Problematika tzv. start-upov (začínajúcich podnikov) sa niekedy zužuje na inovatívne podnikanie. My sme sa však vždy zameriavali na začiatky podnikania vo všetkých (aj tých všedných) oblastiach. V prvej časti tohto materiálu o podpore a „scéne“ začínajúcich podnikov sa pozrieme na úlohu a niektoré aktivity štátu..
Problémom vzniku nových podnikov na Slovensku možno ani tak nie sú začiatky podnikania samotné, ako skôr celkové podnikateľské prostredie, podnikateľský „duch“ a tradície národa či akýsi systém podpory podnikania so všetkým, čo k tomu patrí, samozrejme vrátane financovania. Azda je vhodnejšie použiť termín infraštruktúra, pretože môže vzniknúť dojem, že by ten „systém“ mal byť nejakým spôsobom niekým koordinovaný (štátom, EÚ?). V skutočnosti ide v prípade podpory/rozvoja podnikania o komplexnejšiu záležitosť, v ktorej hrajú v rozličných podobách dôležitú úlohu únia, štát, banky, tretí sektor i podnikatelia samotní.
Veta, že kto podnikať chce, ten si svoju cestu nájde, je síce (aspoň u nás) pravdivá, ale s ohľadom na stupeň vývoja spoločnosti po revolúcii by bola príliš zjednodušujúca. V skutočnosti, aj keď nepatríme k svetovej špičke čo sa týka „business-friendly“ prostredia, to so začiatkami podnikania u nás až také zlé nie je. Predovšetkým vďaka tomu, že sme členom únie ale aj vďaka obrovským príležitostiam, ktoré poskytuje náš (ne)rozvinutý trh (o tomto inokedy). Pravdou je aj to, že štát si potrebu podpory podnikania čoraz viac uvedomuje, i keď sa to niekedy bije s jeho takzvaným sociálnym akcentom (toto radšej nerozoberajme..). A uvedomuje si to preto, že nové a menšie podniky sú dôležitou hnacou silou ekonomiky. Vynechajme teraz aj zložité otázky stavu ekonomiky, vzdelávacieho systému atď. a poďme na tie praktické veci..
Najmä v spolupráci s úniou sa aj u nás začína (veľmi pozvoľna) systematická podpora v tejto oblasti zo strany štátu dostávať do prehľadnej a naozaj fungujúcej podoby. Ako to však bude fungovať v rokoch 2014 až 2020 si ešte netrúfame odhadovať. Jednak sú nové operačné programy pre čerpanie eurofondov pre nové programovacie obdobie zatiaľ iba v štádiu analýzy Bruselom a jednak i skúsenosti s fungovaním niektorých predchádzajúcich projektov (hoci dnes zaodených v novom šate) nás nabádajú krotiť prílišný optimizmus. Týka sa to napríklad inciatív bývalej Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (v súčasnosti Slovak Business Agency) ako sú mikropôžičkové programy alebo fondy rizikového kapitálu. Tá dokonca pripravuje koncept Národného podnikateľského centra, ktoré má byť financované z nového operačného programu Výskum a inovácie na roky 2014-2020.
Viac nabudúce..:)
ek