Ak vašu firmu nedávno postihol výpadok elektriny, tak viete, aká cenná je elektrina. Ak hľadáte spôsob, ako sa vyhnúť zatvoreniu obchodu a chcete, aby bol váš podnik pripravený na núdzové situácie, kúpa elektrocentrály môže byť pre vás tou správnou voľbou. Pri náhlom výpadku prúdu by ste mohli stratiť nielen váš drahocenný čas, ale častokrát aj peniaze.
Preto je výber správneho generátora jedným z dôležitých rozhodnutí pre vaše podnikanie. Ale aké riešenie je pre vás najlepšie a ako zvoliť ten správny stroj? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je elektrocentrála?
Ak hľadáte spoľahlivú a kvalitnú elektrocentrálu pre domáce využitie, ale aj profesionálne zariadenie, určite nezaškodí na úvod pripomenúť, čo to vlastne elektrocentrála je. V podstate ide o zariadenie so spaľovacím motorom a generátorom na výrobu elektrickej energie. Existuje mnoho typov elektrocentrál, ktoré sa rozlišujú napríklad svojím výkonom, druhom paliva či výkonnou fázou.
Menšie mobilné verzie elektrocentrál sa zväčša používajú na menšie spotrebiče ako vŕtačky a iné náradie, robustnejšie a veľké elektrocentrály sú spravidla na diesel či plyn a dokážu zabezpečiť elektrickú energiu aj pre náročnejšiu techniku.
Možností využitia elektrocentrál je široký, slúžiť môžu na poháňanie domácich spotrebičov, pracovného náradia, osvetlenia či kúrenia. Poslúži vám v horských chatách, záhradách, lodiach či kempingoch a samozrejme sú skvelým pomocníkom aj na stavbách a pre profesionálne použitie.
Aký je rozdiel medzi jednofázovou a trojfázovou elektrocentrálou, na čo všetko ich možno využiť a ako vybrať ten správny typ elektrocentrály, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Kde môžete elektrocentrálu použiť?
Elektrocentrály dodávajú elektrickú energiu všade tam, kde nie je k dispozícii žiadna prípojka alebo ako záložný zdroj pre nepredvídateľné udalosti.
Využiť elektrocentrálu je možné:
● pri povodniach, veterných smrštiach a iných živelných pohromách
● pri neočakávanom výpadku elektriny
● na novostavbe bez prístupu k elektrickej energii
● na montážach a pri práci vonku
● na chalupe, chate a mimo väčších aglomerácií
● na výletoch, pri športe, na festivaloch
● do karavanu, na lodi, pri kempingovaní a podobne
5 dôvodov, prečo vaša firma potrebuje elektrocentrálu
Ak si nie ste istí, že záložný zdroj je pre vás, pozrite sa na tieto dôvody, prečo vaša spoločnosť potrebuje záložný generátor:
1. Aby ste sa vyhli výpadkom elektriny
Výpadky elektriny môžu byť nákladné, a to v každom odvetví. Výpadok elektriny vypne dôležité stroje, ktoré k práci potrebujete. Call centrum nebude schopné uskutočňovať ani prijímať hovory. Aj hodina alebo dve čakajúcich zákazníkov v predajni vás môže stáť veľa. Ako podnikatelia nemôžete pokračovať v práci na počítači ani vykonať svoje obchody. Reštaurácie nemôžu variť a musia prestať obsluhovať zákazníkov.
Bez ohľadu na vaše podnikanie, výpadky elektriny sú nákladné. Aj keď prerušenie úplne nezastaví chod vašej firmy, zamestnanci budú menej produktívni. Tieto účinky budete cítiť aj po obnovení napájania, keď zamestnanci budú musieť riešiť nevybavené veci, ktoré by inak už dávno urobili počas výpadku.
So záložným zdrojom môžete však situáciu vyriešiť aj počas dlhšieho výpadku prúdu. Môže napájať vaše najdôležitejšie vybavenie a celé zariadenie v závislosti od vašich potrieb.
2. Na udržanie bezpečnosti
Ďalším dôvodom, prečo vaša firma potrebuje záložný generátor, je ochrana. Ak má vaša spoločnosť bezpečnostné kamery alebo alarmy, spoliehate sa na elektrickú energiu, aby bol váš majetok v bezpečí. Zlyhanie bezpečnostného systému môže byť presne to, na čo zlodeji čakajú. Udržujte preto svoj bezpečnostný systém v prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni pomocou pohotovostného generátora.
3. Na ochranu údajov
Okrem fyzickej bezpečnosti treba myslieť aj na digitálnu bezpečnosť. Keď sa počítače neočakávane vypnú, môžete prísť o dáta. Všetky neuložené dokumenty sa stratia. Keď sú spustené zložité programy, môžete stratiť ešte viac údajov. A okrem toho sa môžu súbory a pevné disky poškodiť, keď sa neočakávane ukončia.
V dnešnej dobe sú digitálne údaje najväčším aktívom vašej spoločnosti. Obsahujú kontaktné alebo platobné informácie, schémy, plány alebo grafické návrhy. V odvetviach, ktoré pracujú s citlivými informáciami, ako je finančný alebo zdravotnícky priemysel, môžu byť poškodené údaje ešte výraznejšou stratou.
4. Aby sa zabránilo strate produktu
V niektorých podnikoch výpadok prúdu spôsobuje stratu produktu. Výpadok by mohol zastaviť prevádzku uprostred výroby a prerušiť procesy. Iné priemyselné odvetvia sa pri výpadku elektriny môžu obávať, že vypadnú chladničky. Obchody s potravinami, reštaurácie a hotely môžu vo svojich mrazničkách a chladničkách tak prísť o všetko. Záložný generátor ale môže pomôcť vyhnúť sa týmto stratám.
5. Ak chcete pokračovať v komunikácii
Komunikácia je kritická. Musíte udržiavať kontakt s mnohými zamestnancami a oddeleniami, aby ste mohli dávať ďalšie pokyny. Udržiavanie telefónnych liniek v prevádzke tiež umožňuje vašim zákazníkom kontaktovať vás a zistiť, či máte otvorené. Ak vaša firma slúži pre ľudí v celej krajine, zákazníci, ktorých sa výpadok netýka, očakávajú, že bude fungovať normálne.
Rozdelenie elektrocentrál
Ako sme už spomínali, elektrocentrály sa od seba líšia. Rozdeliť ich môžeme:
Podľa paliva
Medzi základné rozdiely medzi jednotlivými typmi elektrocentrál patrí druh používaného paliva, ktoré sa stará o samotný chod zariadenia. Existujú 4 základné typy:
● benzínová
● naftová
● plynová
● olejová
Podľa fázy
Bežné sú 2 typy. Jednofázová elektrocentrála na 230V a trojfázová elektrocentrála na 400V. Jednofázová je ideálna na domáce použitie. Dokáže spojazdniť všetky klasické spotrebiče, náradie do dielne a na stavbu, lampy aj počítač.
Trojfázovú je vhodné zvoliť vtedy, ak potrebujete pripájať trojfázový spotrebič, ktorý je náročnejší na výkon. Svoje uplatnenie tak nachádzajú najmä v priemysle a ťažkom stavebníctve.
Podľa konštrukcie
Aj vzhľad napovie veľa o vlastnostiach elektrocentrály. Podľa konštrukcie ich delíme na:
● rámové - na napájanie rôznej záhradnej a stavebnej techniky, prípadne osvetlenia
● invertorové - na pripájanie jemnejšej elektroniky
Podľa mobility
● Mobilné, ktoré sú ľahko prenosné
● Stacionárne, ktoré sa používajú v stavebníctve a ako zabudovaný záložný zdroj energie napríklad v nemocniciach
Na čo dbať pri výbere elektrocentrály?
Výber tej vhodnej elektrocentrály nie je vždy úplne najjednoduchšia záležitosť. Preto dbajte na nasledujúce faktory:
Druh
● Ak chcete elektrocentrálu používať dlhšie a nepretržite, tak pre tento účel sa hodí najlepšie rámová plynová elektrocentrála (CNG, LPG). Elektrocentrála nájde využitie v záhrade aj na stavbe. Jej výhodou je lacnejšia a ekologickejšia prevádzka.
● Pre jemnejšiu elektroniku ako televízor, počítače, dokonca aj lekárske prístroje je najvhodnejšia digitálna invertorová elektrocentrála. Má nižšiu hmotnosť a je aj menej hlučná. Je však o niečo menej výkonná.
● Rámová benzínová elektrocentrála je určená na stavby, montáže, ale aj chalupu a záhradku. A ako záložný zdroj sa dá bezpečne využiť aj v rodinnom dome, ak pracujete z domova.
Výkon
Elektrocentrála sa musí prispôsobiť špecifickému výkonu vo wattoch v závislosti od toho, koľko chcete napájať. Pri určovaní výkonu a veľkosti generátora potrebného pre vaše zariadenie je najlepšie poradiť sa s elektrikárom. Keď chcete, aby všetko fungovalo ako má, nepodceňujte výkon elektrocentrály. Pamätajte, že elektrocentrála by mala mať zhruba o 10 až 20 % vyšší výkon ako spotrebiče v nej napájané.
Typ paliva
Elektrocentrály môžu pracovať s niekoľkými rôznymi typmi paliva a každé má určité výhody. Pri výbere typu generátora pre vaše podnikanie berte do úvahy cenu paliva, dostupnosť a jednoduchosť skladovania. S výkonom vašej elektrocentrály samozrejme úzko súvisí aj spotreba paliva, ktorá sa počíta na 1 motohodinu, pričom výsledkom je teda počet litrov spotrebovaných za daný časový úsek.
Fáza
Na bežné potreby si úplne vystačíte s jednofázovou elektrocentrálou, na ktorú napojíte väčšinu spotrebičov, ako je drobné stavebné náradie, meracia technika, lampy, počítače. Trojfázova elektrocentrála sa vám bude hodiť vtedy, ak rátate s tým, že k nej budete napájať spotrebiče s trojfázovým motorom (cirkulárka, miešačka a iné výkonnejšie stroje).
Miesto
Budete tiež musieť zvážiť umiestnenie vášho generačného systému. Spolu s hlukom sú nevyhnutné aj vibrácie, ktoré môžu mať vplyv na to, kde ho máte nainštalovaný. Ak je elektrocentrála nainštalovaná vonku, je nepravdepodobné, že by to niekomu robilo problém. Aj v interiéri môže byť rovnako neškodná, ak práca, ktorú vykonávate, nie je citlivá na pohyb.
Ďalšou vecou, ktorú je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o umiestnení, je poznať hlavné vedenie. Rýchlosť, s ktorou sa elektrocentrála zapne, bude vyššia, ak je bližšie k hlavnému vedeniu.
Cena a obľúbené značky
Keďže majú elektrocentrály rôzne využitie, môžete sa stretnúť s modelmi v cene už okolo stovky eur, ale aj ťažkými a výkonnými typmi za 30-40 tisíc eur. V každej cenovej kategórii si však vyberajte podľa ich parametrov, kvality spracovania a spoľahlivosti.
Medzi najznámejších výrobcov elektrocentrál so spoľahlivými a kvalitnými produktmi patria:
● Honda
● Heron
● Europower
● Scheppach
● Unicraft
● Geko
● Makita a české značky ako Hecht a Medved
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Unsplash, Unsplash