Nespočetné množstvo malých podnikov si obľúbilo výrobu ručne vyrobených projektov, ktoré potom predávajú na rôznych výstavách, v pop-up obchodoch a kamenných predajniach či prostredníctvom vlastného online obchodu. Vďaka dnešným možnostiam je teraz jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým, zarobiť si trochu peňazí navyše alebo dokonca začať podnikať a vytvoriť si vedľajší biznis výrobou vlastných produktov.
Existuje však niekoľko kľúčových bodov, ktoré treba dodržiavať, aby ste boli úspešní. Tu je pár informácií, ktoré by vás mohli zaujímať.
Ako začať podnikať s vlastnými odevmi?
Keď podnikáte s oblečením, predávate viac ako módu, predávate oblečenie, ktoré dodáva ľuďom sebadôveru. Začať svoj vlastný módny biznis doma môže byť celkom jednoduché, ak viete, ako na to a poznáte niekoľko kľúčových krokov, aby ste si splnili svoj sen.
Aký druh oblečenia chcete predávať?
Rozhodnite sa, na akú oblasť sa zameriavate. Malo by to byť niečo, čo vás zaujíma, takže budete mať dostatok vášne pre svoj odevný biznis. Zorganizujte si podnikanie a potom si zostavte podnikateľský plán. Zvážte kúpu základného materiálu, ako je šijací stroj, potrebný materiál, látky, žehličku a ďalšie pomôcky, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu oblečenia.
Komu budete výrobky predávať?
Keď viete, čo budete predávať, je potrebné určiť, kto vaše výrobky bude kupovať. Preto zohľadnite nasledovné položky:
● výber názvu značky
● výber sociálnych sietí a miest na internete aj mimo neho, kde budete výrobky ponúkať
● zváženie spôsobu, ako budete viesť celú komunikáciu a predaj
Za koľko budete výrobky predávať?
Správne určenie cien jednotlivých produktov rozhodne o tom, či bude vaše podnikanie úspešné alebo nie. Ak nastavíte ceny príliš nízko, nebudete mať dostatok prostriedkov na materiál, odvody ani výplatu. A v tom prípade vás podnikanie pravdepodobne neuživí a časom ani nebude baviť.
Vyššia cena sa musí odrážať v produkte ako takom, ale aj v balení výrobku, hodnote a komunikácii so zákazníkom. Kúpa ručne robeného produktu by mala byť pre zákazníka zážitkom aj v každom detaile.
Rozhodnite sa o svojej obchodnej štruktúre
Existujú 3 formy predaja, ktoré si väčšinou vyberajú handmade tvorcovia, umelci či remeselníci, a to:
● Živnosť
● S.r.o.
● Slobodné povolanie – slobodný umelec
Nie je možné všeobecne povedať, ktorá forma je najlepšia či najvýhodnejšia. Každá má totiž svoje výhody aj nevýhody. A vy si musíte vybrať, čo bude pre vás to pravé.
Získajte kreatívny priestor
Rozhodnite sa, ktorá miestnosť alebo miestnosti budete venovať vašej tvorbe. Priestor by mal byť organizovaný s dobrým osvetlením a mal by vás inšpirovať. Krásna domáca pracovňa vás môže motivovať, aby ste sa pustili do práce a pokračovali.
Výroba
Spolu s vašimi vlastnými cieľmi a dôvodmi pre založenie odevnej línie myslite na svojho potenciálneho zákazníka. Komu chcete tovar predať? Preferuje dané publikum určitý vzhľad? Navrhujete pre ľudí, ktorým veľmi záleží na celkovom zážitku z nákupu vašej značky? Potrpia si na kvalitné a luxusné oblečenie? Nech už sa rozhodnete akokoľvek, založte svoju značku na svojich inštinktoch a troche prieskumu.
Návrhy
Vaše návrhy sú rozhodujúce. Nielen, že vaše kúsky oblečenia musia vyzerať skvele, ale tiež musia zaujať vaše cieľové publikum. V konečnom dôsledku to budete vy, kto stratí, ak návrhy oblečenia nebudú aj esteticky príjemné a príťažlivé pre kupujúcich.
Kvalita
Môžete niekoho oklamať raz, ale nemôžete ho oklamať dvakrát. Oblečenie, ktoré časom vybledne alebo sa po jednom praní rozpadne vo švíkoch, určite zákazníkov neuspokojí.
Nie všetko oblečenie je rovnaké a v kvalite môžu byť obrovské rozdiely. Kvalita a zloženie materiálov, ktoré si vyberiete, ovplyvní to, ako sa oblečenie bude nosiť, ako sa bude prať a v konečnom dôsledku aj ako dlho vydrží. Kvalita je pre vašu značku a jej úspech prvoradá, preto je dôležité starostlivo vyberať materiály.
Predaj a distribúcia
Vaša vlastná značka oblečenia vám neprinesie žiadnu hodnotu, ak nebudete nič predávať. Treba si teda zabezpečiť predaj a distribúciu vašich kusov oblečenia. Môžete si vytvoriť váš vlastný internetový obchod, predávať oblečenie na festivaloch, trhoch, jarmokoch, predajných akciách, v obchode zameranom na ručne vyrobené výrobky, na výstavách a podobne. Svoj vlastný online obchodík si môžete založiť aj na handmade portáloch. Najznámejší slovenský handmade portál je Sashe.sk., český Fler.cz a medzinárodný Etsy.com.
Tip: Na čo si dať pozor pri predaji oblečenia.
Webová stránka, ktorá vyzerá dobre a dá sa ľahko navigovať z akéhokoľvek zariadenia, je dôležitá. Pri tvorbe eshopu sa uistite, že všetky popisy sú podrobné a úplné, aby zákazníci skutočne vedeli, čo si objednávajú. Svoju stránku si môžete vytvoriť sami alebo si na to niekoho najať. Taktiež zvážte, aký spôsob platby budete akceptovať.
Popremýšľajte aj o tom, ako plánujete vyrábať a skladovať kusy oblečenia spolu s potrebami na balenie.
Prítomnosť sociálnych médií
Či už plánujete predávať v obchodoch alebo online, prítomnosť sociálnych médií je dôležitá. Vytvorte si profily na sociálnych médiách, ako je napríklad Facebook, Instagram, LinkedIN alebo teraz populárny TikTok. Uverejňujte pútavý obsah v pravidelných intervaloch.
Pri predaji cez internet sú najdôležitejšie fotografie. Spolu s videom sú jediným spôsobom, ako môžete svoj výrobok svetu ukázať.
Spojte svoj kreatívny talent so solídnym podnikateľským plánom a my dúfame, že si čoskoro založíte úspešný domáci biznis s oblečením.
17 nápadov na veci, ktoré môžete vyrábať a predávať aj z domu
Predaj ručne vyrábaného tovaru môže byť ideálnym biznisom pre začínajúcich podnikateľov. Vo väčšine prípadov je možné začať tvoriť z domu, a to aj s minimálnymi počiatočnými investíciami. Tu je niekoľko nápadov na výrobu a predaj online s návrhmi pre každú úroveň zručností, od začiatočníkov až po pokročilých, kde sa pre každého určite niečo nájde.
1. Bomby do kúpeľa a ručne vyrábané mydlá
Začnite s jednoduchými receptami, ako sú kúpeľové soli, a až potom vyskúšajte zložitejšie formulácie s emulziami a konzervačnými látkami.
2. Tričká a tovar s potlačou
Toto je tvorivý biznis pre netvorcov. Ak hľadáte takmer praktický produkt na výrobu a predaj, obchod s tričkami môže byť pre vás tou správnou cestou. Váš digitálny dizajn je možné vytlačiť na rôzny tovar – vrátane tričiek, hrnčekov, tašiek, kľúčeniek a kvalitných obliečok na vankúše a potom ho zaslať vašim zákazníkom.
3. Šperky
Šperky sú ďalším nápadom, ktorý sa môže pohybovať od jednoduchých a nenáročných technológií (korálkové náhrdelníky) až po špecializované (strieborníctvo). Je to nasýtený trh, takže treba byt' naozaj kreatívni.
4. Sviečky
Aj keď je to preplnený trh, existuje niekoľko oblastí, ktoré možno preskúmať: náboženské, narodeninové, ekologické, voňavé a ďalšie. Existuje veľa online návodov pre domácich majstrov aj pre začínajúcich výrobcov, aby mohli začať. A základné metódy tavenia a nalievania si nevyžadujú takmer žiadne remeselné zručnosti. Vďaka tomu sú sviečky jedným z najjednoduchších remeselných nápadov na výrobu a predaj online.
5. Sladkosti
Cukríky, sušienky, pečivo, čokolády a džemy. Toto je kategória s niekoľkými faktormi na zváženie ako zákonnosť, označovanie a trvanlivosť, ale aj s veľkým priestorom na kreativitu. Špecializovať sa môžete na rôzne sviatky a oslavy, catering, maškrty pre domáce zvieratá či darčekové koše.
6. Umenie a výtlačky
Rôzne predajné platformy umožňujú umelcom vytvárať a predávať svoje výtvory fanúšikom v zlomku sekundy. Obrazy, digitálne tlačové materiály, sochy či iné textilné umenie, to všetko je možné predávať online.
7. Tradičné výrobky ručnej výroby
Kožené náradie, rezbárske výrobky, výroba nábytku či vyšívanie, to všetko sú tradičné produkty, ktoré sa stávajú veľmi populárne.
8. Balzam na pery a kozmetika
Balzam na pery je ďalším nápadom na výrobu pomocou nástrojov, ktoré už určite máte doma. Avšak, aj keď nepotrebujete luxusné vybavenie, mali by ste zabezpečiť, aby všetko spĺňalo priemyselné aj bezpečnostné normy.
9. Hrnčiarske a hlinené predmety
Hrnčiarstvo je jedným zo špecializovanejších nápadov na tomto zozname, ktorý si vyžaduje určitú zručnosť. Ak ste v remesle nováčikom, prihláste sa na miestne keramické kurzy, ktoré vám poskytnú "know-how", ako aj priestor na používanie pece a ďalších potrebných nástrojov. Existujú však aj iné materiály, ktoré možno použiť. Vyskúšajte napríklad íl, polymérovú hlinu alebo liaty betón.
10. Chovateľské potreby
Domáce maškrty pre psov, hračky pre mačky a obojky pre domáce zvieratá sú jednoduché na výrobu a predaj z domu, ak už máte nejaké skúsenosti a ste kreatívni.
11. Hudba
Hudba je náročné odvetvie, v ktorom možno preraziť. Ale ak máte talent, svet by o tom mal určite vedieť.
12. Fotografovanie
Ak máte talent, môžete predávať výtlačky vašej práce na rôznych online platformách, licencovať svoje obrázky na webových stránkach (pixabay, pexels, unsplash) alebo sa dokonca ponúknut’ ako osobný fotograf na rôzne udalosti.
13. Drevospracujúce projekty
Drevospracovanie je medzi výrobcami obľúbeným koníčkom a môže sa stať aj dobrou obchodnou príležitosťou. Ide však o podnikateľský nápad, ktorý si vyžaduje špecializované vybavenie s vysokými počiatočnými nákladmi. Ak máte záujem o výrobu a predaj drevospracujúcich projektov, absolvujte kurz predtým, ako do niečoho investujete.
14. Tašky
Ak ste zruční v šití, môžete vyrobiť tašky pomocou plátna, bavlny alebo kože. Pozor na toxické látky a to nielen v oblečení. Stavte skôr na prírodné materiály.
15. Omáčky a koreniny
Milujete varenie? Oleje, koreniny a omáčky sú jednoduché nápady na trvanlivé potraviny, ktoré sa taktiež dajú predávať online.
16. Papierové výrobky
Fantázii sa medze nekladú. Pokiaľ ide o budovanie podnikania s papierom, medzi skvelé nápady patria: papierové kvety, pohľadnice, nálepky, samolepky a dekorácie na párty. Experimentujte s rôznymi projektami a objavte svoju vášeň.
17. DIY návody a online kurzy
A nakoniec pouvažujte o šírení radosti z ručnej výroby aj ostatným vytváraním a predajom vlastných online kurzov. Prečo nevyhovieť dopytu? Môžete tiež ponúknuť bezplatné videá alebo krátke návody pre domácich majstrov, aby ste zákazníkov priviedli k platenému obsahu. Zvážte výučbu zručností v oblasti šitia, pletenia, výroby mydla či keramiky. A predávajte to buď ako video, alebo online hodiny.
Možnosti sa tu však nekončia. Existuje mnoho ďalších kreatívnych spôsobov, ako zarobiť peniaze ručnou výrobou vlastného tovaru. Ak chcete nájsť ten správny podnikateľský nápad, spojte zručnosti so svojou vášňou, ako aj dopytom na trhu.
Môže to byť pre vás ideálnym odrazovým mostíkom, ako začať podnikať, spravovať si vlastný pracovný čas, zarobiť peniaze navyše a splniť si svoj sen o vlastnom biznise.
Časté otázky o výrobe a predaji
Čo môžem vyrábať doma a predávať?
Za predpokladu, že na to máte priestor a nástroje, môžete si vyrobiť takmer čokoľvek. Pletené šály, mydlá, pečené maškrty pre domáce zvieratá, bomby do kúpeľa, či bižutériu, ktoré sú jednoduché na domácu výrobu, pretože si nevyžadujú takmer žiadne špeciálne zručnosti ani vybavenie.
Kde nájdem inšpiráciu na výrobu a predaj?
Pinterest, TikTok a YouTube sú vynikajúcimi zdrojmi, čo sa týka najnovších trendov, kde nájdete aj podrobné návody, ako začať. Trendy v Google a novinky z konkrétneho odvetvia sú tiež užitočnými zdrojmi, ktoré vám pomôžu nájsť ručne vyrábané predmety, po ktorých je vysoký dopyt. Pri rozbiehaní podnikania zvážte aj sezónnosť – vianočné veci nemusia mať rovnaký dopyt po celý rok.
Aké ručne vyrobené veci zarábajú najviac?
To závisí od niekoľkých faktorov. Uistite sa, že po vašom tovare existuje dopyt na trhu, že rozumiete cenovej stratégii a že váš produkt ponúka jedinečnú hodnotu pred konkurenciou. Podnikateľský a finančný plán sú cenné dokumenty, ktoré vám pomôžu naplánovať si vaše podnikanie a vypočítať váš potenciálny zisk.
Kde môžem predávať svoje ručne vyrobené výrobky?
Existuje mnoho miest, kde môžete predávať svoje ručne vyrobené výrobky – a nemusíte si vybrať len jedno miesto. Môžete predávať online aj osobne. Oslovte širšie publikum otvorením vlastného elektronického obchodu a zároveň predajom cez rôzne online platformy ako napríklad obchod Etsy, sashe.sk a podobne.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Pexels, Pexels, Pexels, Pexels