Tipy pre chov sliepok (nielen) pre osobnú potrebu

Či už chcete chovať sliepky pre seba alebo si chcete vybudovať vlastný biznis, dôležité je vedieť, ako sa starať o sliepky. Chov zdravej hydiny je investícia času a úsilia. Ich strava a životné prostredie budú mať vplyv na ich zdravie. Šťastné sliepky žijúce v bezstresovom prostredí produkujú viac a väčšie vajíčka v porovnaní so sliepkami žijúcimi v preplnených kurínoch.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba pri chove sliepok vedieť, je poskytnúť im stabilné prirodzené prostredie na život a rast a na to by ste mali pri realizácií záhrady myslieť. Ak zvažujete chov sliepok nasledujúce tipy by vám k tomu mohli pomôcť.

Vyberte si správne plemeno

- Nosnice

Nosnice znášajú vajíčka skoro celoročne, iba s kratšou prestávkou. Dobrými nosnicami sú obyčajne ľahké a stredne ťažké plemená, ktoré znášajú 80 až 220 vajec ročne.

- Mäsové plemena

Tieto dospievajú pomalšie a spotrebujú veľa krmiva, sú to stredne ťažké a ťažké plemená.

- Zmiešané typy

Zmiešané typy sú všestranné a okrem vajec vedia dodať aj dobré a chutné mäso. Často znášajú a sú najčastejšími plemenami v našich záhradách.

Kurín

Udržiavate kurnin čistý. Dbajte na to, aby sliepky mali dostatok čistej pitnej vody. Teplota vody v lete by mala byť 12 – 18 °C, v zime 18 – 22 °C. Taktiež je dôležité, aby bol kurín v zime zateplený, mal primerané osvetlenie a nebol nijak poškodený. Taktiež zvážte pripadne oplotenie, ktoré uchráni hydinu pred túlavými psami, líškami a inými zvieratami.

Investujte do kvalitného krmiva

Je nevyhnutné sliepky poriadne a kvalitne kŕmiť a napájať. Denná spotreba sliepok je okolo 120 g suchej kŕmnej zmesi, v ktorej sa nachádza správny pomer makro- i mikroživín. Do zmesi môžete pridaj prísady bohaté na vápnik a minerály, čo obohatí stravu, no na druhej strane pridaný vápnik pomôže produkovať silné vajíčka.

Nosnosť

Znášky sú zvyčajne ovplyvnené plemenom, vekom a prostredím, v ktorom sa pohybujú a pohybujú sa v rozpätí od 5. do 8. mesiaca veku. Rozpätie medzi začiatkami znášky aj v jednom kŕdli môže byť i 6 – 10 týždňov. Dĺžka znáškového cyklu môže trvať až 64 týždňov. Reálne môžete počítať s 200 – 220 vajíčkami ročne na sliepku. Znesené vajíčka by sa mali zbierať každý deň.

Zdravé vajíčka

Ak chcete produkovať zdravé a kvalitné vajíčka a aby mali žĺtky peknú oranžovú farbu a boli plné karoténu, umožnite sliepkami voľný výbeh a do krmiva pridajte kukuricu, ďateliny, žihľavu, mrkvu či červenú repu.

Doprajte sliepkam dostatok zelenej paše a do krmiva im pridajme ľanové semeno, ak chcete zvýšiť obsah omega-3 mastných kyselín vo vajíčkach a mäse.

Tip: Veľmi dôležité je, aby sliepky neboli stresované žiadnym hlukom ani vyrušovaním a, aby mali pocit bezpečia a pokoja.


Chov hydiny nemusí byt' náročný. Ak im budete venovať dostatok svojho času, veľmi rýchlo si osvoja svoje rituály. AK sa chcete profesionálne venovať chovu sliepok, môže to byt' skvelý spôsob, na to, aby ľudia podporovali a nakupovali domáce produkty.


Zdroj obrázka: Pixabay a Pixabay