistíte napríklad podľa toho, koľko „likov“ majú dané videá, prípadne, čo si o nich píšu ľudia v komentároch. Dávajte však pozor na to, aby ste nepozerali veľmi staré videá. Nie je žiadnym tajomstvom, že technológia sa vyvíja neskutočne rýchlym tempom. Odporúčame kurzy od tvorcov ako Traversy Media a Envato Tuts+. Sú však v angličtine.

Stránky, ktoré vás naučia zadarmo programovať:

CodeAcademy.com – jedna z najpopulárnejších stránok, ktorá poskytuje online kurzy zdarma. Nájdete tu množstvo kurzov, v ktorých sa naučíte programovať v HTML aj CSS. Nájdete tam aj kurzy pre JavaScript, PHP a ďalšie programovacie jazyky.

Udemy.com – je obľúbená vzdelávacia online platforma, kde nájdete taktiež množstvo kurzov a to nielen ohľadom programovania. Niektoré kurzy sú však spoplatnené a s certifikátmi, ale nájdete tu aj množstvo kurzov zadarmo.

w3schools.com – základný referenčný sprievodca kódovaním HTML a CSS.

css-tricks.com - CSS-tricks má mnoho krátkych CSS tutoriálov, takže si môžete vyhľadať všetko, čo potrebujete.

Tipy na programovanie v PHP

Odporúčame vám najprv sa naučiť základy ako je HTML a CSS. HTML je značkovací jazyk, prostredníctvom ktorého sa vytvára štruktúra všetkého, čo užívatelia vidia na webe. CSS, v preklade aj “Kaskádové štýly”, umožňujú upravovať stránku z hľadiska dizajnu a vzhľadu, ako napríklad úprava farieb, písma, zarovnania, veľkostí a mnohých ďalších možností.

A tu ešte niekoľko užitočných tipov pre začiatočníkov, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať učenia aj programovanie v PHP:

Pre mnohých môže byť programovanie ťažký oriešok, doprajte si preto počas štúdia dostatočný oddych, ktorý vám pomôže prísť na nové myšlienky a vyhnúť sa vyhoreniu.

Otestujte si svoje znalosti navrhnutím vlastných PHP kódov a ich použitím pre webové stránky.

Precvičujte často, aby ste si udržali čo najviac jazykových zručností a nezabudli ich.

Vytvorte webovú stránku, ktorú môžete použiť na zvýraznenie a otestovanie svojich zručností v PHP, HTML a CSS, ako napríklad tvorba vlastného blogu alebo eshopu.

Tip: Viete, aké náležitosti potrebujete vybaviť na fungovanie eshopu?

Naučenie sa iných webových programovacích jazykov vám môže pomôcť lepšie pochopiť, čo PHP robí pre webové stránky.

Aké pracovné pozície existujú v IT?

Aj tu je opäť veľká rôznorodosť a nespočetné množstvo prác, ktoré môžete v IT sektore vykonávať:

● Administrátor

● Programátor

● Informatik

● IT vývojár C/C++

● Network Administrátor

● Programátor web aplikácií v PHP

● Project Manager

● SAP Developer

● Software architect

● System Engineer

● Technik, styk so zákazníkom

● Tester

● Website developer

IT špecialisti patria v dnešnej dobe medzi najlepšie platených ľudí a pravdepodobne sa to nejakú dobu ešte nezmení. IT má veľmi široký záber a pri uvažovaní, kam smerovať vo svojom sebarozvoji, naučiť sa programovanie určite nie je zlá voľba.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Pexels, Pexels, Unsplash