Viete ako si vyriešiť poistenie PZP (nielen) na firemné účely?

Podstatnú časť majetku mnohých firiem tvorí vozový park a práve automobily. Aj napriek tomu, že firmy sa snažia optimalizovat' svoje výdavky pri poistení auta pre firemné účely, šetriť sa určite neoplatí. Firemné auto si zaslúži kvalitnú poistnú ochranu, a preto by sa poistenie pre firemné auto nemalo zanedbať.

PZP

Každé motorové vozidlo s evidenčnou značkou, musí mať povinné zmluvné poistenie (PZP), poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla. Zákon na Slovensku nerobí rozdiely medzi osobným a firemným autom. Poistenie má chrániť poisteného, ale aj poškodeného. Cieľom poistenia je, aby poistený nemusel platiť škody spôsobené vedením vozidla ako aj to, aby poškodený nemusel škodu od škodcu vymáhať.

Tip: Koľko vás bude stáť PZP, bude záležať od poisťovne a od sadzieb, ktoré ponúkajú. Ak máte vo svojom vozovom parku viac ako päť áut, môže si poistiť celú flotilu, tzv. flotilové poistenie, pričom vám poisťovňa môže ponúknuť zvýhodnenú cenu PZP.

Aj napriek tomu, že obsah krytia môže byť často podobný, pri výbere poisťovne dbajte na kvalitnú a vhodnú poisťovňu. Taktiež sa informujte o tom aké sú jej možnosti asistenčných služieb ako aj to, ako poisťovňa rieši škodové situácie - pretože práve to robí zásadné rozdiely.

Zvážte aj havarijné poistenie

Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné (no často ho práve vyžadujú lízingové spoločností, rôzne podmienky pre nové autá a pod), no ak auto používajú rôzni zamestnanci firmy alebo ho využívajú často na služobné alebo dlhé cesty, určite ho zvážte. V tomto prípade môže byť' riziko škôd oveľa vyššie. Havarijná poistka kryje poškodenia priamo na aute, ako napríklad vandalizmus, krádeže, nehody pri parkovaní či pred hlodavcami a mnohými inými rizikami.

Pre firmy sa havarijné poistenie oplatí riešiť hlavne pre novšie autá a staršie vozidlá prémiových značiek.

Tip: Cena havarijného poistenia je individuálna a bude sa odvíjať od viacerých faktorov, ako napríklad: typ vozidla, jeho vek, objem motoru, výkon vozidla, ale aj výber poisťovne. Cena poistného, teda rastie s cenou auta.

Pripoistenia k PZP

Pre firmy, ktoré vlastnia staršie autá sa havarijné poistenie nemusí oplatiť. Vtedy je výhodnejšie zvážiť to, že si základnú poistku doplnia pripoisteniami k PZP.

Ak zamestnanci napríklad často jazdia na služobné cesty do zahraničia, jazdia na cestách, ktoré sú v blízkosti lesov, nezabudnite zahrnúť aj pripoistenie stretu so zverou. Praktické je aj poistenie skiel, batožiny, pri živelnej udalosti ako, aj úrazové pripoistenie vodiča.

Prvoradá by mala byť kvalita služieb poisťovne, preto si pri výbere poisťovne nezabudnite porovnať rôzne balíky, ktoré poisťovne ponúkajú.


Obrázky: Unsplash a Pixabay