Viete ako stres ovplyvňuje vašu prácu a ako ho znížiť?

Stres je normálny. Každá práca môže mať stresujúce prvky, aj keď to, čo robíte, milujete. Stres na pracovisku nie je žiadnou novinkou. Z krátkodobého hľadiska môžete zažiť tlak, ale keď sa pracovný stres stane chronickým, môže byť ohromujúci a škodlivý pre vaše fyzické aj emocionálne zdravie. Je však dôležité pochopiť, aký vplyv môže mať stres na vašu pohodu a prácu.


Bez ohľadu na to, čo si vaša práca vyžaduje, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa ochránili pred škodlivými účinkami stresu, zlepšili svoju spokojnosť a posilnili svoju pohodu v práci aj mimo nej. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z hlavných príčin a dôsledkov stresu na pracovisku a ako ho správne zvládať.

Príčiny stresu na pracovisku

Stres v práci môže spôsobiť veľa rôznych vecí. Tu je niekoľko hlavných príčin:

1. Nízky plat

Či už ide o spokojnosť zamestnancov, motiváciu, angažovanosť, produktivitu alebo udržanie, plat vždy hrá dôležitú úlohu. Je však dôležité pochopiť, že lepšie platené pracovné miesta môžu často prinášať aj viac povinností a zodpovednosti a zvyčajne prichádzajú s ešte väčším stresom.

2. Pracovná neistota

Žijeme v ekonomike, ktorá je vysoko konkurenčná, nestabilná, nepredvídateľná a nestála. Tieto faktory môžu viesť spoločnosti k tomu, aby prepúšťali zamestnancov, čo vytvára neistotu a vedie k vyššej úrovni stresu v práci.

3. Slabá komunikácia na pracovisku

Pokiaľ ide o prácu na diaľku, zlá komunikácia zamestnancov je jedným z najväčších problémov, ktorým spoločnosti môžu čeliť. Neschopnosť synchrónnej komunikácie spôsobuje, že zamestnanci majú pocit, že im chýbajú niektoré dôležité firemné informácie.

4. Pracovné preťaženie a dlhá pracovná doba

Pracovné preťaženie a dlhý pracovný čas sú často na prvom mieste v zozname príčin stresu na pracovisku.

5. Nedostatok autonómie

Predstavte si, že pracujete v prostredí, kde nie sú dostatočne využité vaše schopnosti a skúsenosti, kde sa neberú do úvahy vaše nápady a kde nie je počuť váš hlas. Na pracoviskách s týmito charakteristikami majú zamestnanci tendenciu pociťovať stres a nespokojnosť so svojou prácou.

Medzi ďalšie príčiny patria často aj zlé vzťahy a firemná kultúra, neschopné vedenie a organizácia či nevhodná alebo nedostatočná technológia pracoviska.

Ako stres ovplyvňuje výkon a pohodu zamestnancov

Stres môže spôsobiť fyzické, emocionálne a behaviorálne problémy, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie, energiu, pohodu, duševnú bdelosť a osobné aj profesionálne vzťahy. Môže tiež spôsobiť nedostatok motivácie, problémy so sústredením, zníženú produktivitu a medziľudské konflikty.

Príliš veľa stresu môže tiež prispieť k potenciálne život ohrozujúcim ochoreniam, ako je vysoký krvný tlak a srdcové choroby.

Stres súvisiaci s prácou nezmizne vtedy, keď idete domov. Keď stres pretrváva, môže si to vyžiadať daň na vašom celkovom zdraví.

Stresujúce pracovné prostredie môže prispieť k vážnym problémom a tie sa môžu ešte viac znásobovať. Častokrát však ľudia, ktorí zažívajú nadmerný stres, riešia tieto situácie prejedaním sa, konzumáciou nezdravých jedál, fajčením alebo užívaním drog a alkoholu.

Zlá organizácia času

Pozitívnou stránkou stresu je, že dokáže naštartovať váš adrenalín a motivovať vás k rýchlejšiemu vykonávaniu vašich úloh v reakcii na blížiace sa termíny.

Ohromujúca pracovná záťaž, nedostatok podpory kolegov a príliš veľa požiadaviek naraz však prispievajú k pocitu frustrácie a paniky, že na dokončenie práce nie je dostatok času. Ak tieto stavy bežne vedú k nadčasom alebo nutnosti nosiť si prácu domov, stres z neschopnosti efektívne riadiť čas môže podnietiť odpor voči spoločnosti.

Napäté interakcie a vzťahy

Stres je hlavným prispievateľom k vyhoreniu z práce a napätým interakciám s kolegami a nadriadenými. Pocity bezmocnosti a beznádeje vytvárajú zvýšenú citlivosť na všetky formy kritiky, depresiu, paranoju z neistoty, žiarlivosť alebo odpor voči spolupracovníkom, ktorí majú všetko pod kontrolou.

Nedostatok sústredenia

Stres ovplyvňuje vašu schopnosť zapamätať si veci, spracovať nové informácie a aplikovať ich na situácie a úlohy, ktoré si vyžadujú koncentráciu. Keď ste duševne vyčerpaní zo všetkých starostí, ľahšie sa rozptýlite a budete náchylnejší robiť v práci chyby.

Vplyv na zdravie

Okrem bolestí hlavy, porúch spánku, problémov so zrakom, chudnutia/priberania a krvného tlaku ovplyvňuje stres kardiovaskulárny, gastrointestinálny a muskuloskeletálny systém. Ak sa necítite dobre, neodvediete dobrú prácu.

Okrem toho množstvo práceneschopnosti a zotavovania sa z možných chorôb súvisiacich so stresom často znamená, že práca sa počas vašej neprítomnosti hromadí, a preto vytvára ešte väčší stres.

Stres na pracovisku

Stres nie je vždy zlý. Trochu stresu vám môže pomôcť zostať sústredení, energickí a schopní čeliť novým výzvam na pracovisku. Je to to, čo vás udržiava v strehu počas prezentácie alebo stretnutí, ale v dnešnom uponáhľanom svete sa pracovisko príliš často javí ako emocionálna horská dráha. Nadčasy, termíny a neustále sa zvyšujúce požiadavky na zamestnancov môžu spôsobiť obavy, vyčerpanie a preťaženie.

Nemôžete ovládať všetko vo svojom pracovnom prostredí, ale to neznamená, že ste bezmocní. Ak stres v práci zasahuje do vášho pracovného výkonu, zdravia alebo osobného života, je čas konať. Bez ohľadu na to, čím sa živíte, aké sú vaše ambície alebo aká je vaša práca stresujúca, existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili celkovú úroveň stresu a získali opäť pocit kontroly v práci.


Varovné signály stresu pri práci:

● Pocit úzkosti, podráždenosti alebo depresie

● Apatia, strata záujmu o prácu

Problémy s nespavosťou

● Únava

● Problémy s koncentráciou

● Svalové napätie alebo bolesti hlavy

● Žalúdočné problémy

● Strata sexuálnej túžby

● Užívanie alkoholu alebo drog na zvládnutie situácie

Ako predchádzať stresu v práci

Zvládanie stresu v práci je tiež o učení sa, ako stresu predchádzať – nielen ho zvládať. Aj keď sa nie vždy môžete stresu vyhnúť alebo ho odstrániť zo života, je možné zabrániť tomu, aby sa stal zdrvujúcim problémom. Ako predchádzať stresu v práci sa dá naučiť rôznymi spôsobmi.

Nájdite najväčšie zdroje stresu

S cieľom zlepšiť zvládanie stresu na pracovisku je prvým krokom pochopenie hlavných a najväčších príčin, ktoré vám stres spôsobujú.

Dostatočný pohyb

Keď sa príliš sústredíte na prácu, je ľahké zanedbávať svoje fyzické zdravie. Ale keď svoje zdravie podporujete správnou výživou a cvičením, ste silnejší a odolnejší voči stresu.

Starostlivosť o seba si nevyžaduje celkovú zmenu životného štýlu. Aj maličkosti vám dokážu zdvihnúť náladu a zvýšiť energiu.

Nájdite si čas na pravidelné cvičenie, ako je aeróbne cvičenie, aktivita, pri ktorej sa vám zvýši srdcová frekvencia alebo tzv. rytmický pohyb ako chôdza, beh či tanec. Pre maximálnu úľavu od stresu sa snažte väčšinu dní venovať aktivite aspoň 30 minút.

Keď narastá stres v práci, skúste si dať rýchlu prestávku a vzdialiť sa od stresujúcej situácie. Ak je to možné, choďte na prechádzku mimo pracoviska. Aj vplyv prírody má pozitívne účinky na zdravie a psychickú pohodu. Fyzický pohyb vám môže pomôcť znovu získať rovnováhu.

Zdravá strava

Váš výber jedál môže mať obrovský vplyv na to, ako sa počas pracovného dňa cítite. Napríklad jedenie malých, častých a zdravých jedál môže vášmu telu pomôcť udržať si rovnomernú hladinu cukru v krvi. To udržuje vašu energiu a sústredenie a zároveň zabraňuje výkyvom nálady. Nízka hladina cukru v krvi môže na druhej strane spôsobiť, že sa budete cítiť úzkostlivo a podráždene.

Minimalizujte cukor a rafinované sacharidy. Znížte aj príjem potravín, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť vašu náladu, ako je kofeín alebo potraviny s vysokým obsahom chemických konzervačných látok. Vyhnite sa nikotínu a alkohol pite s mierou.

Nešetrite spánkom

Šetrenie spánku narúša nielen vašu dennú produktivitu, kreativitu, ale aj schopnosti riešiť problémy a sústrediť sa. Čím kvalitnejšie si oddýchnete, tým lepšie budete vybavení na zvládanie pracovných povinností a stresu na pracovisku.

Zlepšite kvalitu svojho spánku vykonaním zdravých zmien vo svojich denných a nočných rutinách. Napríklad choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, dbajte na to, čo jete a pijete počas dňa a upravte si prostredie, v ktorom spíte. Pre lepší spánok zvoľte kvalitné obliečky, príjemné vankúše a matrac. Zamerajte sa na 7-8 hodín spánku, aby ste fungovali čo najlepšie.

Hodinu pred spaním vypnite obrazovky. Svetlo vyžarované z televízora, tabletov, smartfónov a počítačov potláča produkciu melatonínu v tele a môže narušiť váš spánok. Taktiež sa vyhnite stimulujúcej aktivite a stresovým situáciám pred spaním, akou je napríklad práca v posteli. Namiesto toho zvoľte upokojujúce činnosti, ako je čítanie alebo počúvanie jemnej hudby.

Eliminujte hluk a použite zatemňovacie závesy alebo masku na spanie, vypnite telefón a použite štuple do uší, aby ste blokovali hluk.

Urobte si pracovný priestor pohodlnejší

Je dôležité stanoviť hranice medzi prácou a domovom, ale zdravý pracovný priestor nemusí byť striktný. Pridajte niekoľko útulných prvkov, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity a zvážte investíciu do ergonomického kancelárskeho vybavenia. Vaše telo a myseľ sa vám poďakujú.

Stanovte si priority a organizujte

Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom, spoločenskými aktivitami a každodennými povinnosťami. Počas dňa si robte krátke prestávky na prechádzku, rozhovor s priateľom alebo oddych v saune. Pomôže vám to zrelaxovať a načerpať nové sily a byť viac produktívnejší.

Stanovte si zdravé hranice

Mnohí z nás sa cítia pod tlakom, aby sme boli k dispozícii 24 hodín denne. Je ale dôležité zachovať si obdobia, kedy nepracujete alebo nemyslíte na prácu.

Vyhnite sa tomu, aby ste si toho naplánovali príliš veľa do jedného dňa. Ak toho máte na tanieri priveľa, rozlišujte medzi „mal by som“ a „musím“. Úlohy, ktoré nie sú skutočne potrebné, presuňte na koniec zoznamu alebo ich úplne odstráňte. Najprv riešte úlohy s vysokou prioritou. Ak sa vám zdá, že veľký projekt je ohromujúci, zamerajte sa na jeden zvládnuteľný krok za krokom a nie všetko naraz.

Zbavte sa zlých návykov

Mnohí z nás si pracovný stres zhoršujú negatívnymi myšlienkami a správaním. Ak dokážete zmeniť tieto sebapoškodzujúce návyky, zistíte, že stres spôsobený v práci bude ľahšie zvládnuteľný.

Prehoďte svoje negatívne myslenie. Ak sa zameriate iba na negatíva, zistíte, že ste viac vyčerpaní. Snažte sa o svojej práci myslieť pozitívne, vyhýbajte sa negatívnym spolupracovníkom a potľapkajte sa po pleci aj pri malých úspechoch. Nesnažte sa ovládať nekontrolovateľné. Namiesto toho sa sústreďte na veci, ktoré môžete ovládať.

Nebojte sa vziať si voľno

Treba si dávať pozor na negatívnu energiu a úrovne stresu, ktoré zažívate. Ak vás dobieha vyčerpanie, pravdepodobne budete potrebovať viac ako len víkend na zotavenie. Vezmite si teda voľno, poriadne sa vyspite a vypnite. Pre lepší spánok a relaxáciu môžete využiť rôzne doplnky stravy alebo napríklad CBD olej.

Ak si oddýchnete a nabijete svoje telo, pomôže vám to vrátiť sa do práce s lepším duševným zdravím.

Porozprávajte sa s kvalifikovaným odborníkom

Udalosti, ktoré spôsobujú stres, sa nedajú zmeniť, ale spôsob, akým o nich uvažujete, áno. Odborníci vyškolení v kognitívno-behaviorálnej terapii vám môžu pomôcť kontrolovať vaše myšlienky spôsobujúce stres, keď sa vyskytnú.

Na záver..

Zatiaľ čo niektorí uprednostňujú prácu na diaľku, mnohí naďalej pracujú na pracovisku. Preto sa riadenie stresu na pracovisku stalo prioritou pre mnohé organizácie, ktoré sa starajú o pohodu svojich zamestnancov.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Obrázky: Unsplash, Unsplash, Unsplash, Pexels