Výber týždňa @maléPODNIKANIE.sk: 11-16/20

Obávam sa, že toto nebude najpopulárnejšia časť nášho pravidelného prehľadu toho „naj” v slovenskom malom podnikaní. I keď sme sa niekedy snažili (a dokumentuje to aj ilustračný obrázok) tému #coronavírus odľahčiť, je jasné, že ostatným dňom a týždňom jasne dominovala..


#vírus

Ako informačný porál pre malých podnikateľov sme sa v uplynulom období snažili hlavne prinášať informácie, ktoré by mohli podnikateľom v týchto neľahkých časoch pomôcť.

Pomaly začína byť ťažké orientovať sa v rôznych možnostiach, tak začnime dvomi oficiálnymi vládnymi zdrojmi. Stránka neprepustaj.sk sumarizuje pomoc pre zamestnancov, podnikateľov a živnostníkov, ktorí museli z dôvodu vírusovej situácie prerušiť podnikanie alebo im v tejto súvislosti poklesli tržby. Ďalšia vládna stránka korona.gov.sk sumarizuje vládne opatrenia vo všetkých oblastiach života spoločnosti.

Odklad podania daňových priznaní a zaplatenia dane z príjmu platí až do skončenia krízovej situácie (NPC). K tomu patrí aj odklad platenia preddavkov na daň z príjmu a započítanie neuplatnenej straty (MF SR).

Odložiť si môžete splátky úverov, hypoték (MF SR) aj mikropôžičiek (NPC).

Firmy, ktorým poklesli tržby o 40% a viac majú možnosti odkladu platieb odvodov za zamestnávateľa (podnikajte.sk).

Pozrite si aj zaujímavé praktické informácie k opatreniam na stránke Jozefa Mihála, či na webe Národného podnikateľského centra.

Nezabúdajme však aj na možnosti pokračovania v biznis aktivitách v online priestore. Websupport zareagoval a bezplatne poskytuje jednoduchý nástroj na videokonferencie.

Ako na marketing v týchto časoch sa dozviete z blogu daren&curtis.

Medzitým sa rozbehli aj snahy o znovunaštartovanie ekonomiky. Prvé prevádzky boli otvorené už na konci marca a ďalší plán predstavila vláda v druhej polovici apríla (aktuality.sk).

Pomoc prichádza aj z ďalších zdrojov, napr. zo SZRB a, samozrejme, významná časť pomoci pochádza i z eurofondov (Európske noviny).

O digitálnej transformácii, ktorá bola vážnou témou aj pred krízou, ale dôležitosť ktorej kríza podčiarkla, budem ľudskou rečou rozprávať i na tomto verejnom webinári.

Prajeme Vám všetkým veľa šťastia a hlavne zdravia! Dúfame, že sa aj podnikateľský život už čoskoro začne vracať do normálu.


Erik Kubička

20. 4. 2020