Výber týždňa @maléPODNIKANIE.sk: 8-10/20

Pozrite si náš výber toho „naj” (nielen) v slovenskom malom podnikaní za uplynulé hektické týždne. Pevne dúfame, že v nadchádzajúcom období spoločne urobíme všetko preto, aby sme túto vážnu krízu prekonali a hlavne zostali zdraví..


#zodpovednépodnikanie

Zodpovednosti nikdy nie je dosť a bude potrebná najmä v týchto ťažkých časoch. Ešte predtým, ako nastali, nám cestu ukázali slovenskí maliari (STARTITUP).

#podnikateľsképrostredie

Táto rubrika bude, bohužiaľ, v nasledujúcom období asi vo svete biznisu dominovať. Mohla začať aj pozitívne - máme novú vládnu koalíciu, ktorá, zdá sa, bude viac naklonená potrebným zmenám a už teraz na nich naliehame, aby na ne nezabúdali (Trend). Niektorí odborníci (a nielen oni) si totiž myslia, že, napríklad na poli byrokracie, sme na tom najhoršie od roku 1989 (STARTITUP).

O opatreniach v súvislosti s vírusovou krízou budeme pravidelne informovať prostredníctvom Facebooku. Prvé už prichádzajú..

#inovácieatrendy

Budúcnosť biznisu sú dáta. Exemplárnym príkladom podnikania založeného na dátach je Rohlík.cz (Hospodářské noviny).

Vznikli štyri mapy Bratislavy sprevádzajúce návštevníkov rôznymi miestami - reštauráciami, obľúbenými miestami či technickými pamiatkami (Sóda).

No a o revolučných novinkách, ktoré nielen podnikateľov čakajú v doprave, si prečítajte v rozhovore s Davidom Pavlíkom z Kiwi.com (slsp.sk).

#ľudiaapríbehy

Prečítajte si rozhovor s majiteľmI úspešnej trenčianskej burgrárne Remy's (STARTITUP).

Pozrite si aj video o success story slovenského FinStatu (Hospodárske noviny).

Rodinný výrobca jogurtov z východu Slovenska Malý gazda získal investíciu pol milióna eur od Crowdberry (Forbes).

Úspešné biznisy, to nie sú len bombasticky oslavované (a následne veľakrát v tichosti rýchlo upadajúce) startupy. Český Bazoš robí obraty v desiatkach miliónov korún s tímom deviatich ľuďí (czechcrunch.cz).

Šéfka firma Novplasta s miliónovými ročnými tržbami zaoberajúca sa výrobou plastových fólií odkazuje, že sa netreba bezhlavo naháňať za ziskami (Forbes).

A máme ešte jedno video - na tomto od Združenia mladých podnikateľov Slovenska sa o svoje postrehy z podnikania v Banskej Bystrici podelil spolumajiteľ firmy LEDEco Tomáš Fišer.

Firma Vladimíra Makaru vyrába v Huncovciach ručne šité turistické topánky vyhľadávané vysokohorskými turistami či jaskyniarmi (Forbes).


Ak si v týchto pohnutých časoch dokážete nájsť čas na rozmýšľanie o poukazovaní Vašich dvoch percent, budeme radi, keď zvážite, že ich pošlete nám. Stačí nám len dať vedieť cez ktorýkoľvek komunikačný kanál a od administratívnych úkonov Vás maximálne odbremeníme - čo budeme vedieť, urobíme za Vás a s ostatným Vám pomôžeme. Ďakujeme!


Erik Kubička

9. 3. 2020